«صدور حکم اعدام» برای دو جوان بلوچ به دلیل شرکت در تظاهرات هشتم مهر چابهار

0

[ad_1]

نظام‌الدین حوت و همچنین منصور حوت، فرزند کمال حوت شاعر و خواننده پرآوازه موسیقی مقامی بلوچستان، که در پی تظاهرات مردم چابهار در هشتم مهر ماه توسط نیروهای سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده‌ بودند، به «محاربه» و «افساد فی‌لارض» متهم شده و دادگاهی در زاهدان آنها را به «اعدام» محکوم کرده است.

یک منبع مطلع به سایت حال‌وش که نقض حقوق بشر در استان سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد، گفت: «منصور حوت و نظام‌الدین حوت از طریق اتهامات محاربه و افساد فی الارض از شعبه دو کیفری مجتمع قضائی موسی نوری زاهدان در ۱۸ دی ماه ۱۴۰۱، بدون داشتن حق وکیل انتخابی به اعدام محکوم شده‌اند.»

به گفته این منبع مطلع از وضعیت دو معترض بازداشت شده در چابهار، «منصور و نظام حوت به حکم اعدام صادر شده اعتراض کرده‌اند اما تاکنون نتیجه اعتراض به آنها ابلاغ نشده است».

منصور حوت متولد سال ۱۳۷۴ فرزند «کمال خان حوت» شاعر پرآوازه بلوچ و از خوانندگان نامی موسیقی مقامی بلوچی و نوازند تنبورک است که در اسفند سال ۱۳۸۸ درگذشت. پیش از درگذشت کمال خان حوت، بزرگذاشتی با حضور و سخنرانی محمدرضا شجریان در تهران برای این چهره هنری بلوچستان برگزار شده بود. نظام الدین حوت دیگر معترض چابهاری محکوم به اعدام نیز متولد سال۱۳۸۱ است.

بنابر این گزارش منصور حوت و نظام حوت در حال حاضر در «بند ۹ زندان مرکزی زاهدان» نگهداری می‌شوند و « برخی از عوامل بسیج محلی» خانواده‌های این دو معترض را با این وعده که «احکام اعدام منصور و نظام در ۲۲ بهمن مورد عفو قرار می‌گیرد»، از رسانه‌ای کردن «صدور حکم اعدام» برای آنها بازداشته بودند.

سایت حال‌وش از قول یک منبع مطلع از وضعیت این دو معترض چابهاری نوشت: «منصور و نظام‌الدین در طول مدت بازداشت به شدت شکنجه شده‌اند و تحت شکنجه از آنها اعتراف اجباری اخذ شده و اوراقی را با فشار و تهدید بازجویان امنیتی بدون میل خود به اجبار امضا و اثر انگشت زده‌اند.»

همین منبع مطلع به سایت حال‌وش گفت که این دو جوان معترض منابع هیچ نقشی در «آتش‌سوزی اماکن شخصی و دولتی» چابهار در جریان اعتراضات هشتم مهر ماه نداشته‌اند و این اماکن «توسط نیروهای لباس شخصی» به آتش کشیده شده است.

تظاهراتی که منصور و نظام‌الدین حوت به دلیل حضور در آن بازداشت شده‌اند، تظاهراتی است که روز هشتم مهر ماه در واکنش به انتشار اخباری درباره «تجاوز ابراهیم کوچک‌زایی، فرمانده وقت انتظامی چابهار به یک دختر ۱۵ ساله بلوچ» و همزمان با اعتراضات سراسری به کشته شدن مهسا امینی حین بازداشت در توسط نیروهای گشت ارشاد برگزار شد.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی روز جمعه بیست و هشتم بهمن ماه اعلام کرد که ابراهیم کوچک‌زایی، فرمانده وقت انتظامی چابهار به ۱۵ ماه حبس تعزیری و انفصال از سمت‌های دولتی و عمومی محکوم شده است.

دو روز پس از تظاهرات هشتم مهر ماه در چابهار، جمعی از مردم شهر زاهدان نیز پس از نماز جمعه اهل سنت در مصلای مسجد مکی درصدد برگزاری تجمعی در اعتراض به «تجاوز فرمانده انتظامی چابهار به یک دختر ۱۵ ساله بلوچ» و «اعتراض به کشته شدن مهسا امینی حین بازداشت نیروهای گشت ارشاد» بودند، که آماج گلوله‌های مستقیم نیروهای انتظامی و امنیتی قرار گرفتند.

نزدیک به یکصد تن از مردم در جریان شلیک نیروهای انتظامی و امنیتی زاهدان کشته شدند و این روز که به «جمعه خونین زاهدان» شهرت دارد بنابر اعلام سازمان عفو بین‌الملل، خونین‌ترین روز اعتراضات سراسری در ایران از هنگام آغاز آن در 16 شهریور ماه است.

کمپین فعالین بلوچ نیز پیشتر در ۲۱ آذر ماه درباره وضعیت منصور و نظام‌الدین حوت، گزارش داده بود که «نظام‌الدین حوت در ۸ مهرماه و منصور حوت در ۱۰ مهرماه ۱۴۰۱ توسط نیروهای سازمان اطلاعات سپاه پاسداران» بازداشت شده‌اند و با وجود آنکه دادگاه انقلاب زاهدان آنها را به «محاربه و افساد فی‌ا‌لارض» متهم کرده در طول دوره بازداشت حق دسترسی به وکیل انتخابی را نداشته‌اند.

در این گزارش همچنین عنوان شده بود که خانواده این دو معترض تا مدت‌ها از وضعیت آنها اطلاعی نداشتند و دادگاه انقلاب زاهدان یک وکیل تسخیری برای آنها تعیین کرده است که این وکیل تسخیری درباره وضعیت نظام‌الدین و منصور حوت توضیحی به خانواده آنها ارائه نکرده است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.