دومین بیانیه «تفنگت را زمین بگذار» با امضای سینماگران؛ نظامی‌ها «به آغوش ملت» بازگردند

0

[ad_1]

در پی اعتراض‌ها در ایران و کشته‌شدن ده‌ها تن توسط ماموران حکومتی، حدود یک‌صد تن از هنرمندان و سینماگران بیانیه دیگری تحت عنوان «تفنگت را زمین بگذار» منتشر کردند.

در تیتر این بیانیه نوشته شده است: «دوربین ما باید شاهد مستقل و راوی شجاع تاریخ باشد.»

این سینماگران «ایستادن در کنار مردم» و «به تصویر کشیدن حقایق سرکوب‌شده» را وظیفه سینماگران مستقل دانسته‌اند.

در این بیانیه آمده است که این اعتراض‌ها «فریاد خروشان مردم عصیان‌زده‌ای است که دیگر توان تحمل دروغ، دزدی، فساد، سانسور و سرکوب را ندارد.»

این سینماگران بار دیگر از نیروهای نظامی که مردم را سرکوب می‌کنند، خواسته‌اند که «اسلحه‌ به سمت مردم ایران نگیرند و به آغوش ملت بازگردند.»

منیژه حکمت، عبدالرضا کاهانی، شبنم طلوعی، کاوه فرنام، زهرا امیرابراهیمی، بیژن حجازی، پگاه آهنگرانی، علی احمدزاده، مینا کاوانی و محمد یعقوبی چند تن از امضاکنندگان این بیانیه‌اند.

این دومین بیانیه سینماگران است که تحت عنوان «تفنگت را زمین بگذار» منتشر می‌شود.

در پی فروریختن ساختمان متروپل در آبادان و برگزاری تجمعاتی اعتراضی در چند شهر ایران نیز حدود ۱۰۰ سینماگر خردادماه امسال با انتشار بیانیه‌ای از نیروهای نظامی و انتظامی خواسته بودند که «سلاح‌هایشان را زمین بگذارند و به آغوش ملت بازگردند.»

تعدادی از امضاکنندگان این بیانیه از جمله محمد رسول‌اف،مصطفی آل‌احمد و جعفر پناهی بازداشت شدند که مصطفی آل‌احمد پس از یک ماه با وثیقه آزاد شد.

شمار دیگری از سینماگران از جمله مجتبی میرتهماسب، مجید برزگر و محسن امیریوسفی نیز از سوی نهادهای امنیتی احضار شدند و تحت فشار قرار گرفتند که امضای خود را از پای این بیانیه بردارند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.