فضانوردان آمریکایی و کانادایی در راه ماه؛ «آرتمیس ۲» پاییز سال آینده حرکت می‌کند

0

[ad_1]

روز دوشنبه ۱۴ فروردین، «ناسا» چهار فضانوردی را که در مأموریت «آرتمیس ۲» سفر خواهند کرد معرفی می‌کند. پروژه آرتمیس که جانشین مأموریت‌های آپولو در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ است آمریکایی‌ها را به ماه بازمی‌گرداند.

«آرتمیس ۲» سه فضانورد آمریکایی و یک کانادایی را به سفری ۱۰ روزه دور ماه می‌فرستد.

کسانی که در این مأموریت شرکت دارند اولین انسان‌هایی خواهند بود که از زمان پایان مأموریت آپولو ۱۷ در سال ۱۹۷۲ به سمت ماه پرواز می‌کنند.

سایت «اسپیس» نوشته است که کانادایی‌ها برای دریافت بودجه و تضمین داشتن یک صندلی در «آرتمیس ۲» چهار سال پشت پرده مذاکره می‌کردند.

یکی از مقامات ارشد آژانس فضایی کانادا، در گفتگو با «اسپیس» چانه‌زنی این کشور برای شرکت در مأموریت را به بردن «سالاد سیب‌زمینی» به مهمانی تشبیه کرده است. کن پودوالکسی می‌گوید کانادایی‌ها بهترین سالاد سیب‌زمینی دنیا را دارند و اگر این غذا را با خود ببرند به هر مهمانی دعوت می‌شوند.

اشاره او به شهرت شهرت کانادا در فن‌آوری رباتیک فضایی است. این کشور از سال ۱۹۸۱ رباتیک فضایی بسیار توانمندی به نام «کانادارم» را عرضه کرده است.

کانادا با ارائه «کانادارم۲» برای ایستگاه فضایی بین‌المللی، یک ربات تعمیرکار به نام «دکستر» و «کانادارم۳» ساخت شرکت «ام‌دی‌ام» ابزاری حیاتی برای راه‌پیمایی فضایی، تعمیرات ماهواره‌ای و خدمات ایستگاه فضایی عرضه می‌کند.

یکی از فضانوردان ناسا که در پروژه آرتمیس مشارکت دارد، یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی‌تبار است.

گروه آرتمیس منتخبی از فضانوردان است که وظیفه‌شان تمرکز بر توسعه و تلاش‌های آموزشی برای مأموریت‌های آرتمیس است.

مأموریت «آرتمیس ۲» قرار است در ماه نوامبر سال ۲۰۲۴ انجام شود.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.