فرانسه خواهان آزادی «فوری» شهروندان فرانسوی بازداشت‌شده در ایران شد

0

[ad_1]

وزارت خارجه فرانسه با صدور بیانیه‌ای از جمهوری اسلامی خواست شهروندان فرانسوی را که به صورت «خودسرانه» در ایران بازداشت شده‌اند، فورا آزاد کند. فرانسه همچنین از اتباع خود خواست در اسرع وقت ایران را ترک کنند.

فرانسه بار دیگر تاکید کرد آن‌چه که جمهوری اسلامی تحت عنوان «گزارش کامل» پیرامون «اعترافات» ادعایی سسیل کولر و ژاک پاری، دو شهروند فرانسوی زندانی در ایران، ارائه کرده است کذب محض است.

در این بیانیه‌ که شامگاه جمعه ۱۵ مهرماه در وب‌سایت وزارت خارجه فرانسه منتشر شد، آمده است: «این گزارش حاوی اعترافات دروغینی است که تحت فشار گرفته شده است.»

این بیانیه، ویدئوی «اعترافات اجباری» این زوج فرانسوی را «منزجرکننده» خوانده و اضافه کرده است: «فرانسه قاطعانه این اتهامات نادرست را رد می‌کند و خواستار آزادی فوری شهروندان فرانسوی است که خودسرانه در ایران بازداشت شده‌اند.»

جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه ۱۴ مهر اعترافات اجباری این زوج فرانسوی را که پنج ماه پیش در ایران بازداشت شده بودند منتشر و آن‌ها را متهم به جاسوسی کرد.

وزارت خارجه فرانسه همان روز بلافاصله پس از پخش اعترافات اجباری این زوج فرانسوی واکنش نشان داده و جمهوری اسلامی را به «گروگانگیری حکومتی» متهم کرده بود.

سسیل کولر، عضو فدراسیون آموزش و فرهنگ سندیکای نیروی کار فرانسه، و همسرش ژاک پاری که با روادید گردشگری به ایران سفر کرده بودند، ۱۱ اردیبهشت امسال همزمان با «روز جهانی کارگر» توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به اتهام «جاسوسی» بازداشت شدند.

علاوه‌بر زوج فرانسوی یاد شده، فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی-‌فرانسوی که در خرداد ۱۳۹۸ بازداشت شد و بنژامن (بنجامین) بریر، شهروند ۳۶ ساله فرانسوی که در سال ۹۹ بازداشت شد نیز با اتهام‌های امنیتی مشابه از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی، به زندان محکوم شده‌اند.

در همین حال، وزارت خارجه فرانسه روز جمعه با به روز کردن توصیه‌های سفر به ایران ضمن هشدار در مورد خطر «بازداشت خودسرانه» و «محاکمه ناعادلانه» اتباع فرانسوی از جمله افراد دوتابعیتی، از شهروندانش خواسته در اسرع وقت ایران را ترک کنند.

پیشتر در همین روز، وزیر خارجه هلند در مورد سفر شهروندان این کشور به ایران هشدار داده و از همه اتباع هلندی خواسته بود فورا ایران را ترک کنند.

پخش اجباری اعترافات شهروندان زندانی فرانسوی در آستانه تصمیم اتحادیه اروپا برای تحریم افراد و نهادهای دخیل در مرگ مهسا امینی و «سرکوب گسترده» اعتراضات مردمی در ایران انجام می‌شود.

حکومت ایران سال‌هاست که با متهم کردن شهروندان خارجی به جاسوسی، از آن‌ها به عنوان گروگان برای دریافت امتیازات و خواسته‌های خود استفاده می‌کند.

جمهوری اسلامی قبلا نیز زندانیان ایرانی و خارجی را وادار به اعترافات اجباری کرده بود؛ سخنانی که آن‌ها بعد از آزادی به شدت رد کرده و اعلام کردند که با زور و تهدید از آن‌ها اعتراف گرفته شده است.

با استفاده از بیانیه و وب‌سایت وزارت خارجه فرانسه و گزارش‌های رادیو فردا/ آ.ت./س.ن.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.