شورای حکام آژانس خواستار خروج نیروهای روسیه از نیروگاه زاپوریژیای اوکراین شد

0

[ad_1]

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه ۲۴ شهریور در قطعنامه‌ای را از روسیه خواست فوراً به اشغال نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا اوکراین پایان دهد. در هفته‌های اخیر گلوله‌باران این نیروگاه و مناطق اطراف آن نگرانی از احتمال «فاجعه تشعشعات رادیواکتیو» را افزایش داده است.

اوکراین عضو شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی نیست و لهستان و کانادا به نمایندگی از این کشور این قطعنامه را پیشنهاد کردند. این قطعنامه با ۲۶ رای مثبت به تصویب رسید. روسیه و چین به آن رای منفی دادند و هفت کشور آسیایی و آفریقایی نیز رای ممتنع دادند.

پیش از این مقام‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستار ایجاد یک منطقه‌ امن در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا شده بودند. اما آسوشیتدپرس می‌گوید، لحن این قطعنامه در مقایسه با اظهارات قبلی مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی شدیدتر است.

در این قطعنامه شورای حکام آژانس آمده است که این شورا «اقدامات خشونت آمیز مداوم فدراسیون روسیه علیه تأسیسات هسته‌ای در اوکراین، از جمله تصرف اجباری کنترل تأسیسات هسته‌ای را ابراز تاسف می کند».

این قطعنامه از روسیه می‌خواهد که فوراً تمام اقدامات علیه نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا و هر تأسیسات هسته‌ای دیگر در اوکراین را متوقف کند.

همچنین از روسیه خواسته شده است که کنترل نیروگاه زاپوریژیا را به مقامات اوکراینی بازگرداند. این قطعنامه می‌افزاید که حضور نیروهای روسی در این نیروگاه به طور قابل‌توجهی خطر یک حادثه هسته‌ای را افزایش می‌دهد.

نمایندگی روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی در واکنش این قطعنامه را «ضد روسی» توصیف کرده است.

هیئت نمایندگی روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «پاشنه آشیل این قطعنامه این است که یک کلمه در مورد گلوله باران سیستماتیک نیروگاه هسته‌ای که مشکل اصلی از نظر تضمین ایمنی و امنیت هسته‌ای در جهان است، صحبت نمی‌کند».

نیروگاه زاپوریژیا که پنجمین تاسیسات نیروگاهی اتمی دنیا نیز هست، از نخستین روزهای حمله نظامی روسیه به اوکراین به کنترل نظامیان روس درآمد، ولی در شش ماه دوران جنگ، کارکنان فنی اوکراینی داخل این تاسیسات برای برپا داشتن آن کماکان فعالیت کرده‌اند.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در آخرین دیدار خود از این نیروگاه تأکید کرد که باید یک منطقه امن و عاری از جنگ و تنش در اطراف نیروگاه برای جلوگیری از بروز فاجعه ایجاد شود.

با استفاده از آسوشیتدپرس و رادیو فردا

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.