دایی مهسا امینی فوت او را تایید کرد؛ واکنش گسترده کاربران به «گشت مرگ ارشاد»

0

[ad_1]

درپی واکنش گسترده شهروندان و کاربران فضای مجازی به برخورد شدید و قهری پلیس با مهسا امینی که منجر به کما رفتن او در بیمارستان شده است، ابراهیم رئیسی به وزیر کشور خود دستور داد این موضوع را پی گیری کند. این درحالی است که دایی مهسا امینی در گفت‌وگویی با روزنامه اینترنتی فراز تایید کرد که او فوت کرده است.

رئیسی که برای شرکت در اجلاس سران شانگهای در ازبکستان به سر می برد خواسته است که وزارت کشور پرونده مهسا امینی، دختر جوان بیست و دو ساله‌ اهل سقز که چهارشنبه هفته جاری از سوی نیروهای گشت ارشاد تهران بازداشت و در پی رفتار خشن پلیس در بازداشتگاه وزرا دچار سکته شد و به کما رفت، را بررسی کند.

محمود صادقی، نماینده مردم تهران در دوره دهم مجلس شورای اسلامی و از اعضای کانون وکلای دادگستری ایران، اما در واکنش به دستور رئیسی به‌طور تلویحی خود رئیس دولت سیزدهم را مسبب اصلی این‌گونه اتفاقات معرفی کرده و خواستار برچیده‌شدن گشت ارشاد و عذرخواهی ابراهیم رئیسی شده است.

سعید دهقان وکیل دادگستری نیز مسئولیت این چنین اقدامات و حوادثی را شخص اول مملکت می‌داند. این حقوقدان در توئیتی، قتل مهسا را متوجه فرمانده کل‌قوا و رئیس پلیس امنیت اخلاقی و مسئول گشت ارشاد دانسته است.

محسن عبدالهی حقوقدان و استاد دانشگاه نیز در توئیتی چنین رخدادی را امتداد رویه برخورد قهرآمیز و در امتداد مرگ زهرا کاظمی معرفی کرده و آن را نتیجه حمایت از ظابطین مجرم خوانده ‌است.

در این میان علی کریمی، ستاره فوتبال و فعال اجتماعی نیز با انتشار تصویری از مهسا امینی روی تخت بیمارستان، توییت کرده: «کاوه‌ آینده ایران‌زمین، زن است.»

نوشته اصغر فرهادی در واکنش به برخورد خشونت‌آمیز با مهسا امینی

نوشته اصغر فرهادی در واکنش به برخورد خشونت‌آمیز با مهسا امینی

اصغر فرهادی نیز با انتشار نوشته‌ای در شبکه اجتماعی اینستاگرام با ابراز ناخرسندی از چنین حادثه‌ای به برباد رفتن آرزوهای دختری جوان اشاره کرده است و سکوت جمعی در برابر این گونه رخدادها را به زیر سوال برده است. او با اشاره تلویحی به مردم ایران با عنوان شهر خفتگان نوشته است : ما خودمان را به خواب زده‌ایم در برابر این ظلم بی‌پایان. ما شریک این جنایتیم.

واکنش‌ها به برخورد قهری با مهسا امینی اما محدود به چهره‌های سرشناس ایرانی نبود و بسیاری از چهره‌های سرشناس و روزنامه‌نگاران بین‌المللی نیز نسبت به آن واکنش نشان دادند. در این میان لیه رمینی، هنرپیشه آمریکایی و فعال اجتماعی، هم به آن واکنش نشان داده و این اتفاق را غیرقابل پذیرش دانسته است. این هنرپیشه سریال‌های آمریکایی با بازنشر تصاویر او در توییتی نوشت: «مهسا امینی، ۲۲ساله، بعد از شکنجه توسط مقام‌های ایرانی به کما رفته است.»

هشتگ مهسا امینی که طی هفته گذشته در توییتر ترند شده، در پلتفرم‌های دیگر شبکه‌های اجتماعی به زبان فارسی از جمله اینستاگرام نیز در صدر توجه قرار گرفته است و شبکه گفت‌وگوی اجتماعی کلاب‌هاوس نیز میزبان چندین اتاق متعدد در این باره بوده است.

این درحالی است که محمد اخوان، مدیرمسئول روزنامه جوان، در توئیتی با ارائه آمار و مقایسه کشته‌شدگان توسط پلیس آمریکا به طور تلویحی سعی در کاهش اهمیت این حادثه کرده است.

رفتار مدیرمسئول روزنامه وابسته به سپاه پاسداران اما با واکنش گسترده و کمابیش تند بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی روبرو شد. یک کاربر در واکنش به این رویه ابراز شده از سوی مدیرمسئول روزنامه جوان نوشت: چه خوب که پلیس حجابی داریم که فقط گاهی جمجمه می‌شکونه نه همیشه ؟ منظورت اینه؟

پلیس تهران نیز روز پنج شنبه اگرچه نهایتا سکته قلبی مهسا امینی پس از دستگیری توسط یکی از گشت‌های پلیس را تائید کرد اما توضیح داد که «خانمی برای توجیه و آموزش به یکی از بخش‌های پلیس تهران بزرگ هدایت شده بود که ناگهان در جمع سایر افراد هدایت شده به طور ناگهانی دچارعارضه قلبی شد.»

مژگان جمشیدی، روزنامه نگار محیط‌زیستی، نیز با انتشار توئیتی با انتقاد از رفتار خشن پلیس ایران نوشته است: «در کجای دنیا مردم بیگناه با دیدن پلیس قالب تهی کرده و همزمان سکته مغزی و قلبی می کنند؟!!! فقط در ایران است که مواجه شدن با پلیس و یا قرار گرفتن در وضعیت اجباری هدایت و ارشاد، میتواند مرگ شما را رقم بزند.»

انتشار اخبار تایید نشده از مرگ مهسا امینی در حالی منتشر می‌شود که خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، به نقل از قوه قضاییه خبر داده است که کارگروهی ویژه از پزشکی قانونی تشکیل شده تا شرایط جسمی مهسا امینی را از نظر پزشکی مورد معاینه و بررسی های دقیق تخصصی و کارشناسی قرار دهند.

به گزارش ایسنا این کارگروه با دعوت از کادر درمان مهسا امینی و با حضور کارشناسان و متخصصان مجرب پزشکی قانونی فعالیت خود را آغاز و آخرین وضعیت جسمی وی را نیز مورد بررسی قرار داده‌اند.

همزمان حسن خمینی، نسبت به این رخداد واکنش نشان داده است و در صفحه اینستاگرام خود نوشته است که «خبر به کما رفتن مهسا امینی احساسات جامعه ما را جریحه دار کرد. نیروی انتظامی باید پاسخگو باشد و قوه‌قضاییه با مقصران برخورد قاطع کند.»

شیوا قاسمی‌پور،‌ عضو فراکسیون زنان مجلس نیز از بررسی این حادثه در مجلس و شفاف سازی آن برای مردم در هفته آینده خبر داد. خبرگزاری ایرنا به نقل از او گزارش کرده است که «بررسی دوربین‌های مداربسته پلیس که تصاویر مربوط به مهسا امینی را ضبط کرده ، جزو مطالبات ما از مسئولان نیروی انتظامی است تا ماجرا برای نمایندگان و مردم شفاف شود.»

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.