«زن، زندگی، آزادی» آهنگ جدید خواننده ایرانی‌هلندی در حمایت از معترضان

0

[ad_1]

به دنبال کشته شدن مهسا امینی، دختر جوان ایرانی که با اعتراضات گسترده‌ مردمی علیه حکومت ایران همراه بوده، سِودا علی‌زاده خواننده ایرانی هلندی که به «سِودالیزا» شهرت دارد، آهنگ جدیدی منتشر کرد.

این اثر اعتراضی به زبان انگلیسی، «زن زندگی آزادی» نام دارد که یکی از شعارهای اصلی معترضان در ایران است که این روزها بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های خبری دارد.

به گزارش تارنمای «میدل‌ایست آی»، سودالیزا ۳۵ ساله که با آثار جسورانه و نامتعارف خود به‌عنوان خواننده‌ای آوانگارد شناخته می‌شود، در حساب کاربری خود در اینستاگرم می‌نویسد که «زن بدون آزادی مانند گُل بی‌ خاک است»، و در ادامه افزود «به تمام زنانی که جان خود را فدا کردند تا به آزادی امیدوار باشیم، درود می‌فرستم.»

این خواننده جوان در پیام دیگری در همین رابطه، با اشاره به اینکه ترانه خود را برای تمامی زنان تحت ستم در جهان نوشته است، گفت که «به‌عنوان یک زن ایرانی افتخار می‌کنم، و حامی مبارزه خواهرانم هستم که خون، مو، قلب، ‌و مغزشان را فدا کردند تا امیدوار باشیم که روزی آزاد خواهیم شد.»

او با استفاده از ویرایش هوش مصنوعی بصری، نماهنگ یا موزیک ویدئویی نیز برای این آهنگ ساخته است که زنان را به شیوه‌ای التقاطی نشان می‌دهد، و مدرنیته و سیال بودن سوژه‌های انسانی را ادغام می‌کند.

تصاویر زنان در این موزیک ویدئو تحریف شده است تا در پس‌زمینه صدای مالیخولیایی سودالیزا همراه با فریادهای ترسناک، نمایشی عجیب از احساسات ایجاد کنند.

سودالیزا درباره آهنگ خود می‌گوید :«ما باید به اعتراض و مبارزه با نهادهایی که ظلم، خشونت، و قتل را می‌پذیرند، ادامه دهیم. ما باید با افرادی که کرامت و احترام زنان را انکار می‌کنند، مواجه شویم. از اینکه به می‌گویند که چگونه باشیم، و چه باشیم، خسته شده‌ایم.

این نخستین بار نیست که سودالیزا از طریق موسیقی خود به موضوع حقوق زنان می‌پردازد. او در گذشته نیز در برخی از آثارش به خشونت علیه زنان، نابرابری‌های جنسیتی، یا سوژه‌های اجتماعی و سیاسی دیگر اشاره کرده بود.

کشته شدن مهسا امینی و اعتراضات در ایران با واکنش‌های جهانی زیادی همراه شده است و در هفته‌های اخیر بسیاری از هنرمندان مطرح یا چهره‌های جوان‌تر از مردم ایران، و به ویژه زنان و دختران حمایت کرد‌ه‌اند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.