درگذشت ملکه الیزابت دوم؛ پنج نکته تاریخی درباره کلیسای وست‌مینستر

0

[ad_1]

کلیسای وست‌مینستر

منبع تصویر، Getty Images

کلیسای وست‌مینستر لندن، در فاصله‌ای کوتاه از کرانه رود تیمز و درست در کنار پارلمان لندن در مرکز شهر، قرن‌ها محل برگزاری مراسم مهم ملی بوده است. 

 در این کلیسای تاریخی شاهان و ملکه‌های بریتانیا تاجگذاری شده‌اند از جمله خود ملکه الیزابت دوم در سال ۱۹۵۳ میلادی. 

 کلیسایی را که امروز می‌بینیم، هنری سوم در سال ۱۲۴۵ ساخت؛ اما اصل کلیسا مدت‌ها قبل در سال ۹۶۰ بعد از میلاد مسیح، توسط راهبان بندیکت بنا گذاشته شده بود.

 دکتر هانا بوستون، مدرس تاریخ قرون وسطی در کالج مگدالن دانشگاه آکسفورد، می‌گوید: «وست‌مینستر ابی کلیسای وست‌مینستر] حدود هزار سال در مرکز زندگی سیاسی انگلستان بوده است.»

 کلیسای وست‌مینستر یا وست‌مینستر ابی، گاهی با نام کوتاه ابی هم خوانده می‌شود که به معنای صومعه یا دیر راهبان است. 

 امروز بیش از ۳۳۰۰ فرد مشهور، از جمله پادشاهان، یا در وست‌مینستر دفن شده یا مراسم بزرگداشت آنها آنجا برگزار شده است. 

در حالی که میلیون‌ها نفر از سراسر جهان در جریان برگزاری مراسم خاکسپاری ملکه الیزابت دوم در کلیسای وست‌مینستر با او وداع می‌کنند، اینجا پنج نکته جالب را درباره این ساختمان بزرگ قدیمی بازگو می‌کنیم. 

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

در عروسی شاهزاده ویلیام ملکه با لباس و کلاه زرد حضور داشت. شاهزاه ویلیام و کیت میدلتون مقابل محراب زانو زده‌اند

۱- میزبان ۱۶ عروسی سلطنتی

تازه‌ترین عروسی در این کلیسا، مراسم ازدواج شاهزاده ویلیام و کیت میدلتون بود که ملکه الیزابت دوم سال ۲۰۱۱ با یک لباس زرد در آن شرکت کرد.

در نهصد سال قبل آن، کلیسا شاهد عروسی‌های زیاد دیگری بوده است.

حدود ۱۶ عروسی سلطنتی در وستمینستر برگزار شده که اولین آنها، عروسی هنری نخست و شاهدخت ماتیلدا از اسکاتلند در سال ۱۱۰۰ میلادی بوده است. سال ۱۹۴۷ هم در این کلیسا الیزابت که آن زمان شاهدخت بود، با شاهزاده فیلیپ ازدواج کرد. 

منبع تصویر، Getty Images

۲- قدیمی‌ترین در بریتانیا

سال ۲۰۰۵ بود که یک تحقیق و بررسی تاریخی نشان داد قدیمی‌ترین «در» بریتانیا در این کلیسا نصب شده است. 

در آن تحقیق نتیجه گرفته شد که در حدود دهه ۱۰۵۰ میلادی و قبل از حمله نورمن‌ها به انگلستان ساخته شده است. 

دکتر بوستون می‌گوید: «ادوارد معترف، پادشاه انگلستان از سال ۱۰۴۲ تا ۱۰۶۶، کلیسای وست‌مینستر را ساخت.» او توضیح می‌دهد که از آن کلیسا چیزهای زیادی باقی نماند جز یک در. 

او می‌گوید: «این احتمالا اولین ساختمان در انگلستان بود که به سبک معماری رومانسک ساخته شد که آن زمان در جاهای دیگر اروپا در حال گسترش بود. کاوش‌ها نشان داده که طول آن ۸۷ متر بوده است.»

بخش‌هایی از در با پوست گاو پوشانده شده است. در قرن ۱۹ میلادی افسانه‌ای دهان به دهان می‌گشت که می‌گفت پوست گاو در واقع پوست انسان و متعلق به فردی است که برای دزدی به کلیسا رفته بوده و وقتی دستگیر شده، پوستش را کنده‌اند. و گفته می‌شد که پوست دزد را برای عبرت دیگران به در میخکوب کرده‌اند. 

منبع تصویر، Getty Images

۳- میزبان قبرهای سلطنتی و هزاران نفر دیگر

کلیسای وست‌مینستر آرامگاه ۳۰ ملکه و شاه است که اولین آنها ادوارد معترف بوده است. 

ملکه الیزابت اول، مری ملکه اسکاتلند و ۱۱ شهبانو (همسر شاه) در آنجا خاک شده‌اند. 

آخرین پادشاهی که در این کلیسا دفن شده، شاه جرج دوم در سال ۱۷۶۰ بوده است. 

اما فقط خاندان سلطنتی نیستند که در کلیسای وست‌مینستر دفن شده‌اند. 

بیش از ۳۳۰۰ نفر از جمله آیزاک نیوتن، استیون هاوکینگ، جرج فردریک هندل و مری ترور، نویسنده و شاعر آنجا دفن شده‌اند. 

کلیسا همچنین محلی به نام «گوشه شعرا» دارد که یادبود نویسندگان و شعرایی مانند جین آستن، شارلوت، امیلی و آن برونته است. 

این کلیسا همچنین میزبان خاکسپاری‌های سلطنتی دوره معاصر شامل مراسم ملکه الیزابت ملکه مادر در سال ۲۰۰۲، مراسم دایانا، شاهدخت ولز در سال ۱۹۹۷ و حالا مراسم ملکه الیزابت دوم است. 

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

سنگ سرنوشت داخل صندلی چوبی تاجگذاری قرار داده شده است

۴- صندلی تاجگذاری

صندلی تاجگذاری یکی از مشهورترین مبلمان جهان به شمار می‌رود و هفت قرن است که در قلب تاجگذاری پادشاهان بریتانیا قرار داشته است. 

صندلی به دستور شاه ادوارد نخست ساخته شد و «سنگ سرنوشت» مشهور در آن گنجانده شد که به احترام اسکاتلندی‌ها به لندن برده شده بود. این سنگ را برای مدت کوتاهی اسکاتلندی‌های ملی‌گرا در سال ۱۹۵۰ دزدیدند. 

 ملکه الیزابت دوم هنگام تاجگذاری در سال ۱۹۵۳ بر صندلی و در بالای سنگ سرنوشت نشست و این صندلی در مراسم تاجگذاری پسرش، شاه چارلز سوم هم دیده خواهد شد. 

از سال ۱۰۶۶ تمام پادشاهان بریتانیا جز دو نفر در کلیسای وست‌مینستر تاجگذاری کرده‌اند که تعدادشان ۳۹ نفر است. 

۵- ثبت شده در میراث جهانی یونسکو، پیشگوی پایان جهان

زمین مقابل محراب عالی کلیسای وست‌مینستر کف‌پوشی موزاییکی مربوط به قرون وسطی است که سه کتیبه دارد و پایان جهان را پیش‌بینی می‌کند. این کف‌پوش با اشکال هندسی متشکل از سنگ و شیشه‌های رنگارنگ مات در اندازه‌ و شکل‌های مختلف، ساخته شده است.

این نقش که به کف‌پوش کازماتی معروف است، به طرز مرموزی پیش‌بینی می‌کند که جهان ۱۹ هزار و ۶۸۳ سال دوام خواهد آورد. اما این پیام اخیرا و بعد از مرمت و پاکسازی اساسی پدیدار شده است. 

 در سال ۱۹۸۷ که کاخ وست‌مینستر و کلیسای وست‌مینستر در فهرست آثار جهانی یونسکو قرار گرفت، موزاییک مرموز، قدیمی‌ترین در و صندلی تاجگذاری بیشتر مورد توجه جهانی قرار گرفت. 

 صومعه وست‌مینستر به این دلیل به ثبت رسیده است که «نمونه برجسته از مراحل متوالی توسعه هنر گوتیک در انگلستان» است و همچنین به این علت که «اهمیت نمادین و تاریخی زیادی دارد.»

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.