عزم و تعهد آمریکا در «امنیت کشتیرانی تجاری در آب‌های آزاد» تزلزل‌ناپذیر است

0

[ad_1]

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روز سه‌شنبه، به پرسش‌های خبرنگاران درباره «تشدید تنش‌ها در منطقه خلیج‌فارس»، «آخرین وضعیت رابرت مالی»، و «گروه‌های شبه نظامی عراق» در نزدیکی آلاسکا پاسخ داد.

بر اساس بیانیه خبری وزارت خارجه آمریکا، متیو میلر در پاسخ به «دلیل افزایش حضور نیرو‌های آمریکا» در تنگه هرمز، عزم و تعهد تزلزل‌ناپذیر آمریکا در کنار متحدانش بر «حفاظت از کشتیرانی تجاری» و «جریان آزاد تجارت جهانی» را خاطر‌نشان ساخت.

متیو میلر ضمن تشریح اهمیت تنگه هرمز ـ که آبراهی برای تسهیل تجارت دریایی یک چهارم نفت خام جهان با ارزش بیش از یک تریلیون دلار در سال است ـ بر «نقش حیاتی» این تنگه در اقتصاد بین‌المللی تاکید کرد.

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا «سنتکام» روز دوشنبه ۱۶ مرداد از ورود بیش از ۳ هزار ملوان و تفنگدار دریایی به خاورمیانه خبر داد.

حساب توییتری سنتکام اعلام کرد این تعداد از تفنگداران دریایی آمریکا همراه با ناوهای جنگی «یواس‌اس باتان» و «یواس‌اس کارتر هال» به عنوان بخشی از استقرار از پیش اعلام شده وزارت دفاع آمریکا، وارد منطقه تحت پوشش سنتکام در خاورمیانه شده‌اند.

در ادامه این نشست خبری، وقتی متیو میلر با پرسشی درباره «رابرت مالی»، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران و به‌روز رسانی درباره وضعیت او جویا شد، سخنگوی وزارت خارجه گفت که اطلاعات جدیدی بیش از آنچه قبلا اعلام شده بود ندارد.

همچنین میلر در این نشست خبری درباره نگرانی‌های ناشی از «قدرت گرفتن گروه‌های شبه نظامی عراق» ـ ازجمله گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی مانند نیروهای حشد الشعبی ـ گفت: «ایالات متحده از عراق با ثبات، امن و مستقل حمایت می‌کند.»

سخنگوی وزارت خارجه تشریح کرد: «ما معتقدیم که ثبات و امنیت در عراق، منافع آمریکا و مردم عراق را به پیش خواهد برد و بر این باوریم که همه گروه‌های مسلح خارج از کنترل دولتی عراق باید تحت فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق قرار بگیرند.»

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.