دلیل روحانی برای ملاقات نکردن با ترامپ چه بود؟ «یکجای کار به شدت لنگ می‌زند»

0

[ad_1]

از راست حسن روحانی رئیس جمهور وقت ایران، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا در ملاقات در نیویورک در شهریور ۹۸ در حال توصیه به آقای روحانی برای دیدار با دونالد ترامپ

منبع تصویر، Ilna

توضیح تصویر،

از راست حسن روحانی رئیس جمهور وقت ایران، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا در ملاقات در نیویورک در شهریور ۹۸ در حال توصیه به آقای روحانی برای دیدار با دونالد ترامپ

از حسن روحانی یک سال پس از پایان دوره ریاست جمهوری‌اش توضیحاتی درباره سفر شهریور ۱۳۹۸ به نیویورک برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد منتشر شده است که جنبه های تازه ای از وضعیت پیچیده میان ایران و ایالات متحده را نشان می دهد.

آقای روحانی در این توضیحات گفته آماده دیدار با دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا بوده اما علت برگزار نشدن این ملاقات را اجابت نشدن یک شرط ایران از سوی آقای ترامپ توصیف کرده است.

آقای روحانی گفته «وقتی اعلام کردیم که من به نیویورک می‌روم، اعضای ۱+۵ هم آمدند. (آنگلا) مرکل (صدراعظم آلمان) که کمتر به نیویورک سفر می‌کرد، آمد. (بوریس) جانسون (نخست وزیر بریتانیا) درحالی که وسط درگیری‌های داخلی سیاسی بود، سریعا به نیویورک آمد و وزرای خارجی چین و روسیه هم در نیویورک حاضر بودند. اینجا واسطه‌گری رخ می‌داد که موضوع میان ایران و امریکا حل شود. همه چیز آماده مذاکرات مستقیم بود. طرف آمریکایی هم خیلی ابراز می‌کرد که ترامپ بی‌صبرانه علاقه‌مند به دیدار است. اما احساس کردم که یکجای کار به شدت لنگ می‌زند.».

شرط روحانی برای دیدار با ترامپ: «اول ملاقات کن بعد خبرش را بده»

رئیس جمهور پیشین ایران گفته «(آقای) ترامپ تاکید داشت که اول باید خبر دیدار را اعلام کنیم و بعد دیدار انجام شود. برای من روشن بود که ترامپ بازیگر است. او آدم عادی نبود. هر لحظه بازی می‌کرد. یک هنرپیشه قابل بود. نگران بودم که خبر دیدار را منتشر کند و بعد بازی را بهم بزند. ما می‌گفتیم که اول دیدار انجام شود و بعد خبرش منتشر شود و خلاصه کار به جایی رسید که گفتند دیدار انجام شود و وسط جلسه، خبرش هم اعلام شود. اما پیش از جلسه بازهم تیم ما به گفت‌وگو و مشورت مشغول شدند و در نهایت به این جمع‌بندی رسیدیم که با ترامپ امکان گفت‌وگوی برابر و صادقانه وجود ندارد. طرف‌های خارجی هم این را می‌دانستند.»

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.