لغو ممنوعیت حضور ورزشکاران روسیه و بلاروس در ویمبلدون؛ اوکراین: غیراخلاقی است

0

[ad_1]

بازیکنان روسیه و بلاروس امسال می‌توانند در مسابقات تنیس «ویمبلدون» در انگلیس شرکت کنند. به گفته برگزارکنندگان، این ورزشکاران به‌صورت مستقل و بدون استفاده از نام و پرچم کشورهای خود مسابقه خواهند داد.

آنها همچنین ضمن امضای تعهدنامه بی‌طرفی، باید از هرگونه اظهارنظر یا اقدام در حمایت از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین خودداری کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، یان هویت، رئیس «کلوب انگلستان» در بیانیه‌ای گفت: «این تصمیم فوق‌العاده دشواری بود که نه به سادگی یا بدون توجه به کسانی که تحت تأثیر قرار می‌گیرند، گرفته شد.»

این تنیسورها نباید از دولت‌های روسیه و بلاروس کمک مالی دریافت کنند، یا تحت حمایت شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته به این دولت‌ها باشند.

به این ترتیب آرینا سابالنکا از بلاروس، قهرمان تنیس اوپن استرالیا، و دانیل مدودف و آندری روبلف، بازیکنان روسی از جمله ستاره‌هایی هستند که قادر به شرکت در ویمبلدون خواهند بود.

دانیل مدودف بازیکن روسی

دانیل مدودف بازیکن روسی

دیمترو کوله‌با، وزیر امور خارجه اوکراین این اقدام کلوب انگلستان را «غیراخلاقی» توصیف کرد. او گفت :«آیا روسیه تجاوز یا جنایات خود را متوقف کرده است ؟ نه، فقط ویمبلدون تصمیم گرفت دو شریک جرم را دعوت کند. من از دولت بریتانیا می‌خواهم به این بازیکنان ویزا ندهد.»

بازیکنان روسیه و بلاروس سال گذشته پس از تهاجم نظامی مسکو به اوکراین از حضور در مسابقات تنیس ویمبلدون محروم شدند. این در حالی است که تعدادی از آنها به‌صورت علنی از حمله روسیه به اوکراین انتقاد کردند و خواستار برقراری صلح شدند.

سایر رقابت‌های تنیس جهان با شرکت بازیکنان روسیه و بلاروس برگزار می‌شود ولی آنها در این رقابت‌ها نیز ورزشکارانی مستقل هستند و به هیچ عنوان به ملیت تنیسورها اشاره نمی‌شود. اما مانند برخی دیگر از ورزش‌های تیمی، روسیه و بلاروس از سوی فدراسیون جهانی تنیس اجازه شرکت در رقابت‌های جام دیویس یا بیلی جین کینگ را که با حضور کشورها برگزار می‌شود را ندارند.

تصمیم سال گذشته کلوب انگلستان برای محرومیت بازیکنان روسیه و بلاروس از شرکت در رقابت‌های این مجموعه که روی چمن برگزار می‌شود، با انتقادات زیادی از سوی اتحادیه‌های تنیسورهای حرفه‌ای جهان مواجه شد. به گفته آنها ورزشکاران نباید به خاطر اقدامات کشورهای خود مجازات شوند و قادر به شرکت در رقابت‌های تنیس نباشند.

آندری روبلف بازیکن روسی

آندری روبلف بازیکن روسی

در اعتراض به این تصمیم، امتیازات مسابقات ویمبلدون در رنکینگ جهانی رقابت‌های حرفه‌ای جهان نیز منظور نشد که تنبیه بسیار سختی برای این رویداد معتبر ورزشی است.

مسابقات تنیس ویمبلدون یکی از چهار رقابت بزرگ تنیس جهان موسوم به «گرنداسلم» است که از محبوبیت زیادی برخوردار است. مسابقات امسال از ۳ ژوئیه آغاز می‌شود و با توجه به لغو ممنوعیت شرکت بازیکنان روسیه و بلاروس حساسیت بیشتری خواهد داشت.

لغو این محرومیت با استقبال اتحادیه‌های بازیکنان حرفه‌ای جهان، چهره های سرشناس، و کارشناسان این رشته ورزشی همراه بود.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.