درگیری مرزی میان تاجیکستان و قرقیزستان ۲۴ کشته برجای گذاشت

0

[ad_1]

تبادل آتش مرزی میان تاجیکستان و قرقیزستان باعث مرگ دستکم ۲۴ نفر و زخمی شدن حدود ۹۰ نفر شده است.

این تبادل آتش شدید مرزی که از روز جمعه، ۲۵ شهریور در مرزهای مشترک رخ داد به رغم وجود توافق پیشین آتش‌بس میان دو کشور صورت می‌گیرد.

بنا به گزارش سی‌ان‌آن هر دو سوی منازعه در این درگیری از ادوات سنگین و نیمه‌سنگن استفاده کرده و با استفاده از تانک‌ و توپخانه به سوی یکدیگر شلیک کردند.

وزیر بهداشت قرقیزستان با تایید مرگ این ۲۴ نفر گفت که دستکم ۸۷ نفر دیگر نیز مجروح شده‌اند.

نیروهای مرزی قرقیزستان با صدور بیانیه‌ای گفته است که مرزبانان این کشور به دفع حملات صورت گرفته از سوی تاجیکستان اقدام کردند. در همین حال وزیر امور اضطراری قرقیزستان نیز گفته است که این حملات باعث شده است تا دستکم ۱۳۶ هزار نفر وادار به تخلیه محل زندگی خود شوند.

گارد مرزی تاجیکستان اما قرقیزستان را متهم می‌کند که نیروهای مرزی خود را به طرز تحریک‌آمیزی افزایش داده و این نیروها به «سه روستای تاجیک در مرز آتش گشوده‌اند.

این درگیری شدید مرزی در حالی رخ داد که روسای جمهوری هر دو کشور در نشست دو روزه سران سازمان کشورهای عضو پیمان شانگهای به سمرقند در ازبکستان سفر کرده‌اند.

بیشتر جمهوری‌های آسیای مرکزی که پیشتر از اقمار شوروی بودند بعد از استقلال درگیر اختلافات مرزی و منازعات قومی هستند. منازعه میان آذربایجان و ارمنستان در روزهای گذشته نیز باعث شد تا به ادعای هر دو طرف بیش از ۱۷۰ سرباز کشته شوند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.