رفراندوم نیاز نیست،‌ حرف مردم را بشنوید

0

[ad_1]

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، معروف به مولوی عبدالحمید در نماز جمعه شهر زاهدان با انتقاد از علی خامنه‌ای گفت به جای همه پرسی، وقتی می‌دانیم نتیجه همه پرسی چه می‌شود، بهتر است مقامات در فکر علاج و چاره باشند و به خواست مردم تن بدهند.

مولوی عبدالحمید روز جمعه ۸ اردیبهشت گفت: هر نظامی در دنیا، اسلامی یا غیر اسلامی، باید با همراهی مردم باشد و با زور سلاح هیچ نظامی نمی‌ماند.

وی بدون نام بردن از علی خامنه‌ای به سخنان او در رد رفراندوم اشاره کرد و گفت: گفته‌اند که مردم خوستار رفراندوم هستند چون ناامید شده‌اند. یکی از مسئولان این پیشنهاد را رد کرده‌اند. به خاطر اینکه مسئولان می‌دانند و این روشن است که مردم چه می‌خواهند. وقتی نتیجه یک همه‌پرسی واضح است، چه نیازی به همه پرسی است. وقتی یک همه‌پرسی نتیجه‌اش مشخص است، بهتر است که ما در فکر علاج و چاره باشیم. من توصیه می‌کنم که حرف مردم را بشنوید و به خواسته مردم تن بدهید. همین مردم در ۵۷ به جمهوری اسلامی رای بالایی دادند.

ماه پیش علی خامنه‌ای گفت مسائل گوناگون کشور قابل رفراندوم نیست. پیشتر برخی مخالفان از جمله مولوی عبدالحمید در بهمن ماه سال گذشته خواستار برگزاری همه‌پرسی شده بودند. او گفته بود که تنها راه‌حل برون رفت از بحران سیاسی فعلی در ایران، برگزاری یک همه‌پرسی است تا اکثریت مردم مشخص کنند که چه نظام سیاسی در ایران شکل بگیرد.

مولوی عبدالحمید همچنین در بخش دیگر سخنانش گفت: توصیه من به علما این است که در کنار مردم باشند و توصیه من به نیروهای مسلح این است که در مقابل مردم قرار نگیرند. شما فرزندان مردم هستید و اگر مردم از شما تغییر می‌خواهند، خود را تغییر دهید

مولوی عبدالحمید با اشاره به اعتصاب کارگران پروژه‌های نفتی گفت که پول ملی به طور کامل از ارزش افتاده و مشکلات مردم جدی است و هیچ حرکتی از جانب مسئولان دیده نمی شود. وی گفت: متاسفانه این روزها خیلی مشکلات در کشور ما ایجاد شده است. الان می‌بینیم کارگران و کارخانه‌ها در حد وسیع اعتصاب کرده‌اند و کارگران می‌گویند نمی‌توانند با حقوقی که دریافت می‌کنند، زندگی کنند. بسیاری هستند که دیگر درآمدشان اینقدر کم است که در خیابان می‌خوابند.

این شرایط سختی برای ملت ایران است. تورم و گرانی به وجود آمده و مردم گرفتار مشکلات زیادی شده اند. هیچ حرکتی از سوی مسئولان امر برای حل این مساله انجام نشده است.
وی همچنین در بخش دیگر سخنان خود گفت باید حرکتهایی که مردم را دلگیر می‌کند، انجام نشود. دستگاه قضایی به ما اطمینان دادند که مساله جمعه خونین را بی طرفانه مورد رسیدگی قرار می‌دهد اما الان گفته‌اند چون نمی‌دانیم در تیراندازی تیر به چه کسی برخورد کرده و ما نمی‌توانیم قصاص کنیم… چطور شما قاتل آن مامور را گرفتید و قاتلش را قصاص کردید. وقتی که مردم، ماموری را کشته باشند فورا پیدا می‌کنید اما وقتی ماموری، مردم را می‌کشد، نمی‌توانید پیدا کنید.

وی افزود: ۳۸ نفر از کشته‌های جمعه خونین را شهید اعلام کردند. من این نکته را مثبت تلقی می‌کنم چون به نوعی اقرار به مظلومیت این مردم است. این مردم به ناحق کشته‌ شدند. این خطای انسانی نبود. در شکار کسی کشته شود ممکن است خطای انسانی باشد اما آنچه شما کردید خطای انسانی نبود. چه کسی این این‌ها را دستور داده است. مردم می‌خواهند بداند دستور این حملات را چه کسی داده است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.