سیارکی به بزرگی یک اتو‌بوس تا چند ساعت دیگر از نزدیکی زمین رد می‌شود

0

[ad_1]

سیارک 2023 بی‌یو

سیارکی به بزرگی یک اتوبوس تا حدود نیمه شب به وقت گرینویچ از کنار زمین عبور خواهد کرد.

فاصله عبور سیارک ۲۰۲۳ بی‌یو از کنار زمین بسیار کمتر از فاصله ماهواره‌هایی است که هم اکنون به دور کره زمین می‌گردند. با این حال، اخترشناسان می‌گویند جای نگرانی نیست و قرار نیست این سیارک دردسری برای ساکنان زمین درست کند.

سیارک ۲۰۲۳ بی‌یو حوالی نیمه شب به وقت گرینویچ از حوالی آمریکای جنوبی به زمین نزدیک می‌شود و بعد با قوسی که خواهد گرفت به دوردست می‌رود.

برآورد شده در نزدیک‌ترین نقطه این سیارک به حدود ۳۶۰۰ کیلومتری زمین برسد که از فاصله بسیاری از ماهواره‌ها با زمین کمتر است.

حرکت و عبور نزدیک این سیارک از کنار کره‌زمین همین هفته گذشته و توسط یک اخترشناس آماتور به نام گینادی بوریسف شناسایی شد که مشغول تماشای ستاره‌ها در منطقه نوآچنی کریمه بود؛ شبه جزیره‌ای که روسیه در سال ۲۰۱۴ از خاک اوکراین جدا و به خود الحاق کرد.

از لحظه شناسایی این سیارک، دانشمندان با زیرنظر گرفتن آن و بررسی بزرگی و مهمتر از همه مداری که در آن در حال حرکت است توانستند مسیر عبور آن از کره زمین را متوجه شوند و اطمینان یابند که این خرده-سیارک به زمین برخورد نخواهد کرد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تمرکز اصلی اخترشناسان روی شناسایی سیارک‌های بزرگی است که ممکن است در مسیر برخورد با کره زمین قرار داشته باشند ولی سیارکی به کوچکی ۲۰۲۳ بی‌یو، حتی در صورت برخورد با زمین خسارت چندانی پدید نخواهد آورد

با این حال ورود این سیارک به گنبد ماهواره‌ای بالای زمین که با فاصله‌ای حدود ۳۶ هزار کیلومتر دور زمین قرار دارد و هزاران ماهواره را در خود جای داده، توجه اخترشناسان را به خود جلب کرده است.

آن طور که مسیر و مدار حرکت سیارک ۲۰۲۳ بی‌یو شناسایی شده، احتمال این که آن با یکی از ماهواره‌ها در مدار زمین برخورد کند بسیار، بسیار کم است.

این سیارک در حدود ساعت ۲۷ دقیقه بامداد به وقت گرینویچ یعنی ساعت ۷ و ۲۷ دقیقه شب به وقت شرق آمریکا به نزدیک‌ترین فاصله خود با کره زمین – یعنی ۳۶۰۰ کیلومتری – خواهد رسید.

کارشناسان معتقدند حتی اگر این سیارک در مسیر برخورد با کره زمین بود، با توجه به حجم آن – یک اتوبوس – نمی‌توانست خسارت جدی پدید آورد.

با این حال، این که سیارکی به این بزرگی در حال ورود به گنبد ماهوارهای دور زمین است و وجود آن تا هفته گذشته و به همت یک اخترشناس آماتور، شناسایی نشده بود، موجب تعجب کارشناسان شده است.

پروژه‌های بزرگی در نقاط مختلف جهان برای شناسایی سیارک‌های با حجم بزرگتر در اطراف زمین و یا در حال حرکت به سوی کره‌زمین در جریان است تا با شناسنامه‌دار کردن آنها مانع از بروز آسیب فراوان آنها در صورت برخورد با زمین شود.

سیارک ۲۰۲۳ بی‌یو با ابعاد ۳ و نیم متر در ۸ و نیم متر حتی اگر مستقیما به سمت زمین می‌آمد هم به احتمال زیاد با نزدیک شدن به جو زمین متلاشی می‌شد و البته موجب پدید آمدن یک گوی آتش بزرگ می‌شد.

اما به احتمال زیاد همگی سیارک‌های بزرگ و هیولا مانند در اطراف ما تاکنون شناسایی شده‌اند، سیارک‌هایی مانند سیارکی که طول آن ۱۲ کیلومتر بود و برخوردش با کره‌زمین موجب منقرض‌شدن نسل دایناسورها شد. مسیر و مدار همه این سیارک‌ها تحت نظر است و نگرانی از این بابت وجود ندارد؛ هر چند ممکن است در فهرست سیارک‌های کوچکتری – مثلا تا بزرگی ۱۵۰ متر – هنوز جای خالی‌هایی وجود داشته باشد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.