لبنان هیاتی را «برای دریافت سوخت رایگان» به ایران اعزام می‌کند

0

[ad_1]

دو منبع دولتی لبنان روز چهارشنبه به خبرگزاری رویترز گفته‌اند، این کشور هیئتی را برای مذاکره جهت دریافت سوخت رایگان به ایران اعزام می‌کند.

بر اساس این گزارش، مجتبی امانی، سفیر ایران در بیروت به دولت نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان، پیشنهاد دریافت سوخت رایگان داده است.

ایران پیش از این طی یک سال گذشته چندین محموله سوخت در اختیار گروه حزب الله لبنان که مورد حمایت جمهوری اسلامی است، قرار داد. اما دولت لبنان سال گذشته نسبت به اقدامات تحریمی آمریکا در این زمینه ابراز نگرانی کرد.

لبنان چندین دهه است که با مشکل کمبود برق روبه‌رو است. اما به دنبال بحران اقتصادی در این کشور از سال ۲۰۱۹ و سقوط ارزش پول ملی و از بین رفتن ذخایر ارزی کشور، دولت لبنان قادر نیست سوخت مورد نیاز خود را بخرد و با سوبسید عرضه کند. در نتیجه واردات سوخت برای نیروگاه‌های دولتی با مشکل مواجه شده است.

به همین دلیل، بیشتر نقاط لبنان تنها یک یا دو ساعت برق سراسری در روز دارند و بسیاری از مردم لبنان برای تامین برق مورد نیاز از دستگاه‌های دیزلی تولید برق استفاده می‌‌کنند.

دو مقام لبنانی به رویترز گفته‌اند، مجبتی امانی پیشنهاد «هدیه» سوخت را به دولت لبنان داده است .

یکی از این دو مقام لبنانی به رویترز گفت: «در تلاش هستیم تا ( سوخت) را به صورت هدیه دریافت کنیم، بلکه از این طریق مورد تحریم (امریکا) قرار نگیریم.»

آمریکا بعد از خروج از توافق هسته‌ای، برجام، در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ تحریم‌های گسترده‌ای علیه صنعت نفت ایران اعمال کرد. خرید نفت از ایران می‌تواند نقض چنین تحریم‌هایی باشد.

یک مقام دیگر لبنان نیز به رویترز گفت، نجیب میقاتی سازوکار و همچنین مشخصات نوع سوخت مورد نیاز برای راه اندازی نیروگاه‌های لبنان را به هیئت اعزامی ارائه کرده است.

طبق این گزارش، نجیب میقاتی، ولید فیاض وزیر انرژی لبنان را مسئول تشکیل یک هیئت فنی کرده است.

رویترز به نقل از یکی از این دو مقام لبنانی می‌گوید این هیئت به زودی عازم تهران شود و موضوع دریافت سوخت مجانی را با مقامات ایران مورد بررسی قرار می‌دهد.

پیش از این حسن نصرالله، رهبر گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان، آمادگی خود را برای «ارائه مجانی سوخت ایران» به نیروگاه‌های برق لبنان، به شرط موافقت دولت لبنان اعلام کرد.

با استفاده از رویترز

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.