راستی‌آزمایی| کاربران توییتری طرفدار کرملین اطلاعات جعلی منتشر می‌کنند

0

[ad_1]

تارنمای پالی‌گراف، پروژه راستی آزمایی صدای آمریکا، در پژوهشی نشان می‌دهد که کاربران توییتری طرفدار کرملین با انتشار اطلاعات جعلی اوکراین را به سوءاستفاده از کمک‌های غربی متهم می‌کنند.

کاربران توییتری طرفدار روسیه با سوءاستفاده از فیلم‌های مهمانی اوکراینی‌ها و عکس‌های قدیمی از پست‌های رسانه‌های اجتماعی مقامات دولتی ادعا می‌‎کنند که جنگ اوکراین ساختگی است و میلیاردها دلار کمک به اوکراین که از مالیات مالیات‌دهندگان آمریکایی تامین شده به سرقت رفته است.

«مای‌لرد‌بیبو» یک کاربر ناشناس اما تایید شده ایکس (توییتر سابق) است که خود را «آگاه به حقایق، ضدریا، ضد اخبار جعلی» توصیف می‌کند. این حساب نسبتاً اخیراً ظاهر شد (در سال ۲۰۱۹) اما حدود ۱۵۰ هزار دنبال کننده و در مجموع نزدیک به بیست و شش هزار پست دارد که به طور معمول میلیون ها بازدید کننده دارد.

پست‌های این حساب کاربری شامل ویدئوهایی است که جامعه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی را غیرانسانی توصیف می‌کنند، در حالی که برخی دیگر از آنها از متحدان روسیه مانند الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس و بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه تمجید می‌کنند.

حساب این کاربر در درجه اول بر دو موضوع متمرکز است.

اول، تبلیغ برای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، است. به عنوان مثال، در پستی در ۲۸ اوت که حاوی ویدئویی در سال ۲۰۱۴ از پوتین در حال سرزنش آلک دریپاسکا از الیگارش‌های روسی بود، عنوان شد: «به همین دلیل است که مردم روسیه پوتین را دوست دارند. او می‌گوید که چگونه الیگارش‌ها را تحت کنترل درآورده است.» اگرچه این پست بسیار گمراه‌کننده بود، اما حدود دو میلیون و پانصد بازدید‌کننده و حدود چهل هزار پست مجدد و لایک بدست آورد. این حساب به طور معمول ویدیوهای تبلیغاتی پوتین را دوباره پست می‌کند.

دوم، انتشار اطلاعات نادرست و اطلاعات جعلی درباره اوکراین، ایالات متحده و متحدانش است. این حساب اغلب از فیلم‌های جعلی ساخته‌شده با هوش مصنوعی برای بی‌اعتبار کردن اوکراین و رئیس‌جمهوری آن استفاده می‌کند.

یکی از این ویدیوهای جعلی در ژوئیه که نشان می‌دهد ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، روی صحنه برای دریافت پول بیشتر از غرب برنامه اجرا می کند، نزدیک به سه میلیون ببینده داشت.

سبک این ویدیوهای جعلی دقیقاً شبیه به سبک تبلیغات روابط عمومی کرملین است.

دلیل اینکه این حساب توییتری ناشناس را مثال می‌زنیم این است که نشان‌دهنده روند اخیر حساب‌های تازه تأیید شده توییتری است که ادعا می‌کنند دولت ایالات متحده میلیاردها دلار از جیب مالیات‌دهندگان آمریکایی را که می‌تواند برای بهبود اقتصاد پُرچالش ایالات متحده صرف شود برای حمایت از جنگ «ساختگی» اوکراین خرج می‌کند.

یکی دیگر از توییت‌های این حساب کاربری با نشان دادن زندگی شبانه در مکان‌های خارج از خط مقدم جنگ، مانند اودسا، ادعا می‌کند که اوکراینی ها به کمک ایالات متحده یا اتحادیه اروپا نیاز ندارند.

موضوع با یک ادعای بسیار گمراه کننده شروع می‌شود که از آنجایی که مردم در شهرهای خاصی درگیر فعالیت‌های غیر ضروری هستند، همه پناهندگان اوکراینی که اکنون در اروپا زندگی می‌کنند باید به کشورشان بازگردند.

بر اساس گزارش کمیسیون عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، شش میلیون اوکراینی در سراسر جهان پناهنده شده‌اند. لهستان تقریباً ۶۰ درصد از پناهندگان را پذیرفته است. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل همچنین خاطرنشان می‌کند که پنج میلیون اوکراینی آواره داخلی هستند. این حساب کاربری این اطلاعات حیاتی را کنار می‌گذارد.

این مطلب با استفاده از گزارش پالی‌گراف،‌ پروژه راستی‌آزمایی صدای آمریکا، تهیه و تنظیم شده است

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.