دیپلمات‌های جمهوری اسلامی اسناد سفارت را در آلبانی سوزاندند

0

[ad_1]

خبرگزاری رویترز خبر می‌دهد که دیپلمات‌های ایرانی در ساعات اولیه صبح روز پنج‌شنبه، ۱۷ شهریور، پس از قطع روابط دیپلماتیک آلبانی با ایران و متهم شدن جمهوری اسلامی به حملات سایبری در ماه ژوئیه، اسناد خود را قبل از ترک آلبانی سوزاندند.

یکی از شاهدان در محل به رویترز گفته است که مردی را در داخل سفارت دیده است که کاغذها را به داخل بشکه زنگ‌زده‌ای پرتاب می‌کرد و شعله‌های آتش، دیوارهای سفارت سه طبقه را روشن می‌کرد.

ادی راما، نخست‌وزیر آلبانی روز چهارشنبه در یک سخنرانی ویدئویی کم‌سابقه گفت که به دیپلمات‌ها و کارکنان ایرانی دستور داده‌است سفارت خود را تغطیل کرده و ظرف ۲۴ ساعت کشور را ترک کنند.

نخست‌وزیر آلبانی ضمن اعلام قطع روابط دیپلماتیک با ایران گفت: «این واکنش شدید… کاملاً متناسب با شدت و خطر حمله سایبری است که تهدید به فلج کردن خدمات عمومی، پاک کردن سیستم‌های دیجیتال و هک کردن سوابق دولتی، سرقت ارتباطات الکترونیکی داخلی دولت و ایجاد هرج و مرج و ناامنی در کشور کرده بود».

یک شرکت امنیت سایبری آمریکایی روز ۱۳ مرداد گفته بود که حملات سایبری اواخر تیرماه که فعالیت سامانه‌های اینترنتی چندین نهاد دولتی آلبانی را به طور موقت قطع کرد به احتمال زیاد توسط هکرهای وابسته به حکومت ایران انجام شده و هدف آن مختل کردن برگزاری اجتماع مجاهدین خلق در این کشور بوده است.

آمریکا و بریتانیا نیز حملات سایبری ایران به آلبانی را به‌شدت محکوم کرده و کاخ سفید هشدار داده است که تهران با عواقب آن مواجه خواهد شد.

کاخ سفید در این رابطه حتی از مطرح بودن تصمیم‌گیری در مورد استفاده از ماده ۵ پیمان ناتو علیه ایران سخن گفته است.

در ماده ۵ پیمان تاسیس ناتو آمده است که حمله به یک یا چند کشور عضو ناتو، حمله علیه تمامی آنها تلقی شود.

استفاده از این ماده از آن رو محتمل است که آلبانی از سال ۲۰۰۹ میلادی از اعضای ناتو محسوب می‌شود.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز پنج‌شنبه در واکنش به این تحولات «نسبت به هرگونه ماجراجویی سیاسی … با این بهانه‌های مضحک» هشدار داد و گفت کهجمهوری اسلامی «برای مقابله قاطع و فوری و پشیمان‌کننده با هرگونه دسیسه احتمالی» آمادگی کامل دارد.

شناسایی یک گروه هکری دیگر «احتمالا مرتبط با ایران»

پژوهشگران شرکت امنیت اینترنت ماندیانت می‌گویند که گروهی را شناسایی کرده‌اند که به‌گفته آن‌ها احتمالاً تحت حمایت حکومت ایران، جاسوسی سایبری انجام می‌دهد.

در گزارشی که روز چهارشنبه منتشر شده، پژوهشگران شرکت ماندیانت می‌گویند این گروه که «ای.پی. تی ۴۲» نام دارد، عملیات جمع‌آوری اطلاعات و نظارت را دست‌کم از سال ۲۰۱۵ انجام داده است.

بنابر این گزارش، این گروه مخالفان رژیم ایران را هدف می‌گیرد. از جمله این اهداف، اندیشکده‌ها، پژوهشگران، مقام‌های فعلی و سابق دولتی، روزنامه‌نگاران و اعضای جامعه مهاجران ایرانی است.

ماندیانت، وقوع دست‌کم ۳۰ مورد از این‌گونه عملیات را تاکنون تأیید کرده‌است. اگرچه پژوهشگران می‌گویند که شمار واقعی حملاتی که انجام شده، احتمالاً بسیار بیشتر است.

با استفاده از رویترز، گزارش ماندیانت و صدای آمریکا؛ پ.پ

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.