دانشمندان موفق شدند از رطوبت هوا هیدروژن استخراج کنند

0

[ad_1]

پژوهشگران استرالیایی با ساخت دستگاهی توانستند رطوبت هوا را به ذرات تشکیل دهنده خود یعنی اکسیژن و هیدروژن تجزیه کنند. این دانشمندان قصد دارند از هیدروژن به دست آمده با این روش در راه‌اندازی موتورهای هیدروژنی حتی در صنایع سنگینی مانند کارخانجات فولاد استفاده کنند.

به گفته محققان، هیدروژن می‌تواند بهترین جایگزین برای کربن در صنایع آلاینده باشد.

گانگ کوین لی از دانشگاه ملبورن استرالیا و همکارانش در همین زمینه دستگاهی ساخته‌اند که می‌تواند با کمک صافی «اسید سولفوریک» و الکترولیز، هیدروژن با خلوص بالا را از رطوبت هوا حتی در خشک‌ترین بیابان‌های جهان، استحصال کند.

به گفته کوین لی، این دستگاه قادر است آب را حتی تا رطوبت ۴درصد جذب کند، این در حالی است که متوسط رطوبت در بیابان‌ها حدود ۲۰ درصد است.

در حال حاضر هیدروژن مورد نیاز موتورهای سوخت هیدروژنی را از سوخت‌های فسیلی و در فرآیندی موسوم به «اصلاح متان بخار» تامین می‌کنند.

پیش از این ناسا از پروژه‌ای خبر داده بود که بر اساس آن قصد دارد در آینده‌ای نزدیک، یک هواپیمای تمام برقی بسازد که با استفاده از سوخت هیدروژن پرواز می‌کند.

اروپا نیز بر روی یک سیستم باد هیدروژن جدید سرمایه‌گذاری کرده و آلمان نیز از قطار جدیدی پرده‌برداری کرد که با سوخت هیدروژنی کار می‌کند.

شرکت تویوتا نیز چند سال قبل اتومبیلی با سوخت هیدروژنی عرضه کرد که هیدروژن را به برق تبدیل می‌کند، خیلی نرم و روان حرکت می‌کند، شتاب خوبی دارد و مونوکسید کربن به هوا نمی فرستد.

در این خودرو، هیدروژن با اکسیژن هوا ترکیب می شود و از اگزوز آن تنها آب تبخیر شده بیرون می‌آید و به این ترتیب هیچ آلودگی ندارد، و همین ترکیب اکسیژن و هیدروژن برق برای ماشین هم تولید می‌کند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.