سافاری چیست؟ | معرفی برترین مقاصد سافاری در ایران

0

[ad_1]

سافاری سفری شگفت‌انگیز به طبیعت و حیات وحش است که انواع مختلف و جذابیت‌های خاصی برای گردشگران دارد.

سافاری یا وحش‌گشت، سفری هیجان‌انگیز به طبیعت است که با هدف ارتباط با محیط زیست و آشنایی با محیط زندگی جانوران انجام می‌شود. در سافاری علاوه بر تماشای مناظر جذاب طبیعی و زندگی جانوران، تجربه‌هایی هیجان‌انگیز از گشت‌وگذار با ماشین‌های شاسی‌بلند را نیز تجربه می‌کنید.

آنچه باید درباره سافاری بدانید:

سافاری چیست؟

سافاری چیست؟

منبع عکس: safariexperts.com

سافاری، سفری ماجراجویانه به دل طبیعت است که با هدف تماشای مناظر طبیعت و عکس‌برداری از جانوران در زیست‌بوم آن‌ها صورت می‌گیرد. اهداف ماجراجویانه و تفریحی نیز در این نوع سفر نهفته است. پارک‌های محلی، طبیعت بکر، کویر، اعماق دریا یا اقیانوس و حیات وحش، مقاصد سافاری‌ها به شمار می‌روند.

بررسی سابقه سافاری نشان می‌دهد که این نوع سفر ابتدا در کشور آفریقا شکل گرفت. هدف ایجاد سافاری در آفریقا شکار حیوانات وحشی توسط شکارچیان استعمارگر بود. شکار حیوانات در آفریقا تا جایی پیش رفت که سبب انقراض کامل گونه‌های حیوانی کمیابی مانند کرگدن سفید شد. شیر، پلنگ، فیل و بوفالو نوع دیگر از حیوانات این منطقه بودند که در اثر شکار زیاد در معرض خطر انقراص قرار گرفتند. 

اولین سافاری‌ها در قاره آفریقا برگزار شدند

با انقراض گونه‌های مختلف جانوران، کارشناسان محیط زیست و جامعه جهانی به تکاپو افتادند و شکار در سافاری را ممنوع و غیرقانونی اعلام کردند. اکنون گردشگرانی که به سافاری می‌روند، تنها بازدیدکننده هستند، رفتار متمدنی با حیوانات و زیست بوم طبیعی جانوران در پیش می‌‌گیرند و حیات وحش را تحسین می‌کنند. تورهای سافاری عصر حاضر، بیشتر جنبه علمی و تفریحی دارند و هیچ صدمه‌ای به محیط زیست و جانوران وارد نمی‌کنند. 

انواع سافاری

سافاری انواع مختلفی دارد که اغلب بر پایه تنوع سافاری‌ها در آفریقا تقسیم‌بندی می‌شود. 

سافاری‌های عکاسی

سافاری عکاسی

منبع عکس: fodors.com

در سافاری عکاسی، گردشگر از مناظر حیات وحش، درختان و زیبایی‌های چشمگیر طبیعت عکس می‌گیرد. این نوع سافاری موقعیتی در اختیار عکاس قرار می‌دهد که از دوربین دیجیتال خود بهترین استفاده را کند. قابلیت بزرگ‌نمایی دوربین‌های عکاسی دیجیتالی جدید، عکاسی از نمای بسیار نزدیک از مژه‌ها یا ناخن‌های حیوانات را نیز میسر می‌کند. عکس‌برداری از لحظات هیجان‌انگیز حیات وحش و به تصویر کشیدن جزییاتی که با چشم غیرمسلح قابل‌مشاهده نیستند، هدف این نوع سافاری است.

سافاری دوچرخه سواری

سافاری دوچرخه سواری

منبع عکس: shadowsofafrica.com

دوچرخه‌سواری در کوهستان جزو ورزش‌های محبوب است. مسیرهای کوهستانی مخصوصی برای این نوع از سافاری در نظر گرفته می‌شود تا کمترین آسیب به طبیعت وارد شود. علاوه بر لذت دوچرخه‌سواری، امکان کمپینگ در شب نیز فراهم است. روشن کردن آتش در مکان‌های ایمن، گوش‌سپاری به صدای شغال‌ها  یا غرش شیرها در شب هیجان‌ خاصی دارد. خوابیدن زیر آسمان پر ستاره کوهستان از خاطره‌انگیزترین لحظاتی است که در این نوع از سافاری تجربه می‌کنید.

سافاری‌های پیاده‌روی

سافاری پیاده روی

منبع عکس: safari-consultants.com

سال‌های زیادی است که گردشگران در آفریقا مناطق ساوانا یا گرم‌دشت را برای گشت‌وگذار و پیاده‌روی انتخاب می‌کنند. به علفزارهای وسیع آفریقا با درختان بائوباب و خیزران ساوانا می‌گویند که گونه‌های حیوانی متنوعی مانند شیر، پلنگ، فیل، زرافه و گورخر در آن زندگی می‌کنند. در سافاری پیاده‌روی، راهنمای سفر نکات ظریفی را به گردشگران آموزش می‌دهد؛ مانند اینکه چگونه رد پای یک پلنگ را از رد پای شیر تشخیص دهند. شرکت در سافاری‌های پیاده‌روی، بهترین روش برای تماشای زیست‌بوم آفریقا است.

سافاری با اسب

سافاری با اسب

منبع عکس: okavangohorse.com

سافاری با اسب یکی از محبوب‌ترین انواع سافاری است. گردشگرانی که به اسب‌سواری علاقه‌ دارند، هیجان، شادی و طراوت را در این نوع از سافاری تجربه می‌کنند. تلالو غبار زیر قدم اسب‌هایی که سوار آن‌ها می‌شوید زیر نور طلایی خورشید، تجربه کم‌نظیری را رقم می‌زند. 

سافاری با اسب تجربه حس آزادی، لذت استفاده از هوای تازه، هیجان و شادی را به‌همراه دارد

در این نوع سافاری‌ها از اسب‌های خاص و آموزش دیده استفاده می‌شود. پیاده‌روی، یورتمه و پرش این نوع اسب‌ها خاص است. ریتم حرکت اسب‌ها در مواقع مختلف با نبض طبیعت هماهنگ می‌شود و به گردشگر کمک می‌کند که از این هماهنگی لذت ببرد.

تجربه حس آزادی و لذت از هوای تازه، قرارگیری روی تپه‌های ماسه‌ای و چشم‌انداز وسیعی که مقابل چشمان شما قرار می‌گیرد، از منظره‌های تماشایی سافاری اسب‌سواری است. سافاری‌های اسب‌سواری معمولا کمپ‌های شبانه دارند. در این کمپ‌ها علاوه بر گردشگران، اسب‌ها نیز تغذیه و سیراب می‌شوند تا روز بعد برای ماجراجویی بیشتر آماده باشند.

سافاری قایقرانی

سافاری قایقرانی

منبع عکس: Malawitourism.com

سافاری قایقرانی اصطلاحی است که برای سفر به تالاب‌ها، دلتا‌ها و کانال‌های آبی به‌منظور تماشای زندگی حیوانات استفاده می‌شود. برخی سافاری‌های آبی آفریقا با «موکورو» برگزار می‌شود؛ نوعی قایق کانوی سنتی که شباهت زیادی به گاندولاهای ونیزی دارد. این نوع قایق‌ها موتور ندارند و بی‌صدا هستند. هنگام قایق‌رانی صدای زمزمه نی‌ها را در اطراف موکورو می‌شنوید. علاوه بر حیوانات بزرگ، تماشای آبزیان که سطح آب و غروب زیبا از جذاب‌ترین و خاطره‌انگیزترین تجربه‌های این نوع سافاری است.

سافاری کویرگردی

سافاری در کویر

منبع عکس: thrillophilia.com

سافاری کویرگردی نوعی از سافاری است که در مناطق کویری با رمل‌های شنی برگزار می‌شود. در این نوع سافاری، گردشگران با ماشین‌های شاسی‌بلند دو دیفرانسیل در میان شن‌های روان حرکت می‌کنند. برگزاری کمپ‌های شبانه و تماشای آسمان پرستاره کویر، از جذاب‌ترین لحظاتی است که در این نوع از سافاری تجربه می‌کنید.

برای سافاری در ایران کجا برویم؟

سافاری در کویر شهداد

منبع عکس: kishtrips.ir

ایران به‌دلیل تنوع حیات وحش و زیست‌بوم‌های متنوع کویری، کوهستانی، جنگلی و… یکی از بهترین مقاصد سافاری به شمار می‌رود؛ هرچند به‌دلیل وسعت کویرهای ایران، یکی از شناخته‌شده‌ترین سافاری‌های در دسترس، کویرگردی است که با خودروهای شاسی‌بلند دو دیفرانسیل انجام می‌شود.

کویر شهداد و کویر مرنجاب از مقاصد اصلی سافاری در ایران هستند

مناطق مختلف دشت لوت و دشت کویر، در استان‌های اصفهان، یزد و کرمان از مقاصد محبوب سافاری محسوب می‌شوند؛ از این میان، می‌توان شهداد، ورزنه، مرنجاب، ابوزیدآباد و… را نام برد.

برای علاقه‌مندان به سافاری جنگل و کوهستان در ایران، جنگل‌های سوادکوه در استان مازندران و جنگل ابر شاهرود از دیگر مقاصدی هستند که گردشگران در نیمه اول سال از آن‌ها استقبال می‌کنند. سافاری جزیره قشم و جزیره کیش نیز به‌دلیل اقلیم و پوشش گیاهی متفاوت، محبوب بسیاری از گردشگران است.

هزینه سافاری در ایران

سافاری در ایران با قیمت مناسب

منبع عکس: epersianhotel.com

هزینه سافاری در ایران وابسته به مقصد سفر، مدت زمان، نوع و خدمات آن، متغیر است. در سال ۱۴۰۱ هزینه سافاری دو روزه در کیش حدود ۷۰۰,۰۰۰ تا ۹۰۰,۰۰۰ تومان برای هر نفر در نظر گرفته می‌شود. این هزینه خدماتی از قبیل تمام وعده‌های غذایی، کمپینگ شبانه و ماشین برای هر دو روز را در برمی‌گیرد.

هزینه تور سافاری دو روزه به کویر مرنجاب نیز با تمام امکانات، ۹۰۰,۰۰۰  تومان برای کسانی که با ماشین شخصی به گروه ملحق می‌شوند و ۱,۷۰۰,۰۰۰ تومان برای کسانی است که با ماشین‌های گروه به این منطقه می‌روند. همراهی با گروه‌هایی که به سافاری می‌روند، علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه، امنیت خاطر بیشتری برای شما به‌همراه دارد.

ماشین سافاری از چه نوع است؟

ماشین‌های سافاری

منبع عکس: gomotors.net

ماشین سافاری از نوع ماشین‌های شاسی‌بلند و دو دیفرانسیل است که قدرت بالایی دارند. این خودروها طوری ساخته شده‌اند که در هنگام حرکت، نیروی محرکه ماشین به چهار چرخ آن‌ها منتقل می‌شود. برای سافاری بیشتر از انواع نیسان مانند پاترول، انواع تویوتا‌ و انواع جیپ استفاده می‌شود.

تویوتا لندکروز و تویوتا هایلوکس گران‌ترین ماشین‌های سافاری هستند

تویوتا لندکروز و تویوتا هایلوکس جزو بهترین و گران قیمت‌ترین ماشین‌های سافاری هستند. این ماشین‌ها قادرند مسیرهای صعب‌العبور را طی کنند. اگرچه تویوتا لندکروز نیز در برخی شهرهای جنوبی ایران برای سافاری در دسترس است، بیشتر از ماشین‌های پاترول و جیپ استفاده می‌شود.

سایر تجهیزات مورد نیاز برای سافاری

تجهیزات مورد استفاده در سافاری

منبع عکس: travelafricamag.com

سافاری تجهیزات خاص خود را لازم دارد. اگر قصد شما از سفر، فقط سافاری است و برای رسیدن به مقصد سافاری نیازمند سفر هوایی هستید، بهتر است چمدان به‌همراه نبرید که وزن وسایل شما سنگین نشود. در این مواقع، استفاده از کوله بهترین انتخاب است؛ زیرا در مقصد نیز به حمل وسایل در کوله نیاز خواهید داشت.

لباس سافاری

اغلب سافاری‌ها امکانات کمپینگ را فراهم می‌کنند، پس نیازی به حمل وسایل اضافی نیست. اغلب ماشین‌های مخصوص سافاری، سقف و پنجره‌های باز دارند و امکان کثیف شدن لباس‌ها در آن‌ها زیاد است. پس بهتر است از لباس‌هایی استفاده کنید که قابلیت شست‌و‌شوی آسان دارند؛ اگر قصد تماشای حیات‌وحش جانوری را دارید، بهتر است رنگ لباس‌های شما با محیطی که به آن سفر می‌کنید هم‌خوانی داشته باشد تا استتار بهتری انجام دهید.

لباس مناسب، کلاه، بارانی، دوربین و تلفن همراه از تجهیزات مهم سافاری هستند

جوراب و کفش ضدآب مناسبی را همراه خود ببرید که پاهای شما را از گل و لای و خیسی در امان نگه دارند و پیاده‌روی با آن‌ها آسان باشد. کلاه آفتاب‌گیر از وسایلی است که حتما باید همراه خود داشته باشید. کلاه موهای شما را تمیز نگه می‌دارد و شما را از تابش نور آفتاب محافظت می‌کند.

پوشیدن بارانی به شما کمک می‌کند از خیس شدن در باران‌های گاه و بیگاه در امان بمانید و از قدم زدن زیر باران لذت ببرید.

دوربین

دوربین‌های مناسب سافاری

منبع عکس: shadowsofafrica.com

دروبین‌های شکاری دو چشمی یا تک‌چشمی که برای تماشای دوردست‌ها استفاده می‌شوند، میدان دید وسیعی دارند. این دوربین‌ها جزییات ظریفی را در معرض دید می‌گذارند. سنگینی دوربین‌ها، حمل آن‌ها را به‌صورت پیاده سخت می‌کند. بهتر است نوع متوسط و کوچک‌تر آن‌ها را استفاده کنید که سبک‌ باشند و میدان دید استانداردی داشته باشند.

دوربین‌های عکاسی از دیگر وسایل مورد نیاز در سافاری هستند که تصاویری هیجان‌انگیز را ثبت می‌کنند. انتخاب نوع دوربین عکاسی در سفر بستگی به تخصص در عکاسی و بودجه‌ شما دارد.

تلفن همراه

تلفن همراه از وسایل ضروری سافاری محسوب می‌شود. گوشی تلفن همراه علاوه بر نیازهای ارتباطی، برای عکاسی و فیلم‌برداری نیز مفید است. نصب اپلیکیشن‌های لازم در سفر از دیگر کاربردهای تلفن همراه محسوب می‌شود. اپلیکیشن‌هایی که برای تماشای ستارگان استفاده می‌شوند، نمونه‌ای از این دست هستند.

چراغ قوه

چراغ قوه برای دیدن اطراف در شب

منبع عکس: marariversafarilodge.com

برای تردد شبانه یا انجام امور مختلف در محل کمپ، همراه داشتن چراغ قوه کمک زیادی به شما می‌کند. در سافاری، امکانات لازم برای شارژ گوشی فراهم نیست؛ پس بهتر است روی چراغ قوه گوشی حساب نکنید. استفاده از چراغ پیشانی در سافاری، بهترین گزینه است؛ چون با نصب روی سر، نیاز به حمل ندارد و دست‌ها برای کارهای دیگر آزاد می‌شود.

کیسه ضد گرد و غبار 

کیسه‌های ضد گرد و غبار برای حفاظت وسایل و گوشی شما از گرد و غبار به هنگام عبور از میان شن‌زارها و ماسه‌زارها مناسب است.

کیسه ضدآب یا درای بگ

با قرار دادن پوشاک، وسایل الکترونیکی یا هر وسیله دیگری در کیسه‌های ضدآب، از خیس شدن آن‌ها هنگام قایق‌سواری یا عبور ار دره‌ها و رودخانه‌ها محافظت می‌‌کنید.

شارژرهای قابل حمل یا پاوربانک

در طبیعت بکر خبری از منبع برف و محل شارژ تلفن همراه یا ابزار الکترونیکی نیست؛ ازاین‌رو، همراه داشتن یک باتری همراه با ظرفیت کافی به شما کمک می‌کند تا مدت زمان بیشتری از تلفن همراه یا سایر وسایل خود استفاده کنید. 

تصفیه کننده آب

بطری‌های فیلتر کننده آب، برای مسیرهای غیرمعمول یا طولانی سافاری مناسب هستند. اگرچه در هنگام سافاری بهتر است آب تصفیه شده مورد نیاز خود برای چند روز را به‌همراه داشته باشید، بطری‌های فیلتردار در شرایط اضطراری یا موقعیت‌های بحرانی به‌کار خواهند آمد. 

برترین مقاصد سافاری جهان

آفریقای جنوبی جایی است که با شنیدن نام سافاری در ذهن‌ها تداعی می‌شود. بدون شک، برترین مقاصد سافاری جهان در زادگاه سافاری یعنی آفریقای جنوبی هستند. برترین مقاصد سافاری در جهان عبارت‌اند از:

پارک ملی سرنگتی (Serengeti)

پلنگ‌ها در پارک ملی سرنگتی

منبع عکس: holaasafarikenya.com

پارک ملی سرنگتی از جذاب‌ترین مقاصد سافاری در شمال غرب تانزانیا است. این پارک زیبا از سمت جنوب شرق به منطقه حفاظت شده گرونگرو می‌رسد و دروازه مناطق حیات وحش تانزانیا محسوب می‌شود. پارک ملی سرنگتی بخش بزرگی از مناطق ساوانا را در بر می‌گیرد و تنوع جانوری منحصربه‌فردی دارد. شیر، فیل، پلنگ، کرگدن، بوفالو، گورخر و غزال تنها نمونه‌هایی از این تنوع زیستی هستند. این منطقه بیشترین جمعیت شیر آفریقایی را به خود اختصاص می‌دهد.

رودخانه گرومتی در پارک ملی سرنگتی زیستگاه کرگدن‌ها، کروکودیل‌های نیل، عقاب‌ها و میمون‌های کلوبوس است. سالانه در فصل مهاجرت عظیم، بیش از ۱,۵۰۰,۰۰۰ گاو وحشی آفریقایی و حدود ۲۵۰,۰۰۰ گورخر از این منطقه عبور می‌کنند.  

پارک ملی کروگر (Kruger)

پارک ملی کروگر

منبع عکس: krugerpark.co.za

پارک ملی کروگر در آفریقای جنوبی از مناطق شناخته شده و جزو بزرگ‌ترین اندوخته‌های زیست محیطی در قاره آفریقا محسوب می‌شود. این منطقه با بیش از ۱۲ هکتار مساحت، محبوب‌ترین مقصد سافاری در جهان است. پارک ملی کروگر که بزرگ‌ترین پارک سافاری جهان به شمار می‌رود، با داشتن ۹ دروازه ورودی، سالانه بیشتر از یک میلیون نفر بازدیدکننده دارد.  

پارک ملی کروگر محبوب‌ترین منطقه در آفریقای جنوبی برای سافاری است

در پارک ملی کروگر تنوع جانوری فوق‌العاده‌ای دیده می‌شود. در این پارک ملی، حیوانات غول‌پیکری مانند شیر، پلنگ، کرگدن و بوفالو، ۵۰۰ گونه پرنده، ۱۲۰ نوع خزنده و ۸۰ گونه پستاندار زندگی می‌کنند.

پارک ملی چوبه (Chobe)

فیل‌ها در پارک ملی چویه

منبع عکس: destinationwildlife.com

پارک ملی چوبه از مقاصد سافاری محبوب جهان و سومین پارک بزرگ بوتسوانا است. کسانی که علاقه دارند گله فیل‌ها را از نزدیک ببینند، به پارک ملی چوبه می‌روند. پارک ملی چوبه با ۱۱,۷۰۰ کیلومتر مساحت، پرجمعیت‌ترین زیستگاه فیل‌ها در جهان است که بیش از ۱۲۰,۰۰۰ فیل در آن زندگی می‌کنند. تماشای حمام کردن و آب خوردن این حیوانات از جذاب‌ترین دیدنی‌های پارک ملی چوبه است.

تماشای گله فیل‌ها، زیباترین دیدنی پارک ملی چوبه است

بوفالو، اسب آبی، گورخر، زرافه و کفتار از گونه‌های جانوری در پارک چوبه هستند. ماه‌های اوت تا هنگام اکتبر، بهترین زمان برای سفر به این پارک ملی است. رود چوبه در شمال پارک، چشم‌انداز زیبایی به پارک چوبه می‌بخشد.

منطقه حفاظت‌شده سابی سندز (Sabi Sands)

منطقه حفاظت شده سابی سندز

منبع عکس: sabi-sands.com

منطقه حفاظت‌شده سابی سندز در آفریقای جنوبی از محبوب‌ترین مقاصد سافاری محسوب می‌شود. نام سابی سندز از نام رودهای سابی و سند در نزدیکی منطقه گرفته شده است. این منطقه مکانی است که در آن، جدال حیوانات با هم برای به دست آوردن غذا صحنه‌ای تماشایی را به نمایش می‌گذارد. فیل، کرگدن، پلنگ، کفتار، زرافه، اسب آبی و بوفالو از نمونه‌های جانوری این منطقه حفاظت شده هستند. در این منطقه ۵۰۰ گونه پرنده، ۱۱۰ نوع خزنده، ۱۴۵ گونه پستاندار و حدود ۴۵ نوع ماهی شناسایی شده است.

منطقه حفاظت‌شده گرونگرو (Ngorongoro)

گاومیش‌ها در منطقه حفاظت شده انگورونگورو

منبع عکس: tanzania-specialist.com

منطقه حفاظت شده گرونگرو در تانزانیا قرار دارد. این منطقه بیش از ۸,۳۰۰ متر مربع مساحت دارد و یکی از مقاصد خاص برای سافاری‌های هیجانی است. قدمت این منطقه به فوران آتشفشان شمال تانزانیا در میلیون‌ها سال پیش بازمی‌گردد. این آتشفشان، گودال بزرگی را ایجاد کرد که بعدها به منطقه‌ای زیبا و سرسبز تبدیل شد. این گودال ۲۰ کیلومتری که جزو بزرگ‌ترین گودال‌های جهان محسوب می‌شود، در کنار حیات وحش آن، گرونگرو را به مقصدی پرطرفدار در دنیا برای سافاری تبدیل کرده است و تورهای بسیاری در این منطقه برگزار می‌شود. تعدد گونه‌های شکارچی‌ در این منطقه، آن را به محلی مناسب برای تماشای مستند زنده از شکار تبدیل می‌کند.

منطقه حفاظت‌شده ماسایی مارا (Masai Mara)

منطقه حفاظت شده سامایی مارا

منبع عکس: tarangirenationalparks.com

منطقه حفاظت‌شده ماسایی مارا در کنیا، نسبت به دیگر مقاصد سافاری از امکانات پیشرفته‌ای برخوردار است. پیشینه برگزاری سافاری در این منطقه به سال ۱۹۶۰ برمی‌گردد. وجود بالن‌های رنگارنگ و ماشین‌های دو دیفرانسیل در ماسایی مارا، از امکانات سافاری منطقه است. هنگام استفاده از بالن‌ها و پرواز در آسمان ماسایی مارا، شاهد تماشای منظره‌های زیبا و مستندی زنده از بالا خواهید بود. تماشای گله‌های گوزن شاخ‌دار، گورخر و بوفالو نمونه‌هایی از تنوع جانوری ماسایی مارا است که تماشای آن‌ها، شما را ساعت‌ها به خود مشغول می‌کند.

اگر تجربه سافاری در ایران یا هر جای دیگر از جهان را دارید، آن را با کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول

سافاری چیست؟

سفر به طبیعت با اهداف ماجراجویانه و تماشای حیات وحش

محبوب‌ترین مقاصد سافاری ایران کدامند؟

کویرهای استان‌های اصفهان،‌ یزد و کرمان و جزیره‌های قشم و کیش

بهترین مقاصد سافاری جهان در کدام قاره قرار دارد؟

مهم‌ترین تجهیزات سافاری چیست؟

کفش و لباس مناسب، گوشی تلفن همراه، دوربین چشمی، دوربین عکاسی

منبع عکس کاور: go2africa.com

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.