در یک بیانیه مشترک ۵۴ کشور جهان از ایران خواستند سرکوب معترضان را متوقف و تحقیقات بی‌طرفانه را آغاز کند

0

[ad_1]

اعتراضات ایران

منبع تصویر، Social Media

توضیح تصویر،

بسیاری از ناظران بین المللی اعتراضات ایران را که وارد هفته سوم شده نخستین «انقلاب زنانه» جهان می‌خوانند

میشل تیلور، نماینده دايم آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گوید آمریکا روز جمعه به همراه ۵۳ کشور دیگر جهان بیانیه مشترکی صادر کرده‌اند و ازایران خواسته‌اند ضمن ترتیب دادن تحقیقات دقیق، شفاف و بی‌طرفانه درباره نحوه جان باختن مهسا امینی، خشونت علیه معترضان را متوقف کند و به منشورهای حقوق بشر که به آنها پیوسته احترام بگذارد.

این بیانیه که نسخه‌ای از آن را خانم تیلور در توییتر منتشر کرده چنین آغاز می‌شود: «حدود ۳۰ سال بعد از (دور هم آمدن کشورهای جهان بر سر مفاد) اعلامیه وین، ما بر خود دانستیم که از فرصت استفاده کنیم و بر عهدی که جامعه جهانی در آن زمان خود را به آن متعهد شد مجددا تاکید کنیم؛ این که کشورها به سمت احترام کامل و برابری و رعایت حقوق بشر زنان حرکت کنند».

در ادامه بیانیه این ۵۴ کشور آمده: «با توجه به این پیش زمینه، ما اینجا مراتب نگرانی شدید و ناراحتی عمیق خود از آنچه برای مهسا امینی ۲۲ ساله روی داده را اعلام می‌کنیم؛ کسی که در هنگام بازداشت پلیس آن هم به علت رعایت نکردن موازین آنچه «حجاب مناسب» خوانده شده است. ما همراه می‌شویم با کمیساریای عالی حقوق‌بشر سازمان ملل متحد، نهاد زنان سازمان ملل و گزارشگران ویژه حقوق بشر این سازمان که همگی خشونت فیزیکی علیه زنان و نفیمنزلت انسانی به هنگام اجرای هرگونه مقررات غیرهمسو با حقوق بشری زنان و دختران را محکوم کرده‌اند».

در این بیانیه از ایران خواسته شده هر چه زودتر تحقیقات شفاف، دقیق و بی‌طرفانه‌ای را برای یافتن نحوه جان باختن مهسا امینی ترتیب دهد و همزمان خشونت علیه معترضانی که «به طور کاملا مشروع و صلح جویانه به دنبال استفاده از حق آزادی بیان خود و اعتراض به خشونت علیه زنان هستند» را فورا متوقف کند.

ایران معمولا به گزارش‌های کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد بی‌اعتناست و آن‌ها را متاثر از انگیزه‌های سیاسی کشورهای غربی می‌داند.

با این حال، اتحاد ۵۴ کشور در تهیه این بیانیه مشترک می‌تواند فشارها بر تهران برای توقف سرکوب معترضان و همچنین خشونت علیه زنان را افزایش و هزینه‌های سرکوب معترضان را برای این کشور در مجامع بین‌المللی بالا ببرد.

روز جمعه همچنین حمایت زنان سرشناس جهان از اعتراضات در ایران ادامه یافت و در یکی از برجسته‌ترین آنها هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا، در مراسم «قدرت زنان» مجله ورایتی، به عنوان یکی از سخنرانان درباره ایران و افغانستان صحبت کرد و گفت: «زنان شجاع ایران برای حقوق و آزادی خود در برابر رژیمی هولناک ایستاده‌اند.»

الن دی‌جنرس، مجری و کمدین مشهور آمریکایی در پستی از اعتراضات سراسری ایران حمایت کرده و نوشته فردا، شنبه، نهم مهرماه در حمایت از «روز جهانی اقدام برای ایران»‌ استوری حساب اینستاگرام خود را در اختیار نازنین نور، بازیگر و مدل، قرار می‌دهد تا «درباره آنچه که در ایران می‌گذرد و آنچه که ما برای کمک می‌توانیم انجام دهیم»، آگاهی‌رسانی کند.

به این ترتیب صفحه اینستاگرام این سلبریتی سرشناس که ۱۲۵ میلیون دنبال کننده دارد، روز شنبه و همزمان با تجمعات سراسری ایرانیان در سراسر جهان به مخاطبان اغلب انگلیسی زبان او درباره جان باختن مهسا امینی و اعتراضات زنان ایران اطلاعاتی خواهد داد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.