زنان در عرصه سینما و هنرِ فرانسه موی خود را برای زنان ایرانی قیچی کردند

0

[ad_1]

ژولیت بینوش، هنرپیشه معروف فرانسوی، به همراه ده‌ها هنرپیشه و خواننده سرشناس هم‌وطنش در حمایت از مردم ایران موهای خود را قیچی کردند.

خانم بینوش با انتشار ویدئویی از قیچی کردن موی خود و این بازیگران در حساب اینستاگرامش نوشت: «در همبستگی، برای حق آزادی برای زنان و مردان ایرانی.»

این هنرپیشه فرانسوی که پیشتر به ایران سفر کرده و در فیلم «کپی برابر اصل» عباس کیارستمی، کارگران فقید ایرانی، نیز بازی کرده، هنگام قیچی کردن موی خود می‌گوید: «برای آزادی.»

همزمان با آغاز اعتراضات در ایران بسیاری از زنان در اعتراض به حجاب اجباری موهای خود را قیچی کردند یا روسری‌های خود را آتش زدند. برخی مردان نیز در همبستگی با زنان معترض موی خود را تراشیدند.

ایزابل آجانی، جین بیرکین، شارلوت گینزبورگ، ایزابل هوپر، ایزابل کاره، باربارا پراوی، ژولی گایه، آنجل خواننده از جمله هنرمندانی هستند که در این ویدئو همراه با تعدادی از فعالان حقوق زنان حضور دارند.

همزمان با انتشار این ویدئو، بیش از هزار نفر از سینماگران فرانسوی شامل تقریبا تمام چهره‌های شناخته شده سینمای فرانسه با انتشار بیانیه سرگشاده‌ای از معترضان ایرانی حمایت کردند.

این هنرمندان ابراز امیدواری کردند که اعتراض‌های اخیر دوران تازه‌ای را در ایران آغاز کند. آن‌ها نوشتند که شعار «زن، زندگی، آزادی» شعار آن‌ها هم هست.

لئا سیدو، ماریون کوتیار، ایزابل هوپر، آلیس دیوپ، ژولیت بینوش، میشل هازاناویسیوس، جولیا دوکونارو، آدری دیوان و ژاک اودیار از جمله امضاکنندگان این بیانیه بودند.

پیشتر اصغر فرهادی کارگردان ایرانی که در فرانسه نیز شناخته‌شده است، از همه هنرمندان و روشنفکران جهان خواسته بود که از اعتراضات ایران حمایت کنند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.