در بدترین حال به من «تعرض» شد

0

[ad_1]

نازیلا معروفیان، روزنامه‌نگاری که یک هفته قبل با حمله نیروهای جمهوری اسلامی به خانه‌اش به همراه ضرب و جرح بازداشت شد، می‌گوید «در شرایطی که بدترین حال ممکن» را داشت، به او «تعرض» شده است.

این روزنامه‌نگار که در هفتمین روز از اعتصاب غذا به سر می‌برد، چهارشنبه ۱۵ شهریور در فایلی صوتی از داخل زندان اوین، با اشاره به همه زنانی که در «کلانتری‌ها، بازداشتگاه وزرا، دادسراها» مورد «خشونت فیزیکی» قرار می‌گیرند، گفته این اعتصاب غذا علاوه بر اعتراض به وضعیت خودش، «برای تمامی زنانی است که در ایران دارند به سختی زندگی می‌کنند.»

‌نازیلا معروفیان، روزنامه‌نگار اهل سقز و ساکن تهران، نخستین بار سال گذشته پس از گفت‌وگو با امچد امینی، پدر مهسا امینی، بازداشت شد.

او برای چندمین بار چهارشنبه هشتم شهریور با یورش مأموران جمهوری اسلامی به خانه‌اش با ضرب و جرح بازداشت شد.

یک منبع نزدیک به نازیلا معروفیان به صدای آمریکا گفته است که خانواده معروفیان «تحت فشار» قرار دارد و خواستار آن شد که رسانه‌ها صدای آنها باشند.

منبع نزدیک به نازیلا معروفیان، در شرح نحوه بازداشت او گفت که «هفت مأمور» با شکستن در، این روزنامه‌نگار را «در حال خواب» با «همان لباس خواب» و با «ضرب و شتم» از خانه برده‌اند.

این فرد نزدیک به نازیلا معروفیان به صدای آمریکا گفت: «می‌خواهند هر طور بشود این بچه را از بین ببرند، ولی تو را به خدا شما رسانه‌ای کنید و نگذارید. امیدوارم صدای ما باشید چرا که واقعا تحت فشاریم.»

به گفته او، مادر و پدر نازیلا معروفیان که برای پیگیری وضعیت او در بازداشت از سقز به تهران رفته و روز یک‌شنبه به دادگاه مراجعه کرده بودند، به طور اتفاقی این روزنامه‌نگار زندانی را در دادگاه دیده‌اند که هرچند «از نظر روحی خوب» بوده، اما «از نظر بدنی» وضعیت او وخیم بوده است.

بر اساس جدیدترین گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز درباره آزادی رسانه‌ها که ١٣ اردیبهشت ۱۴۰۲ منتشر شد، ایران در میان ۱۸۰ کشور جهان در جایگاه ۱۷۷ قرار گرفته است.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران ضمن به روز‌رسانی فهرست روزنامه‌نگاران زندانی در ایران بار دیگر تأکید کرد که روزنامه‌نگاری جرم نیست و جمهوری اسلامی باید همه خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای زندانی را آزاد کند.

یک روزنامه‌نگار ساکن ایران پیش از این به صدای آمریکا گفته که «فشارها بر مطبوعات در ایران» در پی اعتراضات سراسری در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ «بسیار تشدید شده» و انتظار جمهوری اسلامی از رسانه‌ها «تولید بولتن‌های تبلیغاتی است» و به دلیل «تحلیل‌های نقادانه» با عناوینی مبهم مثل «سیاه‌نمایی» تحت فشار قرار می‌گیرند.

وزارت امور خارجه آمریکا خواهان آزادی روزنامه‌نگاران ایرانی شده که پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و در ارتباط با پوشش خبری آن، «به ناحق» در ایران بازداشت شده‌اند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.