سفیر ایران در عراق می‌گوید «به نظر می‌رسد همه کشته‌شدگان انفجار خودرو زائران، ایرانی هستند»

0

[ad_1]

زانران اربعین

منبع تصویر، AHMED JALIL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

سفیر ایران در عراق می‌گوید به نظر می‌رسد یازده نفری که در حادثه انفجار خودرو زائران در عراق کشته شده‌اند، ایرانی هستند. محمد کاظم آل صادق به خبرگزاری ایسنا گفته است که «سه نفری که زنده هستند اعلام کردند که همه مسافران ون ایرانی بوده‌اند».

به گفته آقای آل صادق اجساد کشته‌شدگان در حال انتقال برای تشخیص هویت است.

پیشتر مسئولان هلال احمر اعلام کرده بودند که در حادثه انفجار یک خودرو حامل زائران ۱۱ نفر کشته و حدود ۳۰ نفر زخمی شده‌اند.

به گفته معاون مرکز پزشکی جمعیت هلال احمر ایران برخورد سه وسیله نقلیه با یکدیگر موجب وقوع این حادثه شده است.

طاهر درودی گفت «یک دستگاه مینی‌بوس در حال حرکت در مسیر بوده که در نزدیکی یک پمپ بنزین با یک دستگاه ون برخورد کرده است. پس از آن هم ون به دلیل آنکه کپسول گاز در آن قرار داشته دچار انفجار شده و با کامیونی که جلوتر قرار داشته برخورد کرده است.»

آقای درودی گفت که بر اساس قوانین کشور عراق «مصدومان به بیمارستان منتقل شده و در آنجا باید تعیین تکلیف شوند، از این رو حادثه‌دیدگان نیز به بیمارستان دیوانیه عراق منتقل شدند.»

هشدار صدر

منبع تصویر، Reuters

همزمان گزارش شده است که مقتدی صدر، از رهبران شیعیان عراق، با صدور پیامی درباره هر گونه «آزار کلامی و فیزیکی» زائران اربعین، «به ویژه برادران ایرانی» هشدار داد و چنین رفتارهایی را «غیرقابل قبول و حرام» دانست.

این پیام پس از آن منتشر می‌شود که طی روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی ویدیوهایی از تعرض کلامی به زائران ایرانی منتشر شده و در یک مورد هم گزارش‌هایی از حمله به زائران ایرانی در نزدیکی مرز منتشر شد.

آقای صدر همچنین از هواداران خود خواسته در جریان راهپیمایی اربعین هیچ پرچم و پلاکاردی با خود حمل نکنند و همچنین بار دیگر بر موضع خود مبنی بر عدم دخالت گروه‌هایی مانند حشد الشعبی و سرایا اسلام در تامین امنیت مراسم اربعین تاکید کرده است.

مقتدی صدر هفته گذشته هم با صدور پیامی به زبان فارسی از زائران ایرانی خواسته بود به قوانین کشورعراق احترام بگذارند.

پیش از این احمد وحیدی وزیر کشور در پی هرج و مرج در گذرگاه‌های مرزی و کمبود امکانات، از زائران اربعین خواسته بود به سوی مرزها حرکت نکنند.

سخنگوی فرماندهی نیروی انتظامی هم روز گذشته از توقف صدور گذرنامه‌های ویژه اربعین خبر داد.

حجم بالای زائران ایرانی در اربعین که از سوی بعضی نمایش قدرت ایران در عراق محسوب می‌شود، طی سال‌های اخیر حساسیت‌هایی در این کشور ایجاد کرده است.

طی روزهای اخیر گزارش‌هایی هم از کمبود امکانات و معطلی مسافران و هرج و مرج در پایانه‌های مرزی ایران و عراق منتشر شده که منجر به گرمازدگی هزاران زائر شده است.

منتقدین می‌گویند راهپیمایی اربعین اقدامی «سیاسی» است

برخی مخالفان جمهوری اسلامی، تبلیغات گسترده برای مراسم نوظهور «راهمپیمایی اربعین» را اقدامی سیاسی توصیف می‌کنند که با هدف قدرت‌نمایی حکومت انجام می‌شود.

همچنین حضور تعداد قابل توجهی از ایرانیان در شهرهای مذهبی شیعیان عراق، از جمله موضوعاتی است که از نگاه مخالفان نفوذ جمهوری اسلامی در این کشور، با هدف مشروعیت بخشیدن به ارتباطات نزدیک حکومت ایران و برخی گروه‌های شبه‌نظامی و سیاسی عراقی انجام می‌شود.

درباره میزان هزینه دولتی این مراسم گزارش دقیق منتشر نشده است. اما در عین حال انتقادهایی از حجم هزینه‌هایی که برای این مراسم خرج می‌شود نیز در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

تا سال ۲۰۰۳ میلادی که صدام حسین در عراق بر سر قدرت بود، شیعیان در این کشور با محدودیت‌های فزاینده‌ای روبه‌رو بودند و شیعیان ایرانی نیز اجازه نداشتند برای «زیارت» به آرامگاه‌ امام حسین بروند.بعد از سرنگونی صدام نیز ناآرامی و جنگ داخلی در این کشور موجب شده بود تا سفرهایی از این دست با خطراتی روبه‌رو شود.

اما با کاهش درگیری‌های خشونت‌بار و پایان جنگ داخلی در این کشور، شرایط برای سفر شیعیان به عراق بهتر شد و این مساله موجب شد تا تبلیغات برای «راهپیمایی اربعین» شدت بگیرد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.