دستیار ارشد بایدن با محمد بن سلمان درباره جنگ یمن گفت‌وگو کرد

0

[ad_1]

در حالی که گزارش‌ها از «پیشرفت چشم‌گیر» در مذاکرات صلح یمن حکایت دارد، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، و محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاهی سعودی، روز سه‌شنبه ۲۲ فروردین با یکدیگر تلفنی گفت‌وگو کردند.

محمد بن سلمان روابط پرتنشی با دولت جو بایدن بر سر مسئله حقوق بشر و تولید نفت داشته است. اما رهبر بالفعل عربستان سعودی و مشاور امنیت ملی کاخ سفید تصمیم گرفتند در حالی که نشانه‌های مثبتی مبنی بر پایان دادن به جنگ یمن به چشم می‌خورد با یکدیگر گفت‌وگو کنند. پایان دادن به این جنگ یکی از اولویت‌های دولت بایدن در منطقه بوده است.

یک مقام ارشد دولت ایالات متحده به شرط عدم انتشار نام خود به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که تماس تلفنی جیک سالیوان و محمد بن سلمان با توجه به دیدار روز یکشنبه محمد بن سعید الجابر، دیپلمات سعودی، با مقامات حوثی در صنعا انجام گرفت.

به گفته وی، تیم لندرکینگ، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور یمن، این هفته به ریاض اعزام شده است تا با مقامات سعودی گفت‌وگو کند. هفته قبل نیز ویلیام برنز، رئیس سی‌آی‌ای، برای گفت‌وگو با مقامات امنیتی عربستان سعودی به این کشور سفر کرده بود.

بازدید الجابر از صنعا که در تصرف حوثی‌های مورد حمایت ایران است، به دنبال توافق تاریخی اخیر میان تهران و ریاض برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک انجام شد.

این توافق یک پیروزی برای چین، رقیب ایالات متحده، محسوب می‌شود که با میانجی‌گری خود آن را ممکن ساخت. اگرچه کاخ سفید می‌گوید که پیش از آن نیز در جریان مذاکراتی که با میانجی‌گری عراق و عمان انجام گرفت، پیشرفت‌های چشمگیری حاصل شده بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در ادامه گزارش خود به نقل از مقام ارشد دولت ایالات متحده نوشت، مذاکرات روز یکشنبه و «پیشرفتهای قابل توجهی که برای ارائه یک نقشه راه جامع و پایان دادن به جنگ» حاصل آمده است برای مقامات کاخ سفید در حکم مشوق بود.

این مقام آمریکایی افزود که سالیوان و محمد بن سلمان در مکالمه خود به طور عمده بر مسئله یمن تمرکز کردند، اما در عین حال درباره ازسرگیری روابط دیپلماتیک عربستان سعودی و ایران، برنامه هسته‌ای ایران، و مسائل دیگر نیز گفت‌وگو کردند.

با استفاده از گزارش‌ خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ س.ن/ک.ر

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.