دادگاه فدرال عراق درخواست جریان صدر برای انحلال مجلس را رد کرد

0

[ad_1]

دادگاه فدرال عراق، چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد صلاحیت انحلال مجلس را ندارد و مجلس باید طبق قانون اساسی با رای نمایندگان منحل شود.

جنبش صدر به رهبری مقتدی صدر از احزاب سیاسی مخالف نفوذ حکومت ایران چندی پیش خواهان انحلال مجلس شده بود.

حدود ١١ ماه پس از انتخابات پیش از موعد مجلس عراق، حکومت جدید این کشور به دلیل تنش میان گروه‌های شیعه بر سر رسیدن به قدرت هنوز تشکیل نشده است.

جنبش صدر در انتخابات آبان ١٤٠٠ بیشترین کرسی‌های مجلس عراق را بدست آورد و خواهان تشکیل حکومت اکثریت بود، اما ائتلاف «چارچوب هماهنگی»، متشکل از گروه‌های نزدیک به ایران بر تشکیل حکومت توافقی طبق عرف سیاسی در عراق اصرار داشت.

جلسه های مجلس برای تشکیل حکومت به دلیل شرکت نکردن «چارچوب هماهنگی» به حد نصاب نرسید و برگزار نشد.

اواخر خرداد، نمایندگان «جنبش صدر» در اعتراض به ممانعت «چارچوب هماهنگی» در تشکیل حکومت از مجلس استعفا دادند و در پی آن، بیشتر نامزدهای وابسته به چارچوب هماهنگی جای نمایندگان جنبش صدر را در مجلس گرفتند تا راه برای تشکیل حکومت هموار شود.

اوائل مرداد، چارچوب هماهنگی، محمد شیاع السودانی را برای پست نخست وزیری عراق معرفی کرد. پس از نامزدی السودانی، طرفداران جنبش صدر ١٠ مرداد به منطقه سبز بغداد هجوم بردند و در ساختمان مجلس تحصن کردند. مجلس هم فعالیت‌های خود را به حالت تعلیق درآورد و جلسه‌های مجلس برای تشکیل حکومت تشکیل نشد.

از آن زمان، طرفداران این دو گروه رقیب چند بار علیه یکدیگر تظاهرات کردند.

تنش میان این گروه‌های شیعه بر سر قدرت، ٧ شهریور به درگیری مسلحانه کشیده شد.

در درگیری دوروزه میان این گروه‌ها در بغداد و بصره، دستکم ٢٥ تن کشته شدند.

آمریکا، سازمان ملل و اتحادیه اروپا بارها خواهان گفتگوی طرف‌های درگیر برای حل اختلافات شدند.

دو دور گفتگوی احزاب سیاسی برای حل اختلافات تاکنون به نتیجه نرسیده، چون مقتدی صدر در این گفتگوها شرکت نکرده‌ است. او بارها اعلام کرده که حاضر نیست با چارچوب هماهنگی گفتگو کند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.