راستی آزمایی؛ بر خلاف ادعای روسیه و چین، همکاری نظامی آنها تقابل با جهان غرب است

0

[ad_1]

سایت«پالی‌گرف»، پروژه راستی‌آزمایی صدای آمریکا، در پژوهشی این ادعای روسیه و چین را که پکن و مسکو «الگویی را در همکاری غیرمتعهد و غیر تقابلی ایجاد کرده‌اند که هیچ کشور ثالثی را هدف قرار نمی‌دهد»، بررسی کرده است.

این پژوهش نشان می‌دهد که برخلاف این ادعا، چین و روسیه در حال هماهنگ کردن سیاست‌های خارجی و استراتژی‌های نظامی خود برای تضعیف نظم جهانی لیبرال-دمکراتیک به رهبری غرب هستند.

وزیر دفاع چین، لی شانگفو، هفته گذشته برای نشان دادن حمایت پکن از روسیه و بلاروس دیدار کرد. ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ لی را به دلیل خرید تسلیحات روسی توسط چین تحریم کرد.

در ۱۵ اوت، «گلوبال تایمز»، روزنامه دولتی چین، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، گفت که لی از همکاری نظامی چین و روسیه به عنوان باز، شفاف و مفید برای صلح و ثبات تقدیر کرد.

این ادعا دروغ است.

هدف روسیه که در سال ۲۰۲۲ به اوکراین حمله کرد و چین که به تایوان چشم دوخته است نشان می‌دهد که همسوئی آنها تقابلی است و کشورهای ثالث را هدف قرار می‌دهد.

«مرکز تحلیلی نیروی دریایی»، اندیشکده دفاعی با بودجه دولت ایالات متحده مستقر در ویرجینیا، در ماه مه خاطرنشان کرد که چین و روسیه برای مدت‌هاست که منافع امنیتی مشترک دارند.

این مرکز گفت: «بیانیه مشترک پوتین و شی در فوریه ۲۰۲۲، درست قبل از حمله روسیه به اوکراین، نشان دهنده افزایش نگرانی امنیتی مشترک بین آنها بود.

در اولین سفر لی به روسیه در آوریل گذشته، دو کشور بیانیه‌ای صادر کردند که در آن متعهد شدند همکاری‌های نظامی را به سطح جدیدی ارتقا دهند.

لی در ۱۷ اوت با الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، ملاقات کرد. «گلوبال تایمز» گزارش داد که در جریان دیدار آنها، لوکاشنکو گفت که همکاری نظامی بین پکن و مینسک «به منظور هدف قرار دادن هیچ کشور ثالثی نیست.»

برخلاف ادعای لی که چین و روسیه «الگویی را در همکاری غیرمتعهد و غیر تقابلی ایجاد کرده‌اند که هیچ کشور ثالثی را هدف قرار نمی‌دهد»، دو کشور از اقدامات نظامی یکدیگر علیه کشورهای ثالث حمایت می‌کنند.

مسکو در سال ۲۰۱۴ شبه جزیره کریمه را اشغال و ضمیمه روسیه کرد و سپس در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ تهاجم تمام عیار به اوکراین را آغاز کرد.

اوایل اوت، «پولیتیکو» گزارش داد که چین «در تحویل تجهیزات غیرکشنده، اما از نظر نظامی مفید برای روسیه برای کمک در جنگ با اوکراین از خط قرمز عبور کرده است.»

برای همه روشن است که چین به همسایه خود تایوان چشم دوخته است.

در ۱۹ اوت، پکن پس از توقف ویلیام لای، معاون رئیس جمهور تایوان، در شهرهای سانفرانسیسکو و نیویورک در مسیر سفرش به پاراگوئه، رزمایش نظامی در اطراف تایوان برگزار کرد.

آسوشیتدپرس گزارش داد که وزارت دفاع چین گفته است این رزمایش‌ نظامی یک «هشدار جدی» به «جدایی‌طلبان و نیروهای خارجی» است که تبانی کرده‌اند.

چین در این رزمایش سه‌روزه در اطراف تایوان موشک‌های بالستیک بر فراز این جزیره شلیک کرد که برخی از آنها در مناطق انحصاری اقتصادی ژاپن و فیلیپین فرود آمدند. این رزمایش نسبت به رزمایش‌های قبلی بسیار نزدیک‌تر به سرزمین اصلی تایوان برگزار شد و برخی از آنها به آب‌های سرزمینی تایوان رسیدند.

مسکو در بیانیه مشترک چین و روسیه در ماه مارس، گفت: «بار دیگر، پایبندی خود به اصل چین واحد را تأیید می‌کند، تایوان را به عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از خاک چین به رسمیت می‌شناسد، با هر شکلی از استقلال تایوان مخالف است و قاطعانه از اقدامات چین برای حفاظت از حاکمیت و تمامیت ارضی خود حمایت می کند.»

این مطلب برگردان بخشی از پژوهش انجام‌شده در سایت «پالی‌گرف»، پروژه راستی‌آزمایی صدای آمریکا، است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.