دومین سالگرد اعدام یک کشتی‌گیر؛ سه عضو خانواده نوید افکاری در مسیر رفتن به مزار او بازداشت شدند

0

[ad_1]

همزمان با دومین سالروز اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر جوان ایرانی، سه عضو خانواده او که قصد داشتند بر سر آرامگاه وی حضور یابند، بازداشت شدند.

حساب کاربری «۱۵۰۰ تصویر» در توئیتر خبر داده است که الهام افکاری، حبیب افکاری و همسر او در راه مزار نوید افکاری، «به طرز وحشیانه‌ای» بازداشت شدند.

پیش از این نیز سعید افکاری، دیگر برادر نوید افکاری، در توئیتی خبر داده بود که «راه‌های ورودی به سنگر، مکان مزار برادرم نوید، در روز سالگردش از هر دو طرف، توسط نیروهای حکومتی بسته شده است».

نوید افکاری، کشتی‌گیر ملی‌پوش، شهریور ۱۳۹۹ به اتهام قتل عمد در جریان اعتراضات مرداد ۹۷ اعدام شد، اتهامی که او همواره آن را رد کرده و گفته بود که تحت شکنجه ناگزیر از اعتراف دروغ شده است.

وحید و حبیب افکاری نیز که همراه با نوید دستگیر شده بودند، به ترتیب به ۵۴ سال و شش‌ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق، و ۲۷ سال و سه ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بودند.

حبیب افکاری که برای مدت طولانی در زندان انفرادی بود، ۱۴ اسفند پارسال از زندان آزاد شد. سعید افکاری همان روز اعلام کرد که وحید همچنان در سلول انفرادی است.

در آستانه دومین سالروز اعدام نوید افکاری، سعید و الهام، برادر و خواهر وی، در حساب‌های کاربری خود در توئیتر، فایل صوتی تازه‌ای از دادگاه نوید منتشر کردند.

در این فایل صوتی، نوید افکاری خطاب به قاضی دادگاه می‌گوید: «چرا این‌طور خیره‌سرانه خلاف قانون عمل می‌کنید و نمی‌گذارید من از خودم دفاع کنم؟»

اظهارات نوید افکاری در این فایل صوتی با واکنش‌های گسترده‌ای در فضای مجازی روبرو شده است و کاربران سخنان وی در دادگاه در شرایطی که تحت فشار شدید قرار داشت را «شجاعانه» توصیف کرده‌اند.

نوید افکاری در این فایل صوتی، از این‌که نماینده دادستان که در دادگاه حاضر است، «سرش توی گوشی‌اش است»، انتقاد کرده و بارها از دادگاه می‌خواهد که به وی اجازه «دفاع از خود» و بیان «حقیقت» را بدهد.

او و برادرش وحید از مهرداد تهمتن، قاضی کیفری دادگستری شیراز می‌خواهند که به طور قانونی با پرونده آن‌ها برخورد کنند، اما تهمتن نه تنها به درخواست‌های آن‌ها بی‌اعتنایی می‌کند بلکه به نوعی آن‌ها را به تمسخر می‌گیرد.

در پایان این فایل صوتی، صدای نوید افکاری شنیده می‌شود که خطاب به تهمتن می‌گوید: «چقدر خیره‌سرانه داری شما با ما برخورد می‌کنی».

خانواده افکاری همچون دیگر خانواده‌های دادخواه در ایران، بارها مورد آزار و اذیت نیروهای امنیتی قرار گرفته و بازداشت شده‌اند. سنگ آرامگاه نوید نیز مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفته و شکسته شده است.

سعید افکاری فروردین‌ امسال از «تیراندازی» ماموران به خانواده آن‌ها که برای دیدار با وحید، برادر دیگرشان به زندان رفته بودند، خبر داد.

اعدام نوید افکاری، اعتراض شدید فعالان حقوق بشر و وکلای درگیر پرونده او را به‌دنبال داشت. وکلا می‌گویند شواهد در این پرونده، برای اثبات اتهام قتل، ناکافی بوده و در برخی موارد ضدونقیض است.

برادران افکاری بارها اعلام کرده‌اند که در اداره آگاهی و زندان، مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته‌اند؛ موضوعی که با تکذیب دستگاه قضایی جمهوری اسلامی مواجه شده است.

با استفاده از گزارش‌های توئیتر و رادیو فردا/ب.ب/ک.ر

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.