در پی قطع روابط تیرانا با تهران، اسرائیل به آلبانی کمک سایبری می‌کند

0

[ad_1]

پس از حملات سایبری جمهوری اسلامی ایران در ماه ژوئیه به آلبانی و تصمیم تیرانا به قطع روابط دیپلماتیک با تهران، اسرائیل به آلبانی در زمینه «دفاع سایبری» پیشنهاد کمک داد.

ایدان رول، معاون وزیر امور خارجه اسرائیل، در حاشیه کنفرانس «شکل‌دهی به سیاست خارجی فمینیستی» در برلین، با اولتا ژاچکا، وزیر امور خارجه آلبانی دیدار کرد.

ایدل رول پس از دیدار، در توییتر نوشت: «من قدردانی اسرائیل را از تصمیم آلبانی در قطع روابط دیپلماتیک خود با ایران ابراز کردم و پیشنهاد دادم که دانش و تجربه خود را در دفاع سایبری، با آن‌ها به اشتراک بگذاریم.»

رول افزود: «ما به تقویت همکاری بین اسرائیل و آلبانی ادامه خواهیم داد.»

هفته گذشته، آلبانی ایران را به انجام حمله سایبری در پانزدهم ماه ژوئیه متهم کرد. این حمله، بسیاری از خدمات دیجیتال و وبسایت‌های متعلق به دولت آلبانی را به‌طور موقت از کار انداخته کرده‌ بود.

در پایان هفته گذشته نیز وزارت کشور آلبانی، تهران را به انجام حمله‌ای دیگر در روز جمعه متهم کرد که سیستم‌های کامپیوتری پلیس ملی را هدف قرار داده‌ بود.

ادی راما، نخست وزیر آلبانی، گفت که تحقیقات نشان می‌دهد حمله سایبری ماه ژوئیه توسط افراد یا گروه‌های مستقل انجام نشده است. او‌ این‌حملات را «تجاوز دولتی» خواند.

ایران و آلبانی، از زمانی که این کشور منطقه بالکان، پذیرای اعضای سازمان «مجاهدین خلق» شد، مبدل به دشمن سرسخت یکدیگر شده‌اند.

ایران، اتهام حمله سایبری را «بی‌اساس» خوانده و رد می‌کند. این کشور همچنین تصمیم آلبانی را برای قطع روابط دیپلماتیک «اقدامی نسنجیده و کوته‌بینانه» نامیده‌ است.

در این راستا، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید: «ایران به‌عنوان یکی از کشورهای هدف حملات سایبری به زیرساخت‌های حیاتی خود، هرگونه استفاده از فضای سایبری را که به‌عنوان ابزاری برای حمله به زیرساخت‌های حیاتی دیگر کشورها استفاده شود، رد و محکوم می‌کند.»

اکنون چندین سال است که اسرائیل و ایران درگیر یک جنگ سایبری عمدتا مخفی هستند که گهگاه هویدا می‌شود.

پیش‌ از این مقام‌های اسرائیل، ایران را به تلاش برای هک‌کردن سیستم آب اسرائیل در سال ۲۰۲۰ متهم کرده‌اند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.