قهرمان پارالمپیک همچنان به جرم کشتن دوست‌دخترش در زندان خواهد ماند

0

[ad_1]

دادگاهی در شهر پرتوریا در آفریقای جنوبی، جمعه با درخواست آزادی مشروط اسکار پیستوریوس، قهرمان پارالمپیک که ۱۰ سال پیش دوست دخترش را به قتل رساند، مخالفت کرد.

این دونده ۳۶ ساله که به دلیل بیماری مادرزادی هر دو پایش از زانو قطع شده است، با پاهای مصنوعی فیبر کربنی خود در مسابقات شرکت می‌کرد و به «بلید رانر» شهرت داشت.

اسکار پیستوریوس در ساعات اولیه روز ولنتاین سال ۲۰۱۳، با شلیک چهار گلوله به در قفل‌شده حمام منزلش، ریوا استین‌کمپ، دوست دختر ۲۹ ساله خود را که مدل و دانش‌آموخته رشته حقوق بود، به قتل رساند.

اسکار پیستوریوس و ریوا استین‌کمپ دوست‌دخترش

اسکار پیستوریوس و ریوا استین‌کمپ دوست‌دخترش

محاکمه اسکار پیستوریوس بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشت و از بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی پخش شد. جزئیات مرگ ریوا استین‌کمپ بسیاری را شگفت‌زده کرد. این پرونده همچنین به زندگی حرفه‌ای ورزشکار معلول الهام‌بخشی که در المپیک تاریخ‌ساز شد نیز پایان داد.

در بیانیه اداره خدمات اصلاحی آفریقای جنوبی آمده است که اسکار پیستوریوس در اوت ۲۰۲۴ مجدداً برای آزادی مشروط درنظر گرفته خواهد شد ولی او فعلا آزاد نخواهد شد «زیرا حداقل مدت حبس حکمی که توسط دادگاه عالی استیناف علیه او صادر شده است را سپری نکرده است.»

تانیا کوئن، وکیل خانواده استین‌کمپ، پس از تصمیم هیئت آزادی مشروط که درخواست اسکار پیستوریوس را رد کرد، گفت :«در حالی از تصمیم امروز استقبال می‌کنیم، دلیلی برای جشن گرفتن نیست. ما به شدت دلتنگ ریوا هستیم و تا آخر عمر این کار را ادامه خواهیم داد. ما به عدالت اعتقاد داریم و امیدواریم که عدالت ادامه داشته باشد.»

اسکار پیستوریوس همواره گفته که تصور می‌کرد سارقی وارد منزل شده و به اشتباه به دوست دخترش شلیک کرد، اما در نهایت به جرم قتل محکوم شد. براساس قوانین آفریقای جنوبی، او پس از گذراندن نیمی از مجازات ۱۳ سال و پنج ماه خود، واجد شرایط آزادی است.

اگر پیستوریوس پیش از پایان دوران محکومیت خود آزاد می‌شد، احتمالا باید دستگاه‌ امنیتی می‌بست، از استان گوتنگ که شامل شهرهای ژوهانسبورگ و پرتوریا است، خارج نمی‌شد و بصورت منظم خود را به مقامات نشان می‌داد.

در ابتدا پیستوریوس به دلیل قتل عمد به پنج سال زندان محکوم شد. در سال ۲۰۱۵، دادگاه عالی آفریقای جنوبی اعتراض دادستانی را مورد بررسی قرار داد و او به شش سال زندان محکوم شد. دادستان دوباره به این حکم اعتراض کرد و در نوامبر ۲۰۱۷ حکم پیستوریوس را به ۱۳ سال و پنج ماه زندان افزایش دادند.

اسکار پیستوریوس به خاطر دستاوردهای ورزشی خود به شهرت جهانی رسید و در مراسم افتتاحیه المپیک ۲۰۱۲ لندن، پرچم‌دار کاروان آفریقای جنوبی بود.

اسکار پیستوریوس- آرشیو

اسکار پیستوریوس- آرشیو

او در این بازی‌ها به نخستین ورزشکار قطع عضوی تبدیل شد که در المپیک با ورزشکاران دیگر به رقابت پرداخت و حتی در رشته ۴۰۰ متر به نیمه نهایی رسید.

اسکار پیستوریوس، رکوردار بازی‌های پارالمپیک بود و در قهرمانی جهان نیز مدال گرفت. او با تعدادی از شرکت‌های بزرگ تجاری مانند «نایکی» قراردادهای میلیون دلاری داشت که البته پس از محکومیت در دادگاه آنها را از دست داد.

این مطلب با استفاده از گزارش شبکه خبری ان‌بی‌سی تنظیم شده است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.