دیدار وزیر خارجه امارات با بشار اسد در دمشق

0

[ad_1]

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، روز چهارشنبه ۱۴ دی ماه در اقدامی که نشانه گرم شدن دوباره روابط دمشق با کشورهای عربی است با وزیر امور خارجه امارات متحده عربی دیدار کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی امارات متحده عربی (وام)، این دیدار به گفت‌وگو درباره تحولات سوریه و همچنین خاورمیانه گذشت و در جریان آن شیخ عبدالله بن زاید، وزیر خارجه امارات، بر حمایت کشورش از یک راه‌حل سیاسی برای جنگ داخلی سوریه تاکید کرد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز گزارش داد که طرفین درباره تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و روابط دوجانبه گفت‌وگو کردند.

این نخستین سفر بن زاید به سوریه از آبان سال گذشته تاکنون محسوب می‌شود که به از سرگیری دوباره روابط دمشق و ابوظبی انجامید. متعاقب آن نیز بشار اسد در اواخر اسفند سال گذشته از امارات متحده عربی بازدید کرد که نخستین سفر او به یک کشور عربی طی بیش از یک دهه بود.

اما اسد در کشورهای غربی به خاطر سرکوب خشونت‌بار اعتراضات آزادی‌خواهانه سال ۲۰۱۱ که به جنگ داخلی در سوریه انجامید همچنان چهره‌ای منفور است.

یک روز قبل از دیدار اسد با بن زاید، سفر وزیر دفاع سوریه به ترکیه خبرساز شده بود. آمریکا روز سه‌شنبه در واکنش به آن رخداد از همه کشورها خواست که اگر درصدد ازسرگیری روابط با رئیس جمهور «بی‌رحم» سوریه هستند، دوباره فکر کنند.

با این حال رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، که کشورش یکی از حامیان کلیدی شورشیان در سوریه محسوب می‌شود به دنبال دیدار هفته گذشته وزرای دفاع این دو کشور همسایه در روسیه از دیدار احتمالی با بشار اسد استقبال کرده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، به خبرنگاران گفت: «ما از کشورهایی که در پی بهبود روابط خود با سوریه هستند یا می‌خواهند وجهه بشار اسد بی‌رحم را بازسازی کنند، حمایتی نخواهیم کرد.»

وی افزود: «ما از دولت‌ها می‌خواهیم که سوابق وحشیانه حقوق بشری رژیم اسد در ۱۲ سال گذشته را کامل در نظر داشته باشند، زیرا این رژیم همچنان به سرکوب وحشیانه مردم سوریه ادامه می‌دهد.»

اسد با کمک ایران و نیروی هوایی روسیه توانسته تا حد زیادی کنترل اوضاع در سوریه را پس از جنگ داخلی این کشور که نیم میلیون کشته بر جای گذاشته است، در دست بگیرد.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری رویترز و فرانسه؛ س.ن/ک.ر

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.