شرکت ایلان ماسک دیگر هزینه خدمات ماهواره‌ای به اوکراین را «تقبل نمی‌کند»

0

[ad_1]

شرکت ماهواره‌ای اسپیس‌ایکس متعلق به ایلان ماسک خبر داده که دیگر قادر به پرداخت هزینه‌های خدمات ماهواره ویژه به اوکراین نیست و از وزارت دفاع آمریکا خواسته است که این هزینه را متقبل شود.

پایانه‌های اینترنت ماهواره‌ای استارلینک از زمانی که برای اولین بار وارد اوکراین شد یک منبع ارتباطی حیاتی برای ارتش این کشور بوده و حتی در شرایطی که خطوط تلفن همراه و شبکه اینترنت قطع بود به ارتش اوکراین امکان داده دفاع در برابر ارتش مهاجم روسیه را ادامه دهد.

به گزارش سی‌ان‌ان، تاکنون تقریبا حدود ۲۰ هزار واحد ماهواره‌ای استارلینک به اوکراین اهدا شده است.

ایلان ماسک روز جمعه، ۲۲ مهر، در توییتر خود نوشت که این عملیات تا حال برای شرکت اسپیس‌ایکس ۸۰ میلیون دلار هزینه داشته و تا پایان سال جاری میلادی این هزینه از صد میلیون دلار فراتر خواهد رفت.

سی‌ان‌ان نامه‌ای را مشاهده کرده که شرکت اسپیس‌ایکس ماه گذشته برای پنتاگون،‌وزارت دفاع آمریکا، ارسال کرده و در آن نوشته شده که تامین هزینه‌های پایانه‌های ویژه در اوکراین در ۱۲ ماه آینده ممکن است به ۴۰۰ میلیون دلار نیز برسد.

مدیر ارشد فروش اسپیس‌ایکس در نامه به پنتاگون نوشته است که این شرکت «در موقعیتی نیست که ترمینال‌های بیشتری به اوکراین اهدا کند یا پایانه‌های موجود را برای مدت‌ زمان نامحدود تامین مالی کند».

سی‌ان‌ان از افشای درخواست مستقیم فرمانده کل ارتش اوکراین نیز خبر داد که اواسط تابستان امسال از شرکت اسپیس‌ایکس خواسته بود تا هشت هزار پایانه دیگر استارلینک را در اوکراین فعال کند.

اسناد و مدارکی که برای پنتاگون ارسال شده، تجزیه و تحلیل هزینه‌ها و پرداخت‌هایی است که تا حال شرکت ایلان ماسک در قبال اوکراین متحمل شده و جزئیات مذاکرات پشت پرده در مورد میلیون‌ها دلار هزینه سخت‌افزار و خدمات ارتباطی ارائه شده به اوکراین را روشن می‌کند.

این اسناد در حالی منتشر شده که ارتش اوکراین از پیشرفت‌های قابل ملاحظه برای باز پس‌گیری سرزمین‌های اشغال شده توسط نظامیان روسیه، عمدتا در بخش‌های شرقی و جنوبی کشور خود خبر می‌دهد.

یک کارشناس به سی‌ان‌ان گفت که موضوع خدمات استارلینک یک بحث حساس در برقراری ارتباطات نظامی میان واحدهای درگیر در عملیات نظامی در میدان‌های جنگ است.

به گزارش رویترز، ارتش اوکراین بامداد ۲۲ مهر خبر داد که در عملیات نظامی یک ماه اخیر بیش از ۶۰۰ شهرک و روستا را از نظامیان روس باز پس گرفته است؛ ۵۰۲ شهرک و دهکده در خارکیف در شمال شرق، ۷۵ شهرک در خرسون و ۵۰ شهرک و دهکده در دونتسک و لوهانسک.

در حالی که آمریکا بیشترین کمک مادی و نظامی را به اوکراین در حدود هشت ماه جنگ تقبل کرده، هنوز از واکنش پنتاگون به درخواست شرکت استارلینک خبری منتشر نشده است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.