عربستان برای جلب نظر کنگره آمریکا، احتمالا تولید نفت خود را افزایش می‌دهد

0

[ad_1]

روزنامه وال استریت جورنال روز جمعه ۱۴ مهر به نقل از مقامات عربستان سعودی و آمریکایی نوشت که ریاض مایل است در صورتی‌که قیمت نفت بالا بماند، اوایل سال آینده میلادی تولید نفت خود را افزایش دهد.

طبق این گزارش، که چنین تصمیمی از سوی عربستان سعودی در راستای جلب نظر کنگره ایالات متحده در مقابل انعقاد «پیمان نظامی مشترک» با آمریکا صورت خواهد گرفت.

وال استریت جورنال اضافه کرد این تفاهم بخشی از تلاش برای امضای یک توافق سه جانبه است که احتمالاً شامل کمک‌های هسته‌ای ایالات متحده به ریاض و «عادی‌سازی رابطه عربستان با اسرائیل» نیز می‌شود.

این گزارش می افزاید، مذاکرات بین واشینگتن و ریاض بر عادی‌سازی رابطه عربستان با اسرائیل در ازای «پیمان نظامی مشترک» عربستان با آمریکا متمرکز است که احتمالا شامل «کمک‌های هسته‌ای آمریکا»، «فروش تسلیحات» و «حمایت از برنامه هسته‌ای غیرنظامی» ریاض خواهد شد.

این روزنامه آمریکایی تاکید کرد که چنین تصمیمی همچنین نشانه‌ای از تغییر قابل توجه در سیاست خارجی عربستان سعودی است چرا که این کشور پیش از این درخواست دولت بایدن برای کاهش قیمت نفت را نپذیرفته بود و همین باعث تنش در روابط دو کشور شد.

سایت اکسیوس روز چهارشنبه «دیدار بی‌سروصدای» مشاوران رئیس‌ جمهور آمریکا از عربستان برای بحث درباره «معامله بزرگ» در ارتباط با امتیازات مورد نظر سعودی جهت عادی‌سازی رابطه با اسرائیل خبر داده بود.

همزمان با این سفر٬ بازار جهانی شاهد افزایش چشمگیر قیمت نفت بود و قیمت نفت برنت به بشکه‌ای ۹۵ دلارافزایش رسید. با این حال٬ قیمت نفت برنت روز جمعه به بشکه‌ای ۸۴ دلارکاهش یافت.

روزنامه وال استریت جورنال می‌گوید دولت بایدن برای تصویب «پیمان دفاعی مشترک» و فروش تسلیحات به عربستان سعودی نیازمند توافق کنگره است.

اکسیوس روز چهارشنبه نوشته بود، برت مک‌گِرک مسئول میز خاورمیانه در شورای امنیت ملی کاخ سفید و عاموس هوکشتاین، مشاور ارشد آقای بایدن در امور انرژی، روز ششم مهر با محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی در ریاض گفت‌وگو کردند.

دانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، این هفته در یک نشست خبری گفت آمریکا به چارچوب رسمی برای توافق کلان با عربستان نرسیده اما «درکی فراگیر از چنین معامله‌ای وجود دارد».

با این اوصاف، الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل، ارزیابی کرده که توافق عادی‌سازی رابطه با عربستان تا نیمه اول سال ۲۰۲۴ به ‌دست آید. یک مقام امنیتی اسرائیل به شبکه کان گفت این زمان ممکن است کوتاه‌تر بوده و نظر به وجود زمینه‌های لازم شش ماه طول بکشد.

دو وزیر اسرائیلی در کمتر از یک هفته به عربستان سعودی سفر کرده و قرار است سومین وزیر دولت بنیامین نتانیاهو نیز به زودی راهی ریاض شود.

شلومو کرحی، وزیر ارتباطات اسرائیل، روز ۱۲ مهر در گفت‌وگو با رسانه‌های کشورش از ریاض گفت فضای دستیابی به توافق صلح کاملا مناسب است و مخالفت‌های جمهوری اسلامی ایران نیز مانع از آن نخواهد شد.

با استفاده از وال استریت جورنال و رادیو فردا

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.