دهه هشتادی‌ها معلم من شده‌اند

0

[ad_1]

در دومین هفته از اعتراضات سراسری به کشته‌شدن تحت بازداشت مهسا امینی، برخی دیگر از هنرمندان و ورزشکاران ایرانی یا از فعالیت‌های خود کناره‌گیری کردند و یا پیام‌هایی اعتراضی منتشر کردند.

حامد بهداد، بازیگر سرشناس سینمای ایران، با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام خود، خطاب به وزیر ارشاد دولت جمهوری اسلامی نوشت: «نه به ممنوع‌الکار کردن هنرمندان و طعنه که به فکر کار دیگری باشند.»

او اضافه کرد: «این نسل جدید، مانند نسل ترسوی ما نیست و حق‌خواهی‌شان دل ما را شاد و خنک می‌کند و ما طرفدار آنهاییم، علی‌الخصوص زنانشان.»

حامد بهداد در بخش دیگری از این پیام، خطاب به محمدمهدی اسماعیلی نوشت: «اما من شخصا از درگاه خداوند مرگ شخص شما را از درگاه خداوند آرزومندم.»

پیام همبستگی حامد بهداد با اعتراضات مردمی و آرزوی مرگ برای وزیر ارشاد

پیام همبستگی حامد بهداد با اعتراضات مردمی و آرزوی مرگ برای وزیر ارشاد

️‌وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت ابراهیم رئیسی گفته است بازیگران زنی که «کشف حجاب» کرده‌اند، به این انتخاب جدید رسیدند که «تابع قوانین نباشد» و دوره جدید این وزارتخانه «دوره حاکمیت قانون» است.

محمدمهدی اسماعیلی با اظهار این که اگر کسی اصرار دارد که «از قوانین جمهوری اسلامی تبعیت نکند»، ما اصراری بر مجبور کردن آنها نداریم، گفته، آنها می‌توانند وارد «فعالیت‌های دیگری» شوند.

از سوی دیگر بر پایه یادداشت کوتاهی که منسوب به هدیه تهرانی از دیگر بازیگران مطرح سینما در صفحه ریحانه طراوتی، عکاس ایرانی انتشار یافته، به این هنرپیشه از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی «اخطار» داده شده است.

در بخشی از این متن آمده، «بهتر است بدانید که نه من رهبر این مردم هستم و نه مردمی که جانشان به لب رسیده است نیازی به دعوت من و امثال من دارند.»

هدیه تهرانی تأکید کرده است: «ما کنار هم خواهیم بود و بدانید که تنها راه ارتباط من با مردم خیابان است.»

در پی کشته شدن مهسا امینی، زن ۲۲ ساله‌ای که ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد در تهران دستگیر شد، اعتراضات سراسری در شهرهای ایران شکل گرفت و بسیاری از هنرمندان و ورزشکاران از جمله همایون شجریان، محسن چاوشی، علی کریمی، بهمن قبادی، کتایون ریاحی، و مهران مدیری، به همراه برخی از چهره‌های بین‌المللی، اعتراض و یا با معترضان اعلام همبستگی کردند و این روند همچنان ادامه دارد.

سروش صحت، بازیگر و فیلمنامه‌نویس سینما و تلویزیون ایران نیز با انتشار متتی در حساب اینستاگرام خود در واکنش به وقایع اخیر نوشته، در تمام دوران زندگی در دهه‌های اخیر «با ترس بزرگ شده بودم» و حرف زدن و شجاعت را «فراموش کرده بودم.»

او با اشاره به حضور نسل‌های جدید در اعتراضات اخیر، گفته، حالا «بچه‌های دهه هشتاد «معلم من شده‌اند» و به این شاگرد میانسال «درس‌های مهمی دادید.»

هم‌زمان با دور جدید اعتراضات سراسری در ایران، شماری از استادان دانشگاه نیز در حمایت از مردم و دانشجویان معترض استعفا کرده‌اند و در حالی که از اعتراض‌ها هشت روز گذشته است، برخورد حکومت با معترضان شدید‌تر و بر شمار جان‌باختگان افزوده شده است.

در همین ارتباط، برخی از کارکنان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و اعضای بعضی از تیم‌های ملی ورزشی کشور با انتشار متن‌هایی در اعتراض به مرگ در بازداشت مهسا امینی و برخوردهای سرکوبگرانه با معترضان اعلام استعفا و کناره‌گیری کردند.

مرضیه صدرایی، مجری رادیو جمهوری اسلامی ایران در پستی اینستاگرامی با «خداحافظی» از صدا و سیما نوشته است: قرار بود روز شنبه در برنامه طنز کوی نشاط باشم، که با توجه به شرایط روحی این روزها و حالِ ما مردم، نشاطی و نه رمقی برایم نبود و در برنامه حاضر نشدم.

او با استفاده از هشتگ‌های «مهسا امینی»، «نه به خشونت‌ علیه زنان» و «زن، زندگی و آزادی» نوشته است: «روح که زخمی شد، دیگر جانی نداری برای ادامه ….و مگر نه این که مخاطب ما همین مردمند؟ که ما هم از همین مردمیم».

سجاد استکی، کاپیتان تیم ملی هندبال ایران هم در پستی اینستاگرامی با اشاره به «ضرب و شتم مردم» در روزهای اخیر، نوشته است: از تیم ملی ایران برای همیشه خداحافظی می‌کنم.

مهسا صادقی، عضو تیم ملی تکواندوی ایران نیز نوشته است «به احترام تمام دختران عزیز ایران» با «چشمانی اشک‌آلود» از تیم ملی خداحافظی می‌کند.

استعفای مهسا صادقی، عضو تیم ملی تکواندو

استعفای مهسا صادقی، عضو تیم ملی تکواندو

همچنین، اکبر گلپایگانی، خواننده پیشکسوت معروف به «گلپا»، در پیامی با همبستگی با اعتراضات اعلام کرد: «من ۴۳ سال پیش حرف خودم را زدم. خانه‌نشینی را به جان خریدم ولی حاضر نشدم از اصول و منش خود عقب‌نشینی کرده و به هر قیمتی روی صحنه باقی بمانم.

گلپا در این پیام که در اینستاگرام منتشر کرده، افزوده است: «من خودم را متعلق به مردم سرزمینم می‌دانم و هرگز جدا از این مردم مهربان نیستم و تا زنده هستم کنارشان خواهم بود. مهسا امینی‌ها مثل فرزندان خود من هستند.

کیهان کلهر، آهنگ‌ساز و نوازنده، در رشته توییتی با بیان این که سال‌ها است «گفتن از وطن» و «کشتار و حذف سیستماتیک، شکنجه، ترور، بلای سانسور، و تبعیض و فساد» را به بخشی از کنسرت‌هایش اضافه کرده، عنوان کرد: «تمام صحنه‌هایی که من روی آن ساز بزنم، تریبون مردم آزادی‌خواه و آزادگان به تنگ آمده سرزمینم ایران خواهد بود.»

او با به کار بردن هشتگ «مهسا امینی»، «عشق و انسانیت و اتحاد» را از دیگر مواردی نامید که سال‌ها است درباره آن می‌گوید و خطاب به «بالانشینان حاکم» تأکید کرد: «ما بر خلاف شما متمدنیم» و «در این چهار دهه سعی کردیم با شما نیز به جای زبان لعن و نفرین و اعدام و حد و تعزیر، به زبان فرهنگ برخاسته از تمدنمان سخن بگوییم، اما پیداست که نیاموختید.»

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.