روسیه: ۶۰۰ سرباز اوکراینی در حمله موشکی کشته شدند؛ اوکراین: ساختمان آسیب دید

0

[ad_1]

مسئولان یک مدرسه فنی در یکی از شهرهای شرق اوکراین ادعاهای روسیه مبنی بر کشته شدن صدها سرباز اوکراینی در حمله موشکی به این ناحیه را رد کردند و روز دوشنبه، ۱۹ دی، گفتند که در این حمله فقط پنجره‌ها شکسته شد و به کلاس‌های درس آسیب رسید.

روسیه به طور مشخص به این مدرسه حرفه‌ای در کراماتورسک به عنوان هدف حمله در جنگ تقریبا ۱۱ ماهه اشاره کرد. وزارت دفاع روسیه گفت که موشک‌های این کشور در اواخر روز شنبه به دو پایگاه موقت که هزار و سیصد نیروی اوکراینی در آن مستقر بودند اصابت کرد و ششصد نفر از آنها کشته شدند.

خبرنگاران آسوشیتدپرس در بازدید از این محل در هوای آفتابی روز دوشنبه یک ساختمان بتنی چهار طبقه را مشاهده کردند که بیشتر پنجره های آن منفجر شده بود. ساکنان محلی در داخل این ساختمان، مشغول تمیز کردن آوار، جارو کردن شیشه های شکسته و پرتاب مبلمان شکسته به داخل حفره‌ای بودند که از اصابت موشک ایجاد شده بود.

ساختمان مدرسه شش طبقه مجزا در کنار آن آسیب چندانی ندیده بود. نه نشانه ای از حضور نیروهای نظامی اوکراینی وجود داشت و نه تلفاتی.

یانا پریستوپا، معاون مدیر مدرسه، ادعاهای مسکو در مورد حمله به یک مرکز نظامی را مسخره کرد.

او به آسوشیتدپرس گفت: «هیچ کس در هیچ کجا حتی یک لکه خون ندید. دیروز همه دیدند که هیچ کس هیچ جنازه ای را حمل نکرده بود. فقط مردم برای تمیز کاری این جا هستند.»

او گفت که قبل از شروع جنگ در فوریه گذشته، این مدرسه بیش از سیصد دانش آموز داشت که بیشتر آنها در رشته مهندسی مکانیک تحصیل می کردند و بیشتر کلاس‌های این مدرسه پس از حمله روسیه به صورت آنلاین برگزار می شد.

مقامات اوکراینی به سرعت ادعاهای روسیه را تکذیب کردند که تعداد زیادی سرباز در این حمله کشته شدند.

گرچه هیچ مدرکی مبنی بر کشته شدن صدها سرباز اوکراینی در این حمله وجود ندارد، اما مسکو تسلیم نشد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت که گزارش‌ها از این حمله هیچ شبهه‌ای برای مقامات ارشد دفاعی باقی نگذاشته است.

به نظر می‌رسد ادعاهای مسکو در داخل کشور نتیجه معکوس داشت، زیرا برخی وبلاگ نویسان نظامی روسیه از ادعاهای کرملین در مورد حمله به کراماتورسک انتقاد کردند.

اندیشکده موسسه مطالعات جنگ گفت که وبلاگ نویسان «به ادعای روسیه (وزارت دفاع) واکنش منفی نشان دادند و تاکید کردند که وزارت دفاع روسیه مدام ادعاهای جعلی ارائه می دهد و از رهبری نظامی روسیه انتقاد کردند که بجای مسئولیت‌پذیری در قبال تلفات نظامی به ادعاهای جعلی روی آورده است.

به گفته سخنگوی وزارت دفاع روسیه حملات به کراماتورسک در تلافی به حمله اوکراین در ماکییوکا در شب سال نو صورت گرفت که در آن دستکم ۸۹ سرباز روسی در یک پادگان موقت کشته شدند. مقامات اوکراینی گفته‌اند که شمار کشته شدگان در این حمله به صدها نفر رسیده است.

دفتر ریاست جمهوری اوکراین روز دوشنبه، ۱۹ دی، گزارش داد که در گلوله‌باران ۲۴ ساعت گذشته به ۹ منطقه در جنوب شرقی این کشور، دستکم سه غیرنظامی کشته و ۱۲ نفر دیگر زخمی شدند.

به گفته مقامات اوکراینی در حمله موشکی روز دوشنبه به بازاری در شمال شرق منطقه خارکیف دو نفر کشته و پنج نفر از جمله یک دختر ۱۳ ساله زخمی شدند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.