سه زندانی سابق آمریکایی در ایران خواستار دریافت غرامت شدند

0

[ad_1]

سه شهروند آمریکایی که بیش از یک دهه پیش در زندان جمهوری اسلامی ایران بودند، شکایت کرده و خواهان دریافت غرامت مالی بابت بازداشت و شکنجه در زندان ایران شدند.

سارا شورد، شین بوور، و جاش فاتال در سال ٢٠٠٩ و به هنگام کوهنوردی در امتداد مرز ایران و عراق، از سوی نیروهای ایرانی دستگیر و زندانی شدند.

ریچارد لئون همان قاضی فدرالی که در سال ٢٠١٩ ایران را به پرداخت ١٨٠ میلیون دلار غرامت به جیسون رضائیان، روزنامه‌نگار واشنگتن‌پست و زندانی سابق در ایران، محکوم کرده بود، به شکایت این سه نفر رسیدگی می‌کند.

هرگونه غرامت برای این سه زندانی سابق از محل دارایی‌های مسدودشده ایران از سوی آمریکا به دلیل تحریم‌ها و در چارچوب قانون «صندوق عدالت برای قربانیان تروریسم دولتی» مصوب کنگره، برداشت و به قربانیان پرداخت می‌شود.

این در حالی است که سارا شورد و شین بوور پیشتر از منتقدان تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی بودند.

طبق دادخواست این سه زندانی سابق، آنها به هنگام بازدید از آبشاری در کردستان عراق و بدون اینکه متوجه شوند وارد خاک ایران شده‌اند، از سوی سربازان ایرانی دستگیر و به مدت تقریبا سه روز سوار بر وسیله‌ای نقلیه بیم آن را داشتند اعدام شوند. سارا، شین، و جاش نهایتا با چشمان بسته به زندان اوین منتقل و در سلول‌هایی کوچک و دور از هم حبس شدند.

بر اساس دادخواست، این سه نفر در جریان بازجویی تحت فشار قرار گرفتند که مجبور به قبول اتهام جاسوسی برای ایالات متحده شوند. بازجوها یک‌بار به بوور گفته بودند که می‌دانند او جاسوس نیست، اما آزادی‌اش به مذاکرات دولت‌های آمریکا و ایران بستگی دارد.

هر سه زندانی گفته‌اند که فریادهای افراد تحت شکنجه را می‌شنیدند و بیم آن را داشتند این بلا بر سر آنها نیز بیاید.

سارا شورد در سپتامبر ٢٠١٠ و شین بوور و جاش فاتال یک سال بعد از زندان آزاد شدند.

این سه زندانی گفته‌اند بعد از بازگشت به آمریکا به دلیل ابتلا به اختلال اضطراب پس از سانحه موسوم به پی‌تی‌اس‌دی، با دشواری‌های فراوانی در راه سازگارشدن با شرایط عادی زندگی مواجه بوده‌اند.

سارا شورد و مادرش در ماه مه، جاش فاتال و والدین و برادرش در ماه ژوئیه، و شین بوور و والدین و خواهرانش در ماه اوت به طور رسمی از جمهوری اسلامی شکایت کرده‌اند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.