راهپیمایی اربعین؛ مرگ دست‌کم ۹ شهروند ایرانی در کربلا، بیش از هشت هزار بیمار

0

[ad_1]

هم‌زمان با انتشار اخبار رسمی از آشفتگی در مرزهای غربی ایران به دلیل تجمع شهروندان ایرانی برای ورود به عراق به مناسبت اربعین، هلال احمر ایران مرگ ۹ شهروند ایرانی را در عراق تایید کرد.

به گزارش رسانه‌های ایران، پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر ایران روز جمعه، ۱۸ شهریور بدون اشاره به دلایل جان باختن این شهروندان گفت که این آمار تنها مربوط به شهر کربلا است.

از میزان تلفات شهروندان ایرانی در سایر شهرهای عراق تاکنون گزارشی منتشر نشده است.

در همین حال رئیس جمعیت هلال احمر ایران اعلام کرده است که تاکنون بیش از هشت‌‌هزار و ۴۰۰ نفر از «زائران ایرانی» نیز برای دریافت خدمات پزشکی به مراکز این سازمان در عراق مراجعه کرده‌اند که بیش از شش‌هزار و ۵۰۰ نفر از آن‌ها دچار گرمازدگی شده‌اند.

همچنین غلامرضا علی‌محمدی مدیر عامل جمعیت هلال احمر ایلام از مصدومیت ۲۰ «زائر اربعین» در محور دشت عباس به دهلران به دلیل واژگونی مینی‌بوس خبر داده است.

ستاد امدادرسانی شهری عراق نیز روز ۱۶ شهریور با انتشار بیانیه‌ای از مرگ دو نفر از جمله یک شهروند زن ایرانی در پی آتش‌سوزی در یک هتل در کربلا خبر داده بود.

با وجود تبلیغات گسترده جمهوری اسلامی مبنی بر آماده ‌بودن امکانات برای مراسم حکومتی «پیاده‌روی اربعین» بر اساس گزارش‌های مردمی و کاربران شبکه‌های اجتماعی و هم‌زمان با تائید مقامات رسمی، وضعیت در مرزهای ایران و عراق و در شهرهای مذهبی عراق آشفته است تا جایی که مقامات جمهوری اسلامی روز جمعه ۱۸ شهریور از بسته شدن تمام مرز‌های منتهی به معابر خروجی ایرانیان به عراق به‌دلیل «ناکافی بودن امکانات، کثرت جمعیت و هوای گرم» خبر دادند.

بر اساس تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، هزاران نفر از شهروندان ایرانی در حالی پشت مرزهای عراق گیر افتاده‌اند که به حداقل امکانات دسترسی ندارند.

برخی کاربران نیز که تجربه حضور در نقاط مرزی را در ساعت‌ها و روزهای گذشته داشته‌اند، درباره وقوع حادثه‌ای بدتر از «منا» هشدار داده‌اند، حادثه‌ای به هنگام مراسم حج در سال ۱۳۹۴ که طبق آمار رسمی دولت عربستان سعودی حدود ۸۰۰ کشته بر جای گذاشت، حال آن که منابع دیگر شمار قربانیان را بیش از دو هزار نفر عنواان کرده‌اند. این حادثه به دلیل ازدحام جمعیت رخ داد.

علاوه بر گزارش‌های مردمی، منابع رسمی نیز درباره وضعیت موجود در مرزهای غربی کشور هشدار داده‌اند، از جمله رئیس ستاد مرکزی اربعین روز جمعه با اشاره به شرایط نامناسب و ازدحام جمعیت گفت که «استمرار وضعیت فعلی قطعاً مخاطرات جدی برای امنیت سلامت زائران در پی دارد».

ساعتی پس از اعلام این خبر، احمد وحیدی، وزیر کشور ایران ضمن درخواست از شهروندان ایرانی برای بازگشت از مسیرهای منتهی به مرزها از آمادگی پلیس برای مسدود کردن تمامی مسیرها خبر داد و گفت در این شرایط «صلاح نیست چنین تجمعات گسترده‌ای داشته باشیم.»

مقامات جمهوری اسلامی ایرانی در ماه‌های گذشته، بارها از برگزاری «باشکوه پیاد‌ه‌روی اربعین» خبر داده و شمار ایرانیان راهی عراق را به این مناسبت مذهبی بین پنج تا بیش از شش میلیون نفر تخمین زده بودند. وب‌سایت علی خامنه‌ای, رهبر جمهوری اسلامی نیز روز ۱۶ شهریور با انتشار ویژه‌نامه‌ای، از این مراسم با عنوان «راهپیمایی جهانی» نام برده بود.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری مهر، ایرنا و رادیو فردا؛ ف.ع/س.ن

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.