شش کشور اروپایی در واکنش به سرکوب اعتراضات در ایران ۱۶ پیشنهاد تحریمی ارائه کردند

0

[ad_1]

خبرگزاری رویترز گزارش داد که آلمان، فرانسه، دانمارک، اسپانیا، ایتالیا و جمهوری چک بسته‌ای با ۱۶ پیشنهاد تحریمی علیه جمهوری اسلامی ایران به‌دلیل سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات مردمی در ایران ارائه کرده‌اند.

این خبرگزاری روز دوشنبه ۱۱ مهر از قول منابعی در وزارت خارجه آلمان گزارش داد که تحریم‌ها، افراد و نهادهایی را که مسئول رده اول سرکوب گسترده اعتراضات مردمی است هدف قرار خواهد داد.

هفته‌نامهٔ «اشپیگل» آلمان نیز که برای اولین بار از چنین طرحی خبر داده بود، نوشته که قرار است بسته پیشنهادی تحریمی در اجلاس روز ۱۷ اکتبر، دو هفته دیگر، وزیران خارجه اتحادیه اروپا تصویب شود و انتظار نمی‌رود تصویب آن با مقاومت هیچ عضوی از اتحادیه اروپا مواجه شود.

یک منبع به این رسانه گفته است ما در حال کار برای اجرای این پیشنهادات هستیم.

آنالنا بربوک وزیر خارجه آلمان نیز روز دوشنبه با تاکید بر اعمال تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی، با انتشار توئیتی اعلام کرد سرکوب اعتراضات در ایران نشانه «هراس مطلق» جمهوری اسلامی از آموزش و آزادی بیان است.

او به محدودیت در گزینه‌های سیاست خارجی اتحادیه اروپا اشاره کرده و گفته است با این‌حال، ما می‌توانیم صدای معترضان را تقویت کرده و به گوش همه برسانیم: «می‌توانیم متهم و تحریم کنیم و هر کاری که از دست‌مان بیاید انجام می‌دهیم».

خانم بربوک روز هفتم مهر نیز اعلام کرده بود برلین برای تصویب تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه کسانی که زنان را در ایران سرکوب می‌کنند، هر کاری انجام خواهد داد.

ایالات متحده آمریکا و کانادا در واکنش به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، تحریم‌هایی علیه ایران وضع کرده‌اند.

پلیس امنیت اخلاقی که در ایران به «گشت ارشاد» معروف است، متهم به کشتن مهسا امینی، جوان ۲۲ ساله‌ای، است که به اتهام بدحجابی بازداشت شده بود.

از زمان اعتراضات به قتل خانم امینی، نیروهای امنیتی و انتظامی با شدت و خشونت علیه معترضان وارد عمل شده‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران روز ۱۰ مهر، کشتار معترضان در شهرهای مختلف ایران، به‌ویژه کشتار اخیر زاهدان را «با شدیدترین لحن ممکن» محکوم و اعلام کرد که شمار کشته‌شدگان سرکوب‌های دو هفته گذشته به ۱۳۳ تن رسیده است.

با استفاده از گزارش‌ خبرگزاری رویترز، رادیو فردا، توئیت وزیر خارجه آلمان/د.خ/ک.ر

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.