«طرح صیانت» را به شورای‌عالی فضای مجازی سپردیم

0

[ad_1]

رئیس کمیسیون امور داخلی مجلس شورای اسلامی به تارنمای «رویداد۲۴» گفته است که طرح جنجالی کاهش هرچه بیشتر دسترسی کاربران به اینترنت موسوم به «صیانت» دیگر «در دستور کار مجلس نیست» و به «شورای‌عالی فضای مجازی» سپرده شده است.

سرتیپ پاسدار محمدصالح جوکار با اعلام اینکه «طرح صیانت» طرحی تمام شده از سوی مجلس شورای اسلامی محسوب می‌شود، افزوده است: «تصمیم اول و آخر» در خصوص طرح صیانت را «شورای‌عالی فضای مجازی» خواهد گرفت.

رئیس کمیسیون امور داخلی و شورا‌های مجلس شورای اسلامی در واکنش به انتقادات گسترده عمومی در مورد وضعیت اینترنت، اظهار داشته است که درباره سرعت اینترنت هم «من خودم اعتراض دارم» و وزارت ارتباطات باید فکری کند.

رسانه‌های ایران و برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی پاتزدهم شهریورماه اعلام کردند که «شورای عالی فضای مجازی» به ریاست ابراهیم رئیسی بخشی از طرح موسوم به طرح صیانت (بر اساس نسخه ۹ بهمن به نام نظام تنظیم‌گری) را مصوب کرده است.

جلال رشیدی کوچی از دیگر اعضای مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه طراحان «طرح صیانت» در شورای عالی فضای مجازی هم حضور دارند، افزوده است: قاعدتا وقتی دیدند که در مجلس نمی‌توانند کار را پیش ببرند، «آن را به شورای عالی فضای مجازی بردند.»

«شورای عالی فضای مجازی» هفدهم اسفندماه ۹۰ و با دستور آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران با هدف «سامان‌دهی و مدیریت تحولات فضای مجازی» و به منظور کنترل و نظارت بیشتر بر این فضا با دو گروه اعضای حقوقی و حقیقی تشکیل شد.

غلامرضا نوری قزلجه دیگر عضو مجلس شورای اسلامی شانزدهم مردادماه با اشاره به ارجاع طرح موسوم به «صیانت از کاربران در فضای مجازی» به «شورای عالی فضای مجازی» توسط محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، به تارنمای «قرن‌نو» گفته بود این طرح در هر کجا که بخواهد بررسی شود، به نتیجه نخواهد رسید «چرا که چهارچوب درست فکری ندارد.»

امکان دسترسی به شبکه اینترنت در ماه‌های اخیر برای کاربران ایرانی با سختی و کندی بیشتری نسبت به گذشته مواجه شده و برخی از کاربران این فرایند کاهش مدام سرعت و پهنای باند به همراه بعضی از قطعی‌های گسترده شبکه در ماه‌های اخیر را دارای ارتباط با طرح «صیانت» و امور فنی مرتبط با آن می‌دانند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.