دولت بایدن از رویکرد دولت اوباما به تظاهرات در ایران درس گرفته است

0

[ad_1]

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، صبح یکشنبه در مصاحبه‌ای با کانال خبری «ان‌بی‌سی» گفت رویکرد دولت بایدن به تظاهرات در ایران در مقایسه با چنین رویکردی از سوی دولت پیشین اوباما «متفاوت» است و دولت فعلی از رویکرد دولت اوباما در قبال جنبش سبز درس گرفته است.

سالیوان که در دوره معروف به« جنبش سبز» در دولت باراک اوباما حضور داشت، در پاسخ به پرسشی پیرامون «پاسخ کُند» دولت اوباما به اعتراضات جنبش سبز و چگونگی پاسخ دولت بایدن به اعتراضات جاری در ایران گفت دلیل رویکرد «متفاوت» آمریکا به اعتراضات سال ٢٠٠٩ این باور بود که مبادا موضع‌گیری آمریکا به جای کمک به تظاهرات موجب تضعیف آن شود.

او افزود درسی که در نتیجه اتخاذ آن رویکرد از سوی دولت اوباما گرفتیم، این است که نباید وسواس فکری به خرج داد و اینک معتقدیم «مهمترین» کاری که ایالات متحده باید در پاسخ به مطالبات مردم کشورهای دیگر درباره حقوق و کرامت‌شان انجام دهد این است که «محکم و روشن و پایبند به اصول» باشد.

سالیوان در ادامه به واکنش سریع دولت بایدن به اعتراضات پرداخت و به سخنان روز چهارشنبه جو بایدن در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در حمایت از مردم ایران و زنان ایرانی و حق آنها برای داشتن آینده‌ای بهتر اشاره کرد.

به گفته مشاور امنیت ملی کاخ سفید، «ما گام‌های ملموسی [مانند] تحریم پلیس امنیت اخلاقی که عامل مرگ این زن جوان [مهسا امینی] است، برداشته‌ایم.» او افزود: «ما همچنین گام‌هایی برداشته‌ایم تا دسترسی مردم ایران به اینترنت و برقراری ارتباط با یکدیگر و با جهانیان را آسان‌تر کنیم.»

آقای سالیوان گفت آمریکا همچنان در این باره سکوت نخواهد کرد «زیرا این مساله عدالت، حقوق، و آزادی‌های بنیادین است و ایالات متحده می‌داند در کدام طرف ایستاده است.»

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.