ضدحمله به خارکیف؛ ارتش اوکراین می‌گوید «مناطق پس‌گرفته شده را سه برابر کرده است»

0

[ad_1]

تصاویر ویدویی که نشان می‌دهد ارتش اوکراین وارد شهر کلیدی کوپیانسک شد

منبع تصویر، Telegram@kuptg

توضیح تصویر،

تصاویر ویدویی که نشان می‌دهد ارتش اوکراین وارد شهر کلیدی کوپیانسک شد

ارتش اوکراین می‌گوید نیروهایش بیش از سه هزار کیلومترمربع را در جریان یک ضدحمله سریع در شرق اوکراین بازپس گرفته‌اند.

این پیشروی قابل توجه، در صورت تایید، به این معنی است که نیروهای کی‌یف در کمتر از ۴۸ ساعت دستاوردهایی را که پیشتر اعلام کرده بودند، سه برابر کرده‌اند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، این رقم را یک هزار کیلومترمربع در عصر پنجشنبه ۸ سپتامبر، و سپس دو هزار کیلومترمربع در عصر شنبه ۱۰ سپتامبر، اعلام کرده بود.

بی‌بی‌سی نمی‌تواند آمارهای اوکراین را تایید کند و خبرنگاران از دسترسی به خط مقدم محروم شده‌اند.

خبرها در روز گذشته حاکی از آن بود که با پیشروی بیشتر نیروهای اوکراینی طی یک رشته ضدحملات، نیروهای روسیه از شهرهای کوچک مهم شرقی اوکراین عقب‌نشینی کردند.

دیروز، شنبه ۱۰ سپتامبر، در ضدحمله اوکراین در شرق کشور، نیروهای اوکراینی وارد شهرهای حیاتی ایزیوم و کوپیانسک تحت کنترل روسیه شدند.

مقام‌های اوکراین گفتند که نیروهای آنها روز شنبه وارد کوپیانسک شده‌اند که یک مرکز مهم تدارکاتی برای نیروهای روسیه است.

اما مقامات دفاعی بریتانیا هشدار داده‌اند که درگیری‌ها در خارج از این شهرها همچنان ادامه دارد. مقامات در کی‌یف هم گفته‌اند که نیروهای اوکراینی همچنان برای به دست گرفتن کنترل تعدادی از شهرک‌های اطراف ایزیوم همچنان می‌جنگند.

وزارت دفاع روسیه ضمن تایید عقب‌نشینی نیروهای این کشور از ایزیوم و کوپیانسک گفت که این اقدام به نیروهایش امکان می‌دهد تا در قلمرو تحت کنترل جدایی‌طلبان مورد حمایت مسکو «دوباره متشکل شوند».

وزارت دفاع روسیه پیشتر گفته بود که نیروهایش برای «تجدید قوا» از شهر ایزیوم در نزدیکی کوپیانسک خارج شده‌اند.

این وزارت همچنین عقب‌‌‌نشینی نیروهای روسیه از شهر دیگری به نام بالاکلیا را تایید کرده و گفته بود که هدف از آن «تقویت تلاش‌ها» در جبهه دونتسک بوده است.

همزمان، رئیس دولت منصوب توسط روسیه در منطقه خارکیف توصیه کرد که مردم «برای نجات جانشان» به روسیه منتقل شوند.

فیلم‌های تاییدنشده‌ای در رسانه‌های اجتماعی از صف‌های طولانی ترافیک در گذرگاه‌های مرزی با روسیه منتشر شده‌اند.

فرماندار منطقه مرزی بلگورود در روسیه هم گفته است که امکانات سیار برای تامین غذا و گرم کردن و کمک‌های پزشکی برای افرادی که در صف هستند در دسترس خواهد بود.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

یک سرباز اوکراینی که از خودروی نظامی که به سمت خط مقدم در نزدیکی خارکیف حرکت می‌کند، دست تکان می‌دهد

سرعت ضدحمله نیروهای اوکراینی روس‌ها را «غافلگیر» کرده است و به نظر می‌رسد که رمضان قدیروف، رهبر چچن و از حامیان سرسخت رئیس‌جمهور ولادیمیر پوتین، عقب‌نشینی روسیه را زیر سوال برده است.

آقای قدیروف در یک پیام تلگرامی گفت اگر تغییری در وضعیت روسیه ایجاد نشود، مجبور خواهد شد برای توضیح وضعیت، رهبری این کشور را زیر سوال ببرد.

اما روس‌ها هنوز حدود یک پنجم از خاک کشور اوکراین را در اختیار دارند و کمتر کسی از آنها پایان سریع جنگ را تصور می‌کند. خود آقای قدیروف اصرار داشت که «روسیه پیروز خواهد شد» و «سلاح‌های ناتو در هم شکسته خواهند شد».

پیشروی‌های اوکراین – اگر حفظ شود – مهم‌ترین دستاورد از زمان عقب‌نشینی نیروهای روسیه از اطراف کی‌یف در ماه آوریل خواهد بود.

کوپیانسک مرکز اصلی تدارکات شرقی روسیه بود، و از دست دادن ایزیوم که مسکو بیش از یک ماه برای تصاحب آن در آغاز جنگ تلاش کرد، یک تحقیر بزرگ برای ولادیمیر پوتین تلقی خواهد شد.

به گفته یک کارشناس نظامی، با این پیشروی اوکراینی‌ها، اولین بار پس از جنگ جهانی دوم است که کل واحدهای نظامی روسیه از بین می‌روند.

این دستاوردها برای اوکراین همچنین به عنوان نشانه‌ای تلقی می‌شود که ارتش این کشور توانایی بازپس‌گیری اراضی اشغالی را دارد؛ چرا که کی‌یف همچنان از متحدان غربی‌اش درخواست حمایت نظامی می‌کند.

دیمیترو کولِبا، وزیر امور خارجه اوکراین، گفت که آخرین تحولات حاکی از آن است که نیروهای این کشور می‌توانند با سلاح‌های بیشتر غربی سریع‌تر به جنگ پایان دهند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.