سفر مقام عالی امنیتی ارمنستان به تهران در بحبوحه تنش‌ها میان ایران و جمهوری آذربایجان

0

[ad_1]

دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان روز یکشنبه ۲۰ فروردین در سفر به تهران با علی شمخانی، همتای ایرانی خود دیدار کرد، رخدادی که در بحبوحه تنش‌ها میان ایران و جمهوری آذربایجان به وقوع پیوسته است.

خبرگزاری‌های داخلی ایران به نقل از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی گزارش داده‌اند که آقای شمخانی در این دیدار با آرمن گریگوریان پیرامون مسائل دوجانبه و منطقه‌ای گفت‌وگو کرده است.

این دیدار در شرایطی انجام شده که روابط تهران و باکو به‌ویژه پس از حمله مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان در ایران پرتنش بوده و در یکی از آخرین تحولات نیز وزارت خارجه دولت باکو با احضار سفیر جمهوری اسلامی چهار عضو سفارت ایران را «عناصر نامطلوب» خواند و آنها را از کشور اخراج کرد.

متعاقب این رخداد وزرای خارجه ایران و جمهوری آذربایجان در گفت‌وگویی تلفنی بر لزوم تنش‌زدایی تاکید کردند اما در همان گفت‌وگو طرف جمهوری آذربایجانی ایران را به طور تلویحی به جانبداری از ارمنستان در مناقشه قره‌باغ متهم ساخت و گفت «جمهوری اسلامی برای ۳۰ سال در مقابل اشغال اراضی جمهوری آذربایجان توسط ارمنستان اعتراضی نکرد».

بر اساس گزارش‌ها، علی شمخانی روز یکشنبه در دیدار با همتای ارمنستانی شرایط حاکم بر منطقه قفقاز را «حساس» دانسته و «اظهار امیدواری کرده است که جمهوری آذربایجان و ارمنستان با خویشتن‌داری و تدبیر بتوانند تنش‌ها را مدیریت و حل و فصل نمایند».

وی در این دیدار تاکید کرده که «تنش و درگیری در منطقه قفقاز به نفع هیچ کشوری نیست و هر گونه تغییر در جغرافیای منطقه قفقاز جنوبی اقدامی تنش‌زا و در جهت خواست دشمنان امنیت و ثبات منطقه است».

آقای شمخانی در ادامه این اظهارات همچنین به تعاملات اقتصادی میان تهران و ایروان پرداخته و افزایش مبادلات تجاری مشترک به میزان ۳ میلیارد دلار را هدفی قابل دستیابی عنوان کرده است.

رایزنی‌های علی شمخانی با همتایان خارجی خود و مقامات کشورهای منطقه طی هفته‌های اخیر توجهات بیشتری را به خود جلب کرده است. او در مذاکره با همتای عربستانی خود که با میانجی‌گری چین ممکن شد، توانست به یک توافق تاریخی برای از سرگیری روابط دیپلماتیک میان تهران و ریاض دست یابد. آقای شمخانی پس از آن نیز با مقامات عالی امارات متحده عربی دیدار کرد.

با استفاده از گزارش‌‌های خبرگزاری ایرنا و رادیو فردا؛ س.ن

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.