رأی دیوان عالی بریتانیا درباره رواندا؛ سرآغاز برگزیت دوم؟

0

[ad_1]

مارس ۲۰۲۳: بازدید سوئلا براورمن وزیر کشور وقت بریتانیا از کیگالی، پایتخت رواندا

منبع تصویر، PA Media

توضیح تصویر،

سوئلا براورمن گفته بود رؤیایش، دیدن عکس اولین هواپیمایی است که مهاجران را از بریتانیا به رواندا می‌برد

  • نویسنده, بهرنگ تاج‌دین
  • شغل, بی‌بی‌سی
  • Twitter,

جنگی طولانی، فرسایشی و پرسروصدا در راه است. نبردی تفرقه‌برانگیز که نه تنها ریشی سوناک، نخست‌وزیر فعلی بریتانیا، بلکه جانشینان او در سال‌ها و حتی دهه‌های آینده هم احتمالاً درگیرش می‌شوند. مناقشه‌ای بر سر مهاجرت، حاکمیت ملی و قوانین بین‌المللی که با حکم دیوان عالی بریتانیا آغاز شد.

برای بسیاری از هواداران سرسخت برگزیت مخصوصاً در حزب حاکم محافظه‌کار، هدف اصلی خروج از اتحادیه اروپا این بود که بریتانیا بتواند «کنترل کامل مرزهایش» را به دست بگیرد. به این معنی که دولت بتواند هر کسی را که نخواست، به کشور راه ندهد یا اخراج کند. طرح انتقال پناهجویان به رواندا هم بخش مهمی از این برنامه بود.

ولی دیوان عالی بریتانیا این برنامه را با معاهدات بین‌المللی از جمله کنوانسیون حقوق بشر اروپا، کنوانسیون پناهندگان سازمان ملل، کنوانسیون منع شکنجه و کنوانسیون حقوق سیاسی و مدنی مغایر تشخیص داد؛ چرا که از نظر دادگاه، رواندا ممکن است بدون رسیدگی به درخواست پناهندگی، پناهجویان را به کشورشان بازگرداند.

ولی برای عده‌ای از هم‌حزبی‌های آقای سوناک، داشتن اختیار اخراج «مهاجران غیرقانونی» چنان حیاتی است که معتقدند بریتانیا باید از هر پیمان بین‌المللی که جلوی رسیدن به این هدف را می‌گیرد، خارج شود.[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.