ده‌ها کشتی تجاری به دلیل «مشکلات پرداخت پول» در بندرهای ایران متوقف شده‌اند

0

[ad_1]

به گفته منابع تجاری و اطلاعات مرتبط با کشتیرانی، ده‌ها کشتی تجاری در پی هفته‌ها مشکلات مربوط به پرداخت پول، در بندرهای ایران متوقف شده‌اند و این وضعیت ورود کالا به کشور را مختل کرده است.

بنا بر تازه‌ترین گزارش‌ها، دست‌کم ۴۰ کشتی تجاری به دلیل مشکلات مرتبط به پرداخت پول نتوانسته‌اند محموله‌های‌شان را تخلیه کنند و در چند بندر بلاتکلیف باقی مانده‌اند.

مقامات بندری ایران در گزارشی در آبان ماه گذشته اذعان کرده‌اند که ۳۷ کشتی با محموله‌هایی به وزن ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن به دلیل مسائل مرتبط با مستندات و ارز قادر به تخلیه بار نبوده‌اند.

امنیت غذایی از اولویت‌های ایران است، به ویژه این که نیاز به واردات کالا به دلیل خشکسالی‌های اخیر افزایش یافته است. یک منبع تجاری غربی ارزش کل کالاهای متوقف شده در کشتی‌های تجاری در بنادر ایران را بیش از ۱ میلیارد دلار برآورد کرده است.

بنا به برآورد وزارت کشاورزی آمریکا، انتظار می‌رود ایران در سال جاری پنج و نیم میلیون تن گندم وارد کند، که این از رقم ۸ میلیون تن در فصل تجاری گذشته کمتر است.

در حالی که بسیاری از اقلام وارداتی، از جمله مواد غذایی، از تحریم‌های غرب علیه جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با برنامه هسته‌ای‌اش مستثنی است، تأثیر تحریم‌ها بر نظام مالی ایران موجب پیچیده شدن پرداخت پول به شرکت‌های بین‌المللی شده است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.