روسیه بار دیگر با پهپادهای ایرانی به اوکراین حمله کرد

0

[ad_1]

روسیه روز پنجشنبه با استفاده از سه پهپاد انتحاری ساخت ایران به تاسیسات زیربنایی شهر ماکاریف در غرب کی‌یف، پایتخت اوکراین، حمله کرد.

رئیس پلیس ناحیه کی‌یف با اعلام این خبر افزود این حمله تلفات جانی در بر نداشته است.

معاون رئیس دفتر رئیس جمهوری اوکراین نیز بدون ارائه جزئیات گفت حملات با استفاده از پهپادهای کامیکازه علیه تاسیسات زیرساختی حیاتی شهر ماکاریف انجام شده است.

مقامات اوکراینی در هفته‌های اخیر بارها از استفاده فزاینده نیروهای تحت امر پوتین از پهپادهای شاهد-۱۳۶ ساخت ایران خبر داده‌اند.

بنا به گزارش‌های اطلاعاتی آمریکا، بریتانیا، و اوکراین، روسیه دست‌کم از ماه اوت از چند نوع پهپاد ایرانی برای حمله به اوکراینی‌ها استفاده کرده است.

اوکراین در واکنش به استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی، حضور دیپلماتیک جمهوری اسلامی در این کشور را کاهش داده و اعتبارنامه سفیر ایران را لغو کرده است.

ایران ارائه پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین را رد می‌کند اما کاخ کرملین در این باره سکوت اختیار کرده است.

همکاری اطلاعاتی اسرائیل و اوکراین

روزنامه نیویورک تایمز روز چهارشنبه به نقل از یک افسر ارشد اسرائیلی گزارش داد این کشور «اطلاعاتی اساسی» درباره پهپادهای ایرانی مورد استفاده روسیه در اختیار اوکراین قرار داده است.

به گفته او، یک شرکت خصوصی اسرائیلی نیز تصاویر ماهواره‌ای از مواضع سربازان روسیه‌ای در اختیار اوکراین قرار می‌دهد.

اسرائیل علاوه بر همکاری اطلاعاتی با اوکراین، کمک‌های انسان‌دوستانه نیز در اختیار این کشور قرار داده است اما به دلیل نگرانی از واکنش احتمالی روسیه در سوریه، از ارائه تسلیحات جنگی به کی‌یف خودداری کرده است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.