شناسایی ۱۲ محوطه تاریخی در حوزه دریاچه ارومیه

0

[ad_1]

به‌دنبال بررسی باستان‌شناختی حوزه دریاچه ارومیه، ۱۲ محوطه استقراری متعلق به عصر مفرغ، دوران تاریخی (پارت و ساسانی) و دوران اسلامی شناسایی شدند.

بررسی باستان‌شناختی حوزه دریاچه ارومیه (شهرستان چهار برج) به شناسایی ۱۲ محوطه استقراری متعلق به عصر مفرغ، دوران تاریخی (پارت و ساسانی) و دوران اسلامی منجر شد.

رضا محرابی، سرپرست هیئت باستان‌شناسی با اعلام این خبر، چهار برج را یکی از شهرستان‌های تازه تاسیس استان آذربایجان‌غربی خواند که در جنوب دریاچه ارومیه واقع شده است.

این باستان‌شناس افزود:

منطقه مورد مطالعه با وجود داشتن موقعیت خاص جغرافیایی و برخورداری از چشم‌انداز ویژه طبیعی، از ظرفیت‌های بالایی در شکل‌گیری و توسعه فرهنگی جوامع پیش از تاریخ و تاریخی برخوردار است؛ ولی متاسفانه تاکنون مورد بررسی و شناسایی روشمند باستان‌شناسی قرار نگرفته و به‌طور کلی از نظر پژوهش‌های باستان‌شناسی، منطقه‌ای کمتر شناخته شده به شمار می‌رود.

محرابی اظهارکرد:

در همین راستا هیئتی به سرپرستی اینجانب و از طرف اداره کل میراث فرهنگی استان آذربایجان‌غربی و با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به این منطقه اعزام و محوطه را مورد بررسی باستان‌شناختی قرار داد.

سرپرست هیئت باستان‌شناسی تصریح‌کرد:

پروژه پژوهشی یاد شده با هدف شناسایی محوطه‌های استقراری و مشخص کردن گاهنگاری نسبی منطقه، مشخص کردن جایگاه منطقه مورد مطالعه در مطالعات باستان‌شناسی حوزه شمال‌غرب و تهیه نقشه پراکندگی آثار در راستای تکمیل نقشه باستان‌شناسی کشور صورت گرفت.

او با بیان اینکه محدوده مورد بررسی دشتی هموار با مساحتی در حدود ۳۱۰ کیلومتر مربع است که با روش پیمایشی فشرده بررسی شد، گفت:

در نتیجه این بررسی ۱۲ محوطه استقراری متعلق به عصر مفرغ، دوران تاریخی (پارت و ساسانی) و دوران اسلامی شناسایی شد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.