مجموع کشته‌شدگان اعتراضات اخیر به ۱۳۳ تن رسید

0

[ad_1]

سازمان حقوق بشر ایران روز یکشنبه ۱۰ مهرماه، کشتار معترضان در شهرهای مختلف ایران، به‌ویژه کشتار اخیر زاهدان را «با شدیدترین لحن ممکن» محکوم و اعلام کرد که شمار کشته‌شدگان سرکوب‌های دو هفته گذشته به ۱۳۳ تن رسیده است.

بر اساس این گزارش، «سازمان حقوق بشر ایران» کشته شدن دست‌کم ۹۲ تن از معترضان را تا امروز در سراسر کشور تایید می‌کند.

در همین حال، «کمپین فعالین بلوچ» نیز به‌طور جداگانه نام ۴۱ نفر از کشته‌شدگان در اعتراضات زاهدان را منتشر کرده است.

بنا بر اعلام سازمان حقوق بشر ایران، به این ترتیب، مجموع کشته‌شدگان سرکوب‌های اخیر تا امروز به ۱۳۳ تن رسیده است.

در تجمعی که روز هشتم مهرماه پس از نماز جمعه زاهدان در اعتراض به تجاوز فرمانده انتظامی چابهار به یک دختر نوجوان بلوچ شکل گرفت، ده‌ها معترض توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی کشته و زخمی شدند.

تا لحظه تنظیم این گزارش، رسانه‌های رسمی حکومت از قول استاندار سیستان و بلوچستان، جان باختن تنها ۱۹ تن در اعتراضات زاهدان را تایید کرده و شمار زخمی‌ها را ۲۰ تن اعلام کرده‌اند.

این در حالی است که بنا بر گزارش کمپین فعالین بلوچ، ۱۹۷ تن در پی تیراندازی ماموران امنیتی در این اعتراضات مجروح شده‌اند که از این میان، «۱۶۰ نفر با تیر جنگی و بقیه در اثر اصابت تیر ساچمه‌ای مجروح شده‌اند».

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، کشتن معترضان در ایران به‌ویژه کشتار زاهدان را «مصداق جنایت علیه بشریت» دانست و تاکید کرد: «جامعه جهانی موظف است که این جنایت را پی‌گیری کند و مانع از بروز جنایات جدید به دست جمهوری اسلامی شود».

اعتراضات سراسری مردم ایران که در واکنش به کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، با وجود سرکوب خونین معترضان همچنان پس از ۱۵ روز ادامه دارد.

مهسا امینی که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده بود، روز ۲۵ شهریور و سه روز پس از بازداشت به‌دست ماموران گشت ارشاد در بیمارستان کسری تهران جان باخت که بلافاصله اعتراضات گسترده ضدحکومتی در ایران را در پی داشت.

مسئولان جمهوری اسلامی همواره اعتراض‌های مردم در خیابان‌ها را به «دشمن» ربط می‌دهند اما برای این ادعای خود شواهدی ارائه نکرده‌اند.

در همین زمینه، وبسایت‌های نزدیک به نهادهای امنیتی، ویدئویی از اعترافات «اجباری» یکی از شهروندان بلوچ بازداشت شده در اعتراضات زاهدان را منتشر کردند.

سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید که به‌نظر می‌رسد این اعترافات تحت فشار اخذ شده باشد.

در روزهای گذشته نیز چندین ویدئو از اعترافات بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر در شهرهای مختلف از سوی رسانه‌های وابسته و یا نزدیک به حکومت پخش شده بود.

با استفاده از وب‌سایت سازمان حقوق بشر ایران و گزارش‌های رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.