فیفا می‌تواند جام جهانی را از اعتراضات ایران دور نگه دارد؟

0

[ad_1]

ایران با پیروزی مقابل برزیل قهرمان جام بین قاره‌ای فوتبال ساحلی در امارات شد

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ایران با پیروزی مقابل برزیل قهرمان جام بین قاره‌ای فوتبال ساحلی در امارات شد

سعید پیرامون توپ را با ضربه‌ای استثنایی به تور دروازه برزیل چسباند، گلی که حتی اگر در فینال و مقابل برزیل هم نبود، زیبایی‌اش برای انفجار خوشحالی گلزن کافی بود. ستاره تیم ملی ایران اما آرام ماند و به شکل نمادین موهای خود را برید؛ نشانه‌ای آشکار برای همبستگی با اعتراضات سراسری مردم ایران.


اقدام سعید پیرامون با واکنش گسترده و اغلب ستایش‌آمیز کاربران فضای مجازی روبرو شد. اما این تمام ماجرا نبود. به دنبال حرکت پیرامون و همچنین اقدام سایر بازیکنان تیم ملی ساحلی ایران که پس از گرفتن جام خوشحالی نکردند، کمیته فوتبال ساحلی فدراسیون فوتبال ایران بیانیه داد.


این کمیته با اشاره به «مقررات جمهوری اسلامی ایران و منشور اخلاقی المپیک و قوانین فیفا» خواهان «پرهیز از هرگونه رفتارهای سیاسی در میادین ورزشی» شد و تهدید کرد «با اشخاصی که در این خصوص اخلاق حرفه‌ای و ورزشی را رعایت ننموده‌اند، وفق مقررات رسیدگی خواهد شد.»


این در حالی است که فدراسیون فوتبال ایران پیش از این با اجرای مراسم مذهبی در ورزشگاه فوتبال که خلاف مقررات فیفا است، جریمه شده بود. فدراسیون فوتبال ایران در آبان ۱۳۹۵ در بازی با کره جنوبی که هم‌زمان با روز تاسوعا برگزار شد، مراسم سینه‌زنی برگزار کرد و از سوی فیفا جریمه شد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.