رسوایی دریافت رشوه؛ رئیس کمیسیون اروپا خواستار اجرای مقررات انضباطی و اخلاقی شدیدتر شد

0

[ad_1]

اورسلا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا، روز دوشنبه ۲۱ آذر گفت اتهامات مربوط به دريافت رشوه توسط نایب رئیس پارلمان اروپا موجب نگرانی شدیدی است و خواستار ایجاد یک نهاد مستقل جدید برای نظارت اخلاقی بر تمامی نهادهای اتحادیه اروپا شد.

دادستانی بلژیک در تحقیقات گسترده خود در مورد خرید نفوذ از طریق پرداخت پول به مقامات ارشد در پارلمان اروپا، علیه چهار نفر به اتهام عضویت در یک گروه تبهکار و پولشویی اعلام جرم کرده است.

در نتیجه این رسوایی مربوط به پرداخت رشوه و خرید نفوذ، اوا کالیلی، نایب رئیس یونانی پارلمان اروپا، از مقام خود تعلیق شده است.

دادستانی بلژیک و مقامات اتحادیه اروپا تاکنون از کشور عربی حاشیه خلیج فارس که در ازای کسب امتیازات سیاسی به نمایندگان پارلمان اروپا پول و یا هدیه داده است نام نبرده‌اند. ولی چند نماینده پارلمان و رسانه‌های بلژیکی گفته‌اند که در این پرونده نام قطر در میان است.

وزارت خارجه قطر در واکنش به این گزارش‌ها انجام هرگونه عمل خلافی را رد کرده است.

اورسلا فن درلاین گفت اتهامات علیه «اوا کایلی» اعتماد شهروندان ۲۷ کشور عضو به نهادهای اتحادیه اروپا را به خطر می‌اندازد. او در یک نشست خبری افزود: «اعتماد مردم به نهادهای اتحادیه اروپا مستلزم عالی‌ترین سطح از امانت، درستکاری و استقلال است».

با توجه به این‌که نهادهای اتحادیه اروپا در مورد نظارت بر فعالیت گروه‌های لابی‌گری مقررات مشخص و همه جانبه‌ای ندارند، خانم فن درلاین تاکید کرد نهاد مستقل نظارت اخلاقی که او پیشنهاد داده است نه فقط کمیسیون و شورای اروپا بلکه فعالیت بانک مرکزی اروپا، دیوان دادگستری اروپا و اداره حسابرسی مرکزی اروپا را شامل خواهد شد.

رئیس کمیسیون اروپا افزود: «رسالت و ضرورت وجودی چنین نهادی تنظیم و اجرای مقررات کامل برای کنترل تمامی تصمیم‌ها و فعالیت‌های نهادهای مرکزی اتحادیه اروپا و گام بزرگی به پیش خواهد بود».

دفتر دادستانی فدرال بلژیک بدون نام بردن از این افراد گفت از مجموع شش نفری که روز جمعه دستگیر شده‌اند چهار نفر تفهیم اتهام شده و دو نفر فعلا آزاد شده‌اند. دادستانی تایید کرد که یکی از بازداشت‌شده‌ها از مقامات مهم پارلمان اروپاست ولی نام او را اعلام نکرده است.

دادستانی بلژیک افزود در این تحقیقات مشخص شده که احتمالا این افراد به‌دلیل موقعیت عالی خود در پارلمان اروپا برای تاثیرگذاری روی تصمیم‌های مهم و استراتژیک، پول نقد و یا هدایای بزرگ دریافت کرده‌اند.

سخنگوی دولت یونان گفت مورد اتهامی اوا کایلی بسیار جدی است و دادستانی بلژیک تمام اختیارات لازم را برای بررسی این پرونده دارد.

او افزود که این اتهامات ضربه بزرگی به اعتبار نهادهای اتحادیه اروپا و اعتماد افکار عمومی به آن‌هاست.

این رسوایی در شرایطی برملا می‌شود که پارلمان اروپا روز دوشنبه آخرین جلسه خود در سال جاری میلادی را برگزار می‌کند.

یکی از رهبران فراکسیون احزاب چپ در پارلمان اروپا گفت این فراکسیون درخواست خواهد کرد که در همین جلسات جزئیات رسوایی اخیر بررسی شده و قطعنامه و لایحه‌ای برای اجرای مقررات دقیق‌تر و سختگیرانه‌تر تصویب شود.

روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا، روز یکشنبه خانم اوا کایلی را از مقام خود به عنوان نایب رئیس پارلمان تعلیق کرد.

اوا کایلی ۴۴ ساله و مجری سابق برنامه‌های خبری در شبکه‌های تلویزیونی یونان است. حزب سیاسی او در یونان و فراکسیون احزاب سوسیال دمکرات در پارلمان اروپا نیز عضویت او را تعلیق کرده‌اند.

ماموران پلیس بلژیک روز جمعه در بازرسی از منزل خانم کایلی حدود ۶۰۰ هزار یورو پول نقد و کامپیوتر و تلفن همراه او را ضبط کرده‌اند.

خانم کایلی ماه گذشته در جلسه پارلمان اروپا به زبان صریحی قطر را که میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ است مورد ستایش قرار داد. ولی حزب سوسیالیست پاسوک یونان که خانم کایلی عضو آن است در موضع‌گیری‌های خود از سخنان او فاصله گرفت.

مناسبات اروپا و قطر دوران حساسی را سپری می‌کند. از یک سو این کشور به‌دلیل شرایط سخت کارگران مهاجر و پرونده منفی حقوق بشری در فضای رسانه‌ای و افکار عمومی اروپا به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است ولی از سوی دیگر در پی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین و قطع صادرات گاز روسیه در ماه‌های اخیر کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا با سرعت قراردادهای بزرگی برای خرید گاز با قطر امضا کرده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ش.ر/ک.ر

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.