رهبران کوزوو و صربستان برای عادی‌سازی روابط دیدار می‌کنند

0

[ad_1]

رهبران کوزوو و صربستان برای عادی‌سازی مناسبات دو کشور در مقدونیه شمالی دیدار می‌کنند.

به گزارش رویترز، کوزوو و صربستان ماه گذشته میلادی در بروکسل توافق کردند که با میانجیگری اتحادیه اروپا، روابط خود را عادی کنند.

الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان، و آلبین کورتی، نخست وزیر کوزوو، قرار است روز شنبه پس از دیدارهایی جداگانه با جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در نشستی سه‌جانبه در شهر ساحلی اُهرید شرکت کنند.

با وجود اعلام استقلال کوزوو در سال ۲۰۰۸ میلادی، صربستان همچنان این کشور را بخشی از قلمرو خود می‌داند. از اینرو روابط این دو کشور اروپایی سالهاست که با چالش مواجه است.

گفتگوهای دو کشور که از حدود ۱۰ سال قبل با میانجیگری اتحادیه اروپا جریان داشته، دستاورد چندانی دربر نداشته است هرچند رایزنی‌های این دوره از سوی برخی طرف‌های مذاکره و دیپلمات‌های ارشد غربی، مثبت ارزیابی شده‌اند.

بنا بر این گزارش، نخست وزیر کوزوو درباره نتیجه‌بخش بودن این نشست‌ها ابراز امیدواری کرده است.

آلبین کورتی درباره ادامه گفتگوها در چارچوب توافقات پیشین ابراز اطمینان کرده و آن را مقدمه‌ای در راستای«توافق نهایی برای عادی‌سازی (مناسبات)» خوانده است.

همزمان نماینده آمریکا در امور بالکان غربی در گفتگو با یک شبکه خبری محلی، مستقر در پایتخت کوزوو، نسبت به حصول پیشرفت در دیدارهای امروز ابراز خوشبینی کرده است.

گابریل اسکوبار که در نشست‌های مربوط به این دو کشور حضور دارد، در گفتگو با تلویزیون آرتی‌وی ۲۱ ، واقع در شهر پریستینا ، با اشاره به رایزنی های کوزوو و صربستان پیش‌بینی کرد در رایزنی‌های امروز «پیشرفت چشمگیری حاصل شود.»

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.