دیدار کامالا هریس و بلینکن با کنشگران زن درباره اعتراضات ایران

0

[ad_1]

کامالا هریس، معاون اول رئیس‌جمهور و دیگر مقامات ارشد آمریکا روز جمعه ۲۲ مهرماه با کنشگران زن ایرانی‌تبار دیدار و در خصوص اعتراضات اخیر در ایران گفت‌وگو کردند.

کاملا هریس، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه به طور جداگانه با نازنین بنیادی، بازیگر ایرانی الاصل و مدافع حقوق بشر دیدار کردند.

معاون اول رئیس‌جمهور آمریکا در توییتی گفته است: «من امروز با نازنین بنیادی ملاقات کردم تا در مورد اعتراضات مسالمت آمیز در ایران گفت‌وگو کنیم. زنان و دخترانی که جان خود را برای دفاع از حقوق برابر و کرامت انسانی به خطر می‌اندازند، الهام بخش همه ما در سراسر جهان هستند. ما داریم شما را می‌بینیم و در کنار شما می‌ایستیم.»

شهرهای مختلف ایران به‌دنبال جان باختن مهسا(ژینا) امینی در بازداشت «گشت ارشاد»، صحنه اعتراضات گسترده‌ای بوده که کلیت ساختار حکومت جمهوری اسلامی را نشانه رفته است. «زن، زندگی، آزادی» از شعارهای محوری این اعتراضات است که اعتراض زنان در ایران را به مقولاتی چون حجاب اجباری و قوانین تبعیض‌آمیز علیه آن‌ها نشان می‌دهد.

آنتونی بلینکن نیز بامداد جمعه به وقت واشینگتن با پنج کنشگر زن از جمله نازنین بنیادی به همراه رویا حکاکیان٬ نویسنده، و شری حکیمی، فعال برابری جنسیتی، دیدار کرد. در این دیدار وندی شرمن٬ معاون وزیر امور خارجه آمریکا٬ رابرت مالی٬ نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران هم حضور داشتند.

وزیر امور خارجه آمریکا در ابتدای این نشست گفت: «در پی جان‌باختن مهسا امینی و بروز خشم خودجوش ناشی از این واقعه، ما شاهد رویدادی خارق‌العاده در سراسر کشور هستیم که رهبری آن عمدتاً در دست زنان و جوانان است.»

آنتونی بلینکن در ادامه اظهار داشت: «من می‌دانم که حکومت ایران سعی خواهد کرد این (دیدار) و سایر ابراز همبستگی با کسانی که برای آزادی خودبپا خواسته‌اند را به عنوان مدرکی نشان دهد که این اعتراضات به نحوی ساخته و پرداخته خارج از ایران و کار دیگران است.»

آنتونی بلینکن اضافه کرد: « اگر آنها واقعاً به چنین مساله‌ای اعتقاد داشته باشند، پس اساسا مردم‌ خود را نمی‌فهمند؛ چرا که مساله، مبارزه کشور ایران و تکاپوی مردم ایران برای آزادی‌های بنیادینی است که در دوره طولانی از آنها دریغ شده است.»

رویا حکاکیان پس از این دیدارها گفت که این پنج نفر از دولت جو بایدن خواسته‌اند تا مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام با ایران را متوقف کند.

خانم حکاکیان به رادیو «ان‌پی‌ار» گفت: «پیشنهاد ما به اتفاق آرا این بود که مذاکرات هسته‌ای را تا پایان خشونت متوقف کنید. و فکر می‌کنم همه صدای ما را بلند و واضح شنیدند.»

این در حالی است که ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفته بود که جمهوری اسلامی آماده احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام نیست و ایالات متحده اکنون بر اعتراضات در ایران متمرکز است.

با استفاده از خبرگزاری فرانسه، وب سایت وزارت خارجه آمریکا

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.